#164 Video marketing – jak zarobić na nim w e-commerce?

Zajmuję się video marketingiem od 7 lat, choć Filmpoint wraz ze wspólnikami prowadzimy od lat sześciu. W ciągu pierwszego roku swojej działalności doświadczenie zdobywałem sam. Nie miałem wcześniej nawet styczności z kamerą i nie znałem się na fotografii, ale wiedziałem dużo o biznesie i obsłudze klienta, ponieważ miałem za sobą już 5 lat doświadczenia w handlu tradycyjnym i e-commerce. Pod koniec swojej działalności handlowej miałem przeczucie, że warto spróbować zainwestować w video. I spróbowałem.

Partnerem lekcji jest Filmpoint
Autor lekcji : Wojciech Hołysz, CEO Filmpoint

Dziś dowiesz się:

– jaki wpływ ma na sprzedaż video marketing.

Dla mojego ówczesnego szefa zacząłem produkować filmy produktowe, testy video i poradniki. Jeden z filmów, który wtedy przygotowałem odmienił moje życie i przekonał mnie do dołączenia do ekipy, która zapoczątkowała agencję Filmpoint, którą prowadzimy do dziś.

Film ten nie mówi o modelu, ani konkretnym produkcie. Nie ma klasycznego CTA i nie pokazuje wszystkich cech żadnego produktu. Jednak ten film bezpośrednio przyczynił się do wzrostu sprzedaży całej grupy produktów, oraz wywarł wyraźny wpływ na proces sprzedażowy obsługi klienta, co potwierdził ówczesny dział sprzedaży. Dlaczego? O tym w dalszej części.

Miałem swój proof of concept. Wiedziałem, że video w e-handlu może dużo zdziałać. Byłem nieprzygotowany i choć prawdopodobnie wywarzałem otwarte drzwi, to przez te drzwi wpadli klienci, a o to chodziło mojemu szefowi. Niestety mimo dobrych rezultatów zarząd postanowił nie wspierać tego kierunku działań. Tak jak wspomniałem, tak powstał Filmpoint.

Dzisiejsze statystyki pokazują nie tyle boom treści video, ile ich nieustający, szybki wzrost rok do roku. Świadczy to o tym, że rynek jest daleki od nasycenia. Konsumenci chcą video i będą chcieć go coraz więcej. Sklepy internetowe, które już wprowadziły video zbierają żniwa. Oto zaledwie kilka statystyk za rok 2015 :

  • 4x więcej klientów woli obejrzeć film produktowy niż czytać opis produktu
  • Oglądalność video w sieci wzrosła o 46% rok do roku, a oglądalność video na urządzeniach mobilnych wzrosła x6 i przekracza ilość video oglądanego na urządzeniach desktop
  • Video generuje 1200% większy zasięg (ilość udostępnień) w mediach społecznościowych w porównaniu do innych treści
  • 25% kupujących szuka na YouTube informacji o produkcie, którym są zainteresowani

Innymi słowy nie stać nas na nie korzystanie z tej formy. Zarówno wpływ na zasięg jak i na decyzję zakupową czy utrzymanie stałego klienta są nie do zignorowania.

Video ma jeszcze dodatkową korzyść. Dzięki poniższemu filmowi udało nam się zapewnić jednemu z naszych klientów piątą pozycję w Google na zapytania dotyczące produktu testowanego w video. Bez płatnych działań SEO. Dobre video, dobrze opisane i zaplanowane, jest w stanie organicznie pozycjonować Twoją markę przez długie lata.

Film przygotowany przez nas dla firmy Winmar kilka miesięcy po publikacji był na #3 miejscu w Google na zapytania dotyczące marki oraz dwóch produktów zamieszczonych w klipie i utrzymywał się na niej bardzo długo. Z upływem czasu i pojawieniem się nowych modeli na rynku, nawet dzisiaj film ten plasuje się na #5 wyników Google dla jednego z tych produktów – ciągle dostępnego na rynku.

Sukces video uzależniony jest od trzech rzeczy.

  • Pozycji Twojej marki
  • Scenariusza (research i przygotowanie marketingowe)
  • Jakości filmu

To fakt, że w sieci można odnieść sukces także filmem niskiej jakości, ale żaden handlowiec nie chce, żeby cokolwiek co wychodzi spod jego marki było kojarzone z niską jakością. W moim rozumieniu jakość powinna być wystarczająca. Wszystko ponad to jest inwestycją wedle własnego uznania.
Jak udało nam się zaplanować dwa powyższe przykłady w sposób, który zapewnił im sukces? W obydwu przypadkach odpowiedź uzyskaliśmy od działu sprzedaży klienta. Najlepiej obrazuje to film o perkusjach. Okazało się, że klienci zainteresowani zakupem perkusji elektronicznych nie pytali najczęściej o konkretny model czy jego funkcje. Najczęściej – bo przy każdym modelu – pytali o to jak głośna jest ta perkusja. Jeśli chcemy odnieść sukces, musimy po prostu odpowiadać na pytania klientów. Sprzedajesz gitary? Pokaż jak zakładać struny i stroić gitarę. Sprzedajesz biżuterię? Pokaż jak wykorzystać ją w pełnej stylizacji, pokaż do czego nosi się ją dobrze.

Doradzając klientom często stosujemy autorską metodę 3W marketingu. Polega ona na odpowiedzeniu sobie na szereg pytań. Odpowiedzi to pozwalają nam wywnioskować czy klient w ogóle potrzebuje video, jeśli tak to jaką powinno ono mieć treść i przede wszystkim co tak na prawdę klient chce uzyskać. Pytania te wyglądają następująco :

  • WHY?
    Dlaczego jesteś zainteresowany video?
    Dlaczego sesja zdjęciowa nie jest lepszym rozwiązaniem? A inne formy?
  • WHAT?
    Co chcesz powiedzieć?
    O czym w sieci chce słuchać Twój klient? Czy jak wchodzi na YouTube to wpisuje zapytanie związane z tym o czym akurat Ty chcesz w tym filmie powiedzieć?
  • WHO?
    Kto jest odbiorcą Twojej treści?
    Jak myślisz gdzie i do kogo naprawdę ten film dotrze po publikacji? Jak wypadnie w tym środowisku obok konkurencji?

Odpowiedzi na te kilka pytań pozwalają zbudować solidny fundament do napisania scenariusza lub zaplanowania produkcji filmu, który będzie miał szansę odnieść sukces.

Wideo nie jest tanie. Skąd mieć pewność, że się zwróci, nie mówiąc o przyniesieniu zarobku? Globalne dane mówią, że ponad połowa marketerów na świecie potwierdza, że spośród ich działań właśnie video ma najlepszy współczynnik ROI. Aby to odczuć konieczne oczywiście jest nie tylko planowanie, ale i porządne wykonanie. Filmy oceniane przez użytkowników jako lepsze sprzedają dwa razy lepiej niż słabiej oceniane filmy. Jakość nie jest bez znaczenia. Jak ją osiągnąć?

Zazwyczaj mamy dwie opcje. Działamy wewnętrznie lub zlecamy agencji kreatywnej lub do domu produkcyjnego. Pierwsza opcja oczywiście jest tańsza, jednak wymaga inwestycji w sprzęt, pracowników i wiedzę w długim okresie czasu. W praktyce niższą cenę jednostkową można uzyskać dopiero po roku lub dwóch. Dedykowanie jednego pracownika na tak długi okres czasu często jest niemożliwe, jednak jeśli inwestujesz długoterminowo, to możesz dużo oszczędzić w ogólnym rozrachunku. Idąc w tym kierunku warto skorzystać ze szkoleń lub wdrożeń, które oszczędzą Ci popełniania kosztownych błędów amatora.

Zlecanie produkcji na zewnątrz kalkuluje się najbardziej jeśli kampania jest krótkoterminowa lub potrzebujesz przygotować niewiele filmów. Zdecydowanie skontaktuj się z profesjonalną agencją także w przypadku kiedy potrzebujesz filmu o wyższym poziomie skomplikowania.

Podsumowując, jeśli wiesz gdzie szukać inspiracji do treści, wiesz jakich błędów uniknąć i co chcesz osiągnąć, oraz masz dobrego partnera do współpracy, zainwestowanie w video na pewno zwróci się na więcej niż jednym polu. Dzięki działaniom video marketingowym dodatkowo zbudujesz zasięg i utrwalisz wizerunek firmy.

Tagi

B2C

#164 Video marketing – jak zarobić na nim w e-commerce?

Podobał Ci się tekst? Zapisz się na newsletter Wzorowego Sklepu

Wzorowy Sklep to cotygodniowa porcja wiedzy na temat eCommerce. Piszemy
o marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta, prawie… wszystko w jednym miejscu.

Akceptuję politykę prywatności

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów