Dopasowanie produktów rekomendowanych w zależności od pogody

pogodowy

Sprzedaż produktów sezonowych wciąż jest wyzwaniem dla sklepów internetowych. Popyt w tym przypadku trwa 3 – 4 miesiące, więc ograniczenia czasowe wymuszają optymalizację sprzedaży. Rozwiązaniem jest integracja sklepu internetowego z modułem pogodowym. Jego skuteczność sprzedażowa szczególnie sprawdza się w branżach: odzieżowej, kosmetycznej oraz outdoorowej.

Nawet odpowiednio zaplanowana kampania reklamowa może nie przynieść oczekiwanych efektów, jeżeli oferta sklepu internetowego nie jest spersonalizowana. Skutecznym rozwiązaniem jest połączenie działań oraz narzędzi dopasowujących ofertę produktową do potrzeb klientów w czasie rzeczywistym. Moduł pogodowy, dedykowany sklepom internetowym, proponuje dobór produktów w zależności od lokalizacji, rodzaju pogody, temperatury oraz płci.

Zalety modułu pogodowego

Z rozwiązania można korzystać na dwa sposoby. W pierwszym przypadku, system wskazuje odpowiednie produkty na podstawie geolokalizacji podanej przez klienta. Skonfigurowany ze sklepem serwis prognozy pogody dokładnie co godzinę uaktualnia dane o panujących warunkach atmosferycznych w poszczególnych miejscowościach. W drugim przypadku, klient określa pogodę, dla której chciałby znaleźć odpowiednie produkty.

modulpogody2

 

Sklepy internetowe wyposażone w moduł pogodowy ułatwiają zakupy klientom, dla których szczególnie ważne są komponenty produktu i ich zastosowanie przy zmiennych warunkach pogodowych. Moduł pogodowy pomoże osobom podróżującym w inne strefy klimatyczne – dobierze produkty z odpowiednich kategorii w taki sposób, aby jak najlepiej odpowiadały panującym warunkom atmosferycznym w konkretnym miejscu.

Cross-selling

Moduł dopasowania produktów do pogody pełni trzy funkcje: podstawową – sprzedażową (w czasie rzeczywistym) oraz dwie dodatkowe: budującą lojalność wśród konsumentów oraz rozwijającą cross-selling. Ostatnia funkcja pozwala w taki sposób określić produkty, aby podnosić wyniki sprzedaży oferując produkty uzupełniające. Przykładowo: ktoś, kto kupił gogle narciarskie, może potrzebować rękawic z windstopperem lub zaczepów na skipass.

Know-how

Wdrożenie wymaga od administratora wprowadzenia kategorii produktów, które będą wyświetlały się zależnie od wybranej pogody lub miasta. W karcie każdego z produktów, który ma być dopasowany do pogody warto zaznaczyć kilka pól, między innymi: aktywność – czy produkt ma być dopasowany do wyszukiwania według pogody; kategorię – czy produkt jest dla mężczyzn, czy też dla kobiet; rodzaj pogody do jakiej pasuje produkt – pochmurnie, słonecznie, deszczowo; temperatury – zakres temperatury do której pasuje produkt. Pełna konfiguracja modułu pozwala klientowi wyszukać np. wszystkie ubrania dla kobiet, które zapewnią ochronę przed deszczem. Dodatkowo, moduł pogodowy wyposażony jest w mass editor, który pozwala masowo przypisywać parametry do grup produktów. Jest to praktyczna funkcjonalność, oszczędzająca czas administratora sklepu internetowego. Moduł pogodowy aktualizuje pogodę automatycznie co godzinę. Prognozy skonfigurowane są z serwisem http://openweathermap.org, dzięki czemu rozwiązanie idealnie sprawdza się do planowania podróży w różnych szerokościach geograficznych.

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

Europejska sprzedaż z dedykowanym systemem e-commerce
baner_gastromania

Zarząd firmy Machej Holding współpracuje z i-systems od 2011 roku. Przedsiębiorstwo oferuje urządzenia oraz akcesoria gastronomiczne i cukiernicze najlepszych światowych...

Nowe oblicze multisklepu
baner_tutumi

Firma Podlasiak prowadzi działalność handlową od 25 lat. W swoim portfolio posiada 5 marek oferujących: armaturę łazienkową, wyposażenie wnętrz i...

Firma i-systems w rankingu Inc. 5000 Europe
inc5000

Inc. Magazine, po raz 37 opublikował ranking 5000 najszybciej rozwijających się firm prywatnych w Europie. Średni wskaźnik wzrostu wynosił 254%....

Zobacz więcej wpisów