W drodze do Continuous Integration

Ciągła Integracja, czyli Continuous Integration to jedna z dwunastu praktyk Ekstremalnego Programowania, stosowana podczas rozwoju oprogramowania. Polega na scalaniu wyników pracy zespołu programistycznego, poprzez włączanie ich do głównego repozytorium. Dla nowoczesnych systemów e-commerce oznacza to stałe podnoszenie jakości oprogramowania, a także ciągły jego rozwój. Częstsze dostarczanie klientom nowych funkcji i aktualizacji systemu, jest kluczem do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej.  

Integracja kolejnych zmian w kodzie powinna odbywać się przynajmniej raz dziennie. Zintegrowane wersje kodu poddawane są natomiast automatycznym testom, a następnie, po sprawdzeniu ich poprawności, wprowadzane są do systemów klientów. Celem ciągłej integracji jest większa efektywność pracy członków zespołu, ponieważ mają stały dostęp do aktualnego postępu prac swojego teamu. CI ułatwia także prewencyjne wykrywanie ewentualnych błędów. Dla klientów oznacza to stały dostęp do aktualnej wersji oprogramowania.

Proces ciągłej integracji

Wszystkie zmiany, wprowadzane do repozytorium przez programistów, testowane są automatycznie. Najpierw przeprowadzane są testy unitowe, czyli sprawdzana jest poprawność kodu. Później następuje proces kompilacji kodu, tzw. build, na którym przeprowadzane są testy akceptacyjne. W przypadku wykrycia błędów, system natychmiast informuje o tym odpowiednie osoby przypisane do projektu. Jeśli natomiast testy się powiodą, zmiany przygotowywane są do wdrożenia i stają się kandydatami do wprowadzenia do bazowej wersji oprogramowania. W założeniu mogą więc od razu działać w systemie klienta.

Korzyści CI

Continuous Integration ma wiele zalet. Po pierwsze, klient ma zawsze dostęp do najnowszej wersji oprogramowania. Po drugie, zwiększa się efektywność w łączeniu prac zespołu programistycznego nad konkretnymi projektami, co skutkuje znaczną oszczędnością roboczogodzin pracowników. CI ułatwia także wykrywanie ewentualnych błędów, a co za tym idzie szybszą reakcję na ich rozwiązanie. Natomiast w przypadku konieczności wycofania wcześniej wprowadzonych zmian do systemu, zapewnia bezpieczeństwo bazy danych.

Prace nad Continuous Integration są częścią długoterminowej wizji rozwoju oprogramowania i-systems, która ma na celu systematycznie podnoszenie jakości dostarczanych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów