Nowe rozwiązania dla systemów eCommerce

oferta

Działania eCommerce to dążenie do ciągłego rozwoju, elastyczność i dostosowywanie się do wymogów oraz potrzeb zmieniającego się rynku. To otwartość na doskonalenie i wzmacnianie mocnych stron. Dlatego firma i-systems w panelu klienta stworzyła zakładkę, w której zamieszczone zostały najważniejsze informacje wyjaśniające działanie poszczególnych możliwych do wdrożenia w systemie eCommerce modułów.

Często kurczowo trzymamy się standardowych rozwiązań i nie chcemy wprowadzać zmian. Wolimy to, co jest znane, ponieważ nie mamy pewności, czy modyfikacja spowoduje progres. Rozumiejąc obawę przed wdrożeniem nowych rozwiązań w funkcjonującym systemie eCommerce, firma i-systems udostępnia swoim klientom fachowe informacje na temat modułów, sposobu ich działania oraz korzyści płynących z ich wdrożenia.

Przejrzyste menu

Klikając w zakładkę „Moduły”, klienci w swoich panelach znajdą przejrzyste menu, z pomocą którego sprawnie wyszukają interesujące rozwiązania związane z poszczególnymi działami firmy. W panelu można zatem znaleźć moduły wspierające działania: administracji, logistyki, procesów B2B oraz CMS, marketingu, a także obsługi portali sprzedażowych.

Menu

Opis nowych modułów

W systemie możliwe do uruchomienia moduły zobrazowane zostały za pomocą prostokątnych ikon z nazwą i krótkim opisem. Klient po wejściu w interesujący go moduł, w górnej części panelu, znajdzie informację o wymogach systemowych potrzebnych do prawidłowego działania modułu. Poniżej zamieszczony jest szczegółowy opis konkretnego rozwiązania. W charakterystyce modułów klient znaleźć może rzeczowe informacje na temat funkcjonalności danego rozwiązania oraz możliwości jakie niesie za sobą jego wdrożenie. Określona jest grupa klientów, która będzie korzystała z uruchomionego modułu. Klient uzyska także informację o tym, jak będą wyglądały zmiany, jaki proces może zostać zautomatyzowany, a także jak, dzięki danej funkcjonalności, rozwinie się firma. Dodatkowo w opisach zamieszczone zostały grafiki, przedstawiające jak dany moduł będzie wyglądał od strony administratora, a także z poziomu odbiorcy – klienta sklepu internetowego.

Screen z Modułu "Podatek Międzynarodowy"

Screen z Modułu „Podatek Międzynarodowy”

Wsparcie Managera Sprzedaży

Dla osób zainteresowanych rozwojem swojego systemu eCommerce, przy każdym opisie umieszczone zostały dane kontaktowe do pracownika firmy i-systems. Odpowie on na wszelkie pytania i wątpliwości, a także doradzi odpowiednie dla firmy rozwiązania. Zakładka na bieżąco będzie aktualizowana, a klienci i-systems systematycznie uzyskają informacje o nowych rozwiązaniach dla dedykowanych systemów eCommerce.

Dostęp do instrukcji

Prócz stworzenia zakładki z opisami modułów, firma i-systems stworzyła miejsce, w którym wprowadzone są instrukcje wdrożonych przez klienta rozwiązań. Instrukcje przydzielone są do odpowiednich poziomów wspieranych przez dany moduł. Dzięki temu rozwiązaniu klient ma stały dostęp do szczegółowych informacji o uruchomionych modułach. Dodatkowo przyporządkowanie instrukcji zgodnie z działem, którego działania wpiera uruchomiony moduł, klient wie, jakie moduły w jego systemie pomagają między innymi w procesie obsługi portali sprzedażowych, automatyzacji działań administracji czy transportu.

Tagi

sprzedaż detaliczna B2C B2B


Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

B2E, czyli skuteczne wsparcie organizacji pracy
B2E banner

Jak sprawić, by organizacja efektywnie funkcjonowała na współczesnym rynku? Każdy kto prowadzi firmę wie, że kwestia ta potrafi spędzać sen...

Aplikacja mobilna brakującym ogniwem omnichannel?
aplikacja mobilna

W 2018 r. strategia omnichannel wydaje się standardem. Wszystkie liczące się marki posiadające sieć sklepów stacjonarnych połączyły w większym lub...

Czy człowiek może być kolorem? Kapitał ludzki, jako największa wartość w organizacji
ludzie-1

Chcąc prowadzić innowacyjną i ponadczasową firmę należy bacznie obserwować indywidualne predyspozycje pracowników. Nie każdy z nich nadaje się do pracy...

Zobacz więcej wpisów
  • http://oferownik.pl Robert Marketingowiec

    Nie da się być mocnym we wszystkich kanałach komunikacji, trzeba sobie wypracować te które najbardziej się wybijają i się ich trzymać.