Archiwum miesiąca: luty 2014

Jaki był rok 2013 dla i-sklep?

Luty to dobry czas na podsumowanie roku. Podczas jednego z piątków Paweł i Paweł dokonali krótkiej, ale bardzo treściwej analizy wszystkiego co działo się u nas przez ostatnie 12 miesięcy. A działo się wyjątkowo dużo. Rozmawialiśmy również o planach na 2014 rok w i-sklep.

zdjęcie5

Podczas wystąpienia nie obyło się bez wspomnienia najważniejszych rzeczy z minionego roku. Były to między innymi:

– podjęcie decyzji, że wszystkie nowe wdrożenia będą w responsive web design. Uważamy, że nie ma innej drogi. RWD to przyszłość e-commerce.

– rozpoczęcie badań user experience. Pozwalają one na lepsze zdiagnozowanie oczekiwań kupujących w sieci. Dzięki takiej wiedzy, możemy tworzyć jeszcze lepsze sklepy internetowe.

– większy zespół i kolejne biuro. Wraz z powiększającym się zespołem, zwiększyło się zapotrzebowanie na powierzchnię do pracy. Część zespołu można spotkać w nowym, kameralnym biurze.

– wygranie Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich i otrzymanie nagrody publiczności – Złotego Medalu Wyboru Konsumentów za oprogramowanie sklepów internetowych w branży mody. To pierwsze takie wyróżnienie dla sektora e-commerce w Polsce.

e-Commerce Polska awards 2013 - pięć nagród dla realizacji i-sklep

e-Commerce Polska awards 2013 – pięć nagród dla realizacji i-sklep

– zdobycie nagrody Innowacja Handlu 2013 w kategorii e-commerce & mobile za sklepy internetowe w responsive web design na targach RetialShow. docenienie naszych realizacji w konkursach: Mobile Trends Awards, e-Commerce Polska awards 2013 (pieć statuetek!), Fashion Website Awards.

– ponad 11 tys. użytkowników zapisało się na stworzony przez nas kurs o tym, jak prowadzić sklep internetowy – http://www.wzorowysklep.pl

– odwiedzenie kilku imprez i konferencji, na których dzielimy się naszymi spostrzeżeniami na temat rynku handlu w sieci w Polsce. Dla przykładu wymienimy Targi eHandlu (dwa razy w 2013 roku), poznańskie Targi Mody, Mobile Silesia, E-commerce Innovations w branży mody, czy Internet Beta.

Mateusz na InternetBeta. fot. Blue Cherry Studio

Mateusz na InternetBeta. fot. Blue Cherry Studio

– i najważniejsze, czyli kolejne udane realizacje 🙂

Na początku roku wprowadzamy również nowe zasady w zarządzaniu organizacją pracy. Teraz projekty będą realizowane jeszcze sprawniej i z korzyścią dla wszystkich stron. Pierwsze efekty zmian? Już niebawem 🙂

Użyteczność i jej badanie w e-commerce

John Wanamaker, amerykański pionier reklamy, mawiał, że „Połowa pieniędzy, które wydaję na marketing, jest zmarnowana. Problem polega na tym, że nie wiem, która to połowa”. Jest jednak coś, co właściciele e-sklepów mogą zawsze poprawić i tym samym zwiększyć swoje zyski. Tym magicznym czymś jest użyteczność. I choć termin ten jest powszechnie znany, to bardzo mało projektantów, programistów i marketerów rzeczywiście poświęca czas i zasoby na badanie zachowań realnych użytkowników w tworzonych produktach.

Czytaj dalej

Wyzwanie dla e-commerce? Zwiększenie zaufania wśród konsumentów

Polski e-commerce rośnie bardzo dynamicznie, ale gdzie jest na tle innych państw europejskich? Jakie elementy składowe sklepu internetowego decydują o tym, że klient dokonuje w nim zakupu? Jaki wpływ na sprzedaż mają opinie konsumentów? Jest jest największe wyzwanie dla e-commerce? O tym i o innych aspektach handlu w sieci rozmawiam z Anną Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce.

Czytaj dalej

Jak wygląda m-commerce w Polsce?

Zaledwie 15 na 100 polskich e-sklepów posiada serwis zoptymalizowany pod urządzenia mobilne. O tym jak funkcjonuje m-commerce w naszych kraju przeczytać można w raporcie „Mobile commerce w Polsce 2013” autorstwa Moniki Mikowskiej i Mariusza Wesołowskiego.

Raport pokazuje sytuację m-commerce na polskim rynku oraz stanowi inspirację dla firm, które jeszcze do końca nie wiedzą, w którą pójść stronę i dopiero szukają dla siebie odpowiednich rozwiązań.

Wśród klientów usługa nie jest jeszcze dość mocno spopularyzowana – kupowanie produktów online przez telefon komórkowy deklaruje raptem 3% badanych, a tylko 5% dokonuje płatności za pomocą telefonu komórkowego. Sama rola urządzeń mobilnych w procesie zakupowym w Polsce jest jednak już dość znaczna. Aż 28% Polaków przyznaje się, że korzysta ze swojego telefonu do tzw. showroomingu (odwiedzania sklepu w celu przetestowania i/lub oceny produktu, a następnie dokonania zakupu w innym miejscu online lub offline w innym sklepie). Co ciekawe, jak wynika z omawianego raportu, polskie zakupy mobilne dokonywane są w większości na tabletach.

Sklep internetowy http://suzana.pl. Dla nas m-commerce to tylko RWD

Sklep internetowy http://suzana.pl. Dla nas m-commerce to tylko RWD

W raporcie przekonywaliśmy do sklepu internetowego w responsive web design, jako lepszego rozwiązania dla innych rozwiązań, np. mobilnej wersji sklepu. Często słychać pytanie o proces projektowania i wdrażania sklepu internetowego w responsive web design. Kilka słów o tym napisał w raporcie Tymek:

Planowanie responsywnego layoutu internetowego (ale nie tylko sklepu) należy rozpocząć od zasady mobile first. Rozpoczynamy od najwęższej wersji, co zmusza nas do optymalnego rozmieszczenia treści na stronie. Następnie systematycznie zwiększając dostępność miejsca roboczego (wersja tablet i desktop), rozmieszczamy elementy wykorzystując dodatkową przestrzeń. W ten sposób końcowa wersja zyskuje na przejrzystości. Gdy natomiast zaczynami desktopowy layout „ściskać” do mniejszych rozmiarów często otrzymujemy zapchaną i w konsekwencji mniej użyteczną stronę. Ważne również jest, aby breakpointy (miejsce, w którym strona zmieni układ) dobierać według designu, a nie według rozdzielczości urządzeń. Po zaprojektowaniu strony w RWD należy ją umiejętnie wdrożyć. Developerzy przeprojektowując stronę statyczną na stronę RWD często ulegają pokusie organizacji kodu desktop first. W efekcie kod strony jest mniej przejrzysty, trudniejszy w utrzymaniu oraz trudniej go dalej rozwijać. Praktyka pokazuje, że również tutaj, najlepszym rozwiązaniem jest podejście mobile first. Jest ono naturalne dla przeglądarki oraz dla developera (interpretacja i dziedziczenie styli odbywa się z góry na dół). Podsumowując, RWD to nie „czarna magia”, wystarczy zatrudni do jego implementacji dobrych specjalistów. Moim zdaniem, mobilna wersja sklepu to półśrodek, na który nie warto tracić czas.

Raport „Mobile commerce w Polsce 2013” to jedna z nielicznych publikacji, poświęconych w całości polskiemu m-commercowi w tak obszerny sposób. Warto się z nią zapoznać. Dowiemy się z niej:

– ilu Polaków kupuje on-line przez telefon komórkowy,
– ilu Polaków posiada tablety i ilu z nich dokonuje na nich zakupy,
– czym charakteryzuje się m-konsument,
– jakie są bariery w rozwoju polskiego rynku m-commerce,
– którzy polscy dostawcy oprogramowania e-commerce posiadają już w swojej ofercie rozwiązania przychylne m-commerce,
– jak w 10 krokach wprowadzić e-sklep do świata rozwiązań mobilnych,
– jakie są argumenty za i przeciw wdrożeniu aplikacji mobilnych dla sklepów internetowych,
– jakie są argumenty za i przeciw implementowaniu do sklepów idei RWD,

i wielu innych przydatnych informacji.

Cały raport można pobrać tutaj: http://jestem.mobi/2013/09/raport-mobile-commerce-w-polsce-2013/

Tagi

integracja kanałów sprzedaży mobile eCommerce płatności mobilne