Mutagen – synchronizacja plików z Dockerem i nie tylko

W codziennej pracy, programiści pracując na dużej ilości plików chcą mieć do nich bezpośredni i szybki dostęp, a efekt zmian w kodzie powinien być widoczny bez zbędnych i dodatkowych działań. Po drodze spotykamy wiele blokad związanych z konfiguracją, zastosowaną technologią, używanym systemem operacyjnym lub źródłem danych.

Przykłady?

– pracujesz nad dużym projektem PHP w środowisku Dockera na OSX – okazuje się, że montowanie twoich lokalnych plików drastycznie spowalnia działanie aplikacji, a uruchomienie composer install trwa wieczność.

– jesteś zmuszony do wykonania bezpośredniej akcji na plikach znajdujących się na serwerze. Praca przez SSH okazuje się uciążliwa i marzysz o tym, żeby móc pracować na tych plikach lokalnie – w swoim IDE.

– rozpoczynasz pracę nad zdockeryzowaną aplikacją (np. fluentbit, elasticsearch, solr), której konfiguracja zaszyta jest w obrazie. Zamiast tworzyć pliki konfiguracyjne lokalnie i odpowiednio je montować, wolałbyś mieć do nich bezpośredni dostęp „na żywo”.

– pracujesz lokalnie na Ubuntu, a twoja aplikacja uruchomiona jest w Dockerze, z podmontowanymi katalogami. Okazuje się, że aplikacja ma problemy z uprawnieniami do plików i katalogów lub je zmienia, a to tylko początek problemów.

Mutagen

Takie problemy (uproszczone na potrzeby artykułu) można mnożyć bez końca, ale jak sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzi nam jedno narzędzie – Mutagen (https://mutagen.io/).

Mutagen jest narzędziem open-source umożliwiającym proste, wielostronne, w pełni konfigurowalne i błyskawiczne synchronizowanie plików. W porównaniu z podobnymi narzędziami używanymi dotychczas (np. Unison, docker-sync) charakteryzuje się wysoką wydajnością, stabilnością, prostotą użycia, wieloplatformowością oraz aktywnym wsparciem ze strony twórców.

Ogólne działanie sprowadza się do uruchomienia sesji synchronizacji pomiędzy źródłem (alpha) i celem (beta), która na samym początku rozpoznaje użyte środowiska, aby uruchomić na nich proces „agenta„. Agenci komunikują się między sobą za pomocą dobranego protokołu (SCP, Docker API i inne) i obserwują zmiany na plikach. Dalsze działanie, przenoszenie zmian, ignorowanie konkretnych plików, zarządzanie uprawnieniami i symlinkami konfigurowalne jest za pomocą pliku yaml.

Od wersji 0.10 Mutagen wspiera również orkiestrację synchronizacji na poziomie projektu (https://mutagen.io/documentation/orchestration/) oraz kierowanie ruchem sieciowym (https://mutagen.io/documentation/forwarding/).

Poniżej przedstawiam przykładową konfigurację synchronizacji plików dla aplikacji Symfony Demo w systemie OSX z pomocą Mutagena w wersji 0.10.

Zacznijmy od instalacji Mutagena:

 brew install mutagen-io/mutagen/mutagen

Po instalacji należy uruchomić daemon process aplikacji i zarejestrować go w autostarcie systemu:

mutagen daemon start
mutagen daemon register

Mając uruchomioną aplikację Docker, z odpowiednimi kontenerami PHP i Nginx, oczekującymi na pliki w katalogu /var/www/symfony możemy uruchomić nasze sesje synchronizacji.

➜ docker-compose up -d
Creating network "sync-example_default" with the default driver
Creating sync-example_mysql_1 ... done
Creating sync-example_php_1  ... done
Creating sync-example_nginx_1 ... done


➜ docker ps
CONTAINER ID    IMAGE        COMMAND         CREATED       STATUS       PORTS                NAMES
f1382f624b00    sync-example_nginx  "nginx"         15 seconds ago   Up 13 seconds    0.0.0.0:80->80/tcp         sync-example_nginx_1
a6f42a5c3c89    sync-example_php   "php-fpm7 -F"      16 seconds ago   Up 14 seconds    0.0.0.0:9000->9001/tcp       sync-example_php_1
1a9cec92ed8e    mysql:5.7      "docker-entrypoint.s…"  17 seconds ago   Up 15 seconds    0.0.0.0:3306->3306/tcp, 33060/tcp  sync-example_mysql_1

Tworzymy plik mutagen.yml z przykładową zawartością:

sync:
 defaults:
  ignore:
   paths:
    - .DS_Store
 code:
  alpha: "./symfony"
  beta: "docker://sync-example_php_1/var/www/symfony"
  mode: "one-way-safe"
  ignore:
   vcs: true
   paths:
    - "/build/"
    - "/vendor/"
    - "/var/"
 composerjson:
  alpha: "./symfony/composer.json"
  beta: "docker://sync-example_php_1/var/www/symfony/composer.json"
  mode: "two-way-resolved"
  watch:
   pollingInterval: 2
  permissions:
   defaultFileMode: 666
   defaultDirectoryMode: 777
  ignore:
   vcs: false
  symlink:
   mode: "ignore"
 composerlock:
  alpha: "./symfony/composer.lock"
  beta: "docker://sync-example_php_1/var/www/symfony/composer.lock"
  mode: "two-way-resolved"
  watch:
   pollingInterval: 2
  permissions:
   defaultFileMode: 666
   defaultDirectoryMode: 777
  ignore:
   vcs: false
  symlink:
   mode: "ignore"
 var:
  alpha: "./symfony/var"
  beta: "docker://sync-example_php_1/var/www/symfony/var"
  mode: "two-way-resolved"
  watch:
   pollingInterval: 5
 vendor:
  alpha: "./symfony/vendor"
  beta: "docker://sync-example_php_1/var/www/symfony/vendor"
  mode: "two-way-resolved"
  watch:
   pollingInterval: 5
  ignore:
   vcs: false

Zawartość pliku należy dostosować do swoich nazw kontenerów (format to docker://NAZWA_KONTENERA/SCIEZKA). Poszczególne klucze w pliku wyjaśnione są w dokumentacji pod adresem https://mutagen.io/documentation/. Podczas tworzenia konfiguracji, należy zwrócić uwagę na klucze „mode„, „pollingInterval” oraz na wielkość synchronizowanych katalogów. Każdy z tych elementów ma wpływ na wydajność i obciążenie generowane przez procesy „mutagen agent” w kontenerach i na hoście.

Moje doświadczenia potwierdzają, że nawet bardzo duży projekt może być synchronizowany w całości z minimalny obciążeniem CPU. Warunkiem koniecznym jest dobranie odpowiedniej konfiguracji, nawet kosztem dużej ilości sesji mutagena.

Tworzymy nasz projekt Symfony Demo w katalogu symfony:

composer create-project symfony/symfony-demo symfony

Następnym krokiem będzie uruchomienie stworzonych sesji projektu:

mutagen project create mutagen.yml

W rezultacie otrzymamy listę ID utworzonych sesji. Aby sprawdzić ich status należy wywołać komendę

mutagen list

Aby obserwować zachodzące zmiany oraz status transferowanych plików, możemy użyć komendy:

mutagen monitor {ID_SESJI}

Już po paru sekundach na naszych kontenerach znajduje się cała zawartość projektu. Pliki vendora będą synchronizowane dwustronnie, a pliki projektu jednostronnie (w przypadku ewentualnych konfliktów zostaną one wyświetlone po użyciu mutagen list).

Powyższa konfiguracja jest jedną z bardziej skomplikowanych. Jeżeli interesuje nas synchronizacja tylko jednego katalogu (np. konfiguracji PHP w obrazie) wystarczy, że wywołamy komendę:

mutagen create -m two-way-safe docker://sync-example_php_1/etc/php7 ~/Desktop/php

a na naszym pulpicie pojawi się synchronizowany katalog z kontenera, w praktyce działający tak szybko, jak gdyby był podmontowany.

Sesje możemy oczywiście w dowolnej chwili zatrzymywać i wznawiać, usuwać i tworzyć. Nad wszystkim panuje aplikacja.

Podsumowując, uważam, że dzięki Mutagenowi synchronizacja plików nie jest już smutną koniecznością, a narzędziem, które stwarza nowe możliwości. Możemy na przykład w prosty sposób pozbyć się obciążenia komputera, wynosząc warstwy aplikacji poza lokalne środowisko, działając jedynie na IDE.

Serdecznie polecam to narzędzie oraz zachęcam do wspierania twórcy.

Podczas tworzenia artykułu, korzystałem z poniższych linków:
https://mutagen.io/
https://github.com/mutagen-io/mutagen
https://github.com/symfony/demo
https://github.com/coloso/symfony-docker

Autorem tekstu jest Janusz Maciejewski.

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów