GraphQL – Pobieraj tylko to, co chcesz!

Czy zdarzyło Wam się kiedyś, że zwracaliście w API dane, które nie zawsze były wykorzystywane, a jedynie przydawały się w konkretnych sytuacjach? Na przykład: potrzebowaliście listy przedmiotów tylko po nazwie, a API zwraca dodatkowo kategorię oraz powiązane przedmioty, które nie są potrzebne w danej sytuacji, jednak inne miejsca w systemie z nich korzystają (over-fetching)? Albo wręcz odwrotnie – mieliście zbyt mało danych? Przez co, celem wyświetlenia listy produktów, musieliście wykonywać kolejne requesty, by pobrać informacje o powiązanych produktach (under-fetching)?

Możemy w takiej sytuacji tworzyć dedykowane endpointy lub też parametryzować (w zależności od interesujących nas informacji), ale zarządzanie takim API może stawać się z czasem coraz bardziej uciążliwe i nieefektywne.

GraphQL

Na szczęście z pomocą przychodzi nam opracowany przez firmę Facebook silnie typowany język zapytań GraphQL. Intuicyjna składnia GraphQL pozwala na pobieranie danych (Query), ich edycję i wstawianie (Mutation) oraz obserwowanie zmian w czasie rzeczywistym (Subscription). Język ten pozwala dokładnie określić jakie dane nas interesują na wyjściu, jak głęboko chcemy pobierać obiekty powiązane ze sobą oraz co dokładnie chcemy modyfikować.

Przykłady

Tworzymy typ “Product”, który posiada nazwę, powiązane produkty oraz kategorię. Jest on wykorzystany w domyślnym typie “Query” – wymaganym do działania. Tak stworzony schemat pozwala nam na pobranie wszystkich produktów i produktów powiązanych, wraz z kategoriami.

type Query {
 allProducts: [Product]!
}

type Product {
 id: ID
 name: String
 related: [Product]!
 categories: [Category]!
}

type Category {
 id: ID
 name: String
}

Spróbujmy pobrać listę produktów (id, name), kategorie (name), oraz powiązane przedmioty (id, name) wraz z przypisanymi im kategoriami (name).

{
 allProducts {
  id
  name
  categories {
	name
  }
  related {
   id
   name
   categories {
	 name
   }
  }
 }
}

Jeśli potrzebowalibyśmy dodatkowych zagnieżdżeń, możemy je po prostu dopisać:

[...]
  related {
   id
   name
   categories {
	 name
   }
   related {
    id
    name
    categories {
	  name
    }
   }
  }
[...]

Wysyłając nasze pierwsze query do serwera, możemy otrzymać przykładowe dane:

{
 "allProducts": [
  {
   "id": 153,
   "name": "kolczyki",
   "categories": [
    {
     "name": "Biżuteria"
    }
   ],
   "related": [
    {
     "id": 156,
     "name": "pierścionek złoty",
     "categories": [
      {
       "name": "Biżuteria"
      },
      {
       "name": "Złoto"
      }
     ]
    }
   ]
  },

 [...]
 ]
}

Jak widać, otrzymaliśmy dokładnie to, o co prosiliśmy.

Przedstawiony został tu uproszczony przykład tylko dla operacji Query, więcej przykładów można znaleźć na oficjalnej stronie https://graphql.org/learn/.

Autorem tekstu jest Maksym Kuras.

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów