#93 – Przegląd aktualności e-commerce

Polacy gotowi płacić więcej za dostęp do wysokiej jakości treści cyfrowych

50% respondentów z Polski podaje cenę jako główne kryterium wyboru usługi telekomunikacyjnej. Ten odsetek jest najwyższy spośród wszystkich krajów, które zostały poddane badaniu „Usługi premium w sektorze telekomunikacyjnym w Europie” Bain & Company. Ale 20% rodaków jest w stanie płacić więcej za dostęp do treści cyfrowych o wysokiej jakości.

Większość klientów nadal poszukuje najtańszych rozwiązań, ale coraz większe znaczenie mają dla nich dodatkowe cechy. Nie tylko połączenia głosowe i transfer danych się liczą, ale też prędkość oraz bezpieczeństwo korzystania z treści cyfrowych. Co piąty konsument w naszym kraju jest skłonny zapłacić do 20% więcej temu operatorowi, który daje mu większy komfort korzystania z zasobów sieci.

Badanie przeprowadzono wśród konsumentów z Polski, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Belgii i Francji.

Źródło: marketing-news.pl

Raport: blogi mają coraz większy wpływ na decyzje zakupowe

Już 12% Internautów traktuje blogi i videoblogi jako wiarygodne źródło informacji, które wpływa na proces zakupowy. Co więcej: dla stałych odbiorców tego typu serwisy stają się najważniejszym źródłem informacji o produktach, które są bardziej cenione, niż te od rodziny i znajomych.

Polska blogosfera objęła zasięgiem około 11 milionów Internautów. 8,5 mln konsumuje regularnie treści tam publikowane. Połowa z tych osób deklaruje, że styka się z treściami zamieszczanymi na blogach/vlogach, a 45% – korzysta z nich regularnie.

Ogromny wpływ na decyzje zakupowe mają liderzy. To oni stali się głównym źródłem informacji, wiedzy na temat produktów i marek. Ich ocena, a także relacja z odbiorcami i możliwość dyskusji wpływają na emocje widzów – nie czują się oni oszukiwani i naciągani, tylko wierzą w słowa lidera.

72% stałych obserwujących blogi i vlogi korzysta z porad blogerów. 68% korzysta z informacji na forach internetowych, 60% opiera się na opinii bliskich, a 57% – na serwisach opiniotwórczych. Porównywarki stanowią około 48%, a portale internetowe – 34. Opinie na mediach społecznościowych dotyczą 32%.

Blogi i vlogi najczęściej wykorzystywane są do poszukiwania informacji dodatkowych o marce – 44%, a także by otrzymać „inne” spojrzenie – 42%, bądź zmienić opinię na dany temat – 34%.

Istotne jest jednak to, że jedna trzecia czytelników kupuje dany produkt, po rekomendacji znalezionej u blogera. 32% może nawet zrezygnować z decyzji zakupowej, jeśli przeczytają negatywną opinię na lubianym portalu. W przypadku regularnego oglądania blogów i vlogów – te liczby wzrastają do 53% i 52%.

Ale treści na blogach to nie tylko opinie i recenzje produktów. To również akcje prozdrowotne, prospołeczne, które zachęcają czytelników do działania. Należą do nich takie inicjatywy jak czytanie składników na etykietach, pomoc instytucjom charytatywnym, zwierzętom itp.

Więcej danych: evigo.pl

Badanie: rekomendowanie produktów kluczowe w e-commerce

Rekomendacje produktów, sugestie zakupowe i spersonalizowana oferta znacząco zwiększa zyski ze sprzedaży – takie wnioski można wyciągnąć po analizie firmy Beynote, która specjalizuje się właśnie w tym zakresie doświadczeń konsumentów.

Szczególną uwagę na ten aspekt powinni zwracać reprezentanci z branży odzieżowej. Dlaczego? Bowiem to na tej gałęzi e-handlu najlepiej widać jak dobrze wpływają na sprzedaż produkty polecane. Szczególnie w przypadku pierwszych zakupów. To właśnie w przypadku segmentu odzieżowego można zauważyć dużą zależność pomiędzy kupieniem produktów a rekomendacjami. Konwersja może wówczas zwiększyć się nawet o kilkaset procent.

Według tego mechanizmu funkcjonuje również Amazon, gdzie również znajdują się sugestie zakupowe, mające na celu zwiększenie wielkości zamówienia, co przekłada się na większy zysk. Nawet na samym końcu procesu zamawiania, w koszyku, znajdują się propozycje co jeszcze dany klient może kupić. Co ciekawe, mimo pozornego natręctwa, okazuje się, że to się sprawdza i pozytywnie wpływa na decyzje zakupowe. Sugestie wpływają na wyobraźnie. Działają tak samo, jak produkty ustawione tuż przy kasach w sklepach stacjonarnych.

Źródło: evigo.pl

Raport: 75% klientów zadowolona z nowych przepisów e-commerce
Według badania zleconego przez Pocztę Polską, już 60% badanych, którzy robią zakupy w Internecie, wie, że mają oni prawo odstąpić od umowy kupna w ciągu 14 dni. Po nowelizacji unijnej dyrektywy o prawach konsumenta to właśnie zmiana dotycząca wydłużenia czasu na odstąpienie z umowy z 10 na 14 dni jest najpopularniejszą i najlepiej ocenianą modyfikacją prawa.

Zmiana ta wzmocniła bezpieczeństwo e-zakupów, a jasność prawa i obowiązków obu stron transakcji, mocno wpływa na rozwój branży e-commerce. Poczta Polska wychodząc na przeciw pracy sklepów internetowych, wprowadziła usługę eZwroty, która sprawiła, że zwracanie towarów nie musi być ani skomplikowane, ani drogie.

Trzy czwarte badanych potwierdziło, że zmiany prawa wpłyną pozytywnie na sytuację konsumentów. Co ciekawe, jedynie 17% pozytywnie zaopiniowało dodatkowe prawa przyznane właścicielom sklepów, tj. wstrzymanie się ze zwrotem pieniędzy do czasu otrzymania towaru.

39% Internautów przynajmniej raz skorzystało ze zwrotu zakupionego w Sieci towaru. 85% nie napotkała na jakiekolwiek przeszkody chcąc odstąpić od umowy kupna zawartej na odległość. Wśród najczęstszych problemów, wskazywanych przez klientów, podczas trwania procedury zwrotu, wskazywano na długi czas oczekiwania na uznanie oraz trudności z otrzymaniem gotówki. Rzadko kiedy pojawiały się opinie o braku możliwości kontaktu ze sprzedawcą bądź jego złośliwość.

Według tego badania zaledwie 9% kupujących w Sieci ma problemy z płatnościami internetowymi. 39% otrzymało towar wadliwy bądź niezgodny z opisem. 21% przyznało, że zrezygnowało ze zwrotu towaru z powodu braku wiedzy na temat przysługujących im praw, a kolejnych 16% – dlatego, że nie wiedzieli jak to zrobić. Co ciekawe – 18% zdecydowało się na zwrot, ale odmówiono im przyjęcia towaru. W tej grupie znajdują się zarówno te osoby, które zostały po prostu odprawione z kwitkiem, jak i te, które nie dopełniły warunków odstąpienia, przekraczając np. termin zwrotu.

Źródło: materiały prasowe

Przegląd aktualności e-commerce 23.04

Podobał Ci się tekst? Zapisz się na newsletter Wzorowego Sklepu

Wzorowy Sklep to cotygodniowa porcja wiedzy na temat eCommerce. Piszemy
o marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta, prawie… wszystko w jednym miejscu.


Akceptuję politykę prywatności

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments