i-­systems mecenasem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Połączenie sztuki oraz systemów IT? Możliwe tylko w i­-systems. Od pierwszego września jesteśmy oficjalnym partnerem Opolskiego Teatru.

Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu posiada bogatą tradycję. Powstał on 1 stycznia 1975 roku. Zawodowy polski teatr działał jednak w Opolu już od 1945 roku: jako Teatr Miejski im. Juliusza Słowackiego dał premierę („Zemsta” Aleksandra Fredry) 7 października. Otwarcie nowego Teatru im. Jana Kochanowskiego nastąpiło 23 stycznia 1975. Premierowy spektakl to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w reżyserii Stanisława Brejdyganta.

Teatr im. Jana Kochanowskiego oprócz swojej bogatej tradycji, znany jest także z organizacji jednego z największych i najciekawszych festiwali teatralnych w Polsce. Opolskie Konfrontacje Teatralne, które odbywają się praktycznie od powstania Teatru przyciągają rokrocznie najlepsze spektakle z całego kraju – komentuje Krzysztof Jaciw z Zarządu i­-systems. – Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej tradycji i wspieramy Teatr w rozwoju – dodaje.

Teatr im. Jana Kochanowskiego do dziś jest jednym z najciekawszych obiektów teatralnych w Polsce. Jego wyposażenie techniczne jest niemalże równorzędne z aparaturą jaka jest w posiadaniu Teatru Narodowego w Warszawie oraz Teatru Wielkiego w Łodzi.

Opolski Teatr to nie tylko odbywające się w nim przedstawienia. Tworzy się w nim dekoracje, szyje kostiumy, wykonuje peruki. Działają pracownie: krawiecka damska i męska, stolarska, ślusarska, malarska, modelatorska, tapicerska, perukarska, oświetleniowa i akustyczna (z niewielkim studiem nagraniowym). Ponad pięćset premier, kilka tysięcy nazwisk ­ aktorów, reżyserów, scenografów, kompozytorów, choreografów, ludzi piszących o teatrze i dla teatru; wypełnione po sufit archiwum sztuk, druków, wydawnictw, fotografii, recenzji; ściany długich korytarzy ozdobione afiszami, plakatami, fotokasetonami ­ tak w lakonicznym wyliczeniu prezentuje się z górą pół wieku twórczego istnienia sceny dramatycznej w Opolu.

Więcej o Teatrze Opolskim można przeczytać na stronie: http://teatropole.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments