Archiwum miesiąca: maj 2017

#187 Upcycling – drugie życie opakowania

O opakowaniach i ich wpływie na customer experience pisaliśmy całkiem niedawno. Personalizacja pudełek, taśmy klejącej, czy też wrzuconych do paczki ulotek i folderów to naprawdę sympatyczny drobiazg, który sprawia, że klient czuje się „dopieszczony”. Czy istnieje jednak coś jeszcze, co może sprawić, że nasze opakowanie pozostanie z klientem na dłużej i dzięki temu będziemy cały czas istnieć w jego pamięci? Okazuje się, że tak. Na pomoc przychodzi upcycling.

Partnerem lekcji jest: DDDStudio
Czytaj dalej

Nowa era rozwiązań B2B

Biznes się zmienia, zarówno ten skierowany na klienta detalicznego, jak i ten oparty na współpracy z kontrahentem biznesowym. Nowe technologie sprawiają, że oczekiwania klientów ewoluują szybko, silnie oddziałując na reguły prowadzenia biznesu. Chcąc rozwijać firmę, należy dynamicznie reagować na aktualne potrzeby rynku, jako że zgodnie z darwinowską teorią, przetrwają Ci, którzy potrafią sprawnie przystosować się do zachodzących zmian.

Duży biznes musi być prosty

Współcześni przedsiębiorcy, wykorzystując najnowsze rozwiązania technologiczne, chcą prowadzić biznes w sposób wygodny, prosty i użyteczny. Kupując online, oczekują sprawnego wyszukania konkretnego asortymentu, spersonalizowanej oferty, intuicyjnej nawigacji strony, a przede wszystkim możliwości pozyskania informacji w czasie rzeczywistym.

Firmy z rynku B2C od dłuższego czasu doskonale rozumieją potrzeby dzisiejszych klientów, aktywnie wprowadzając coraz to nowsze rozwiązania e-commerce. Jednak dopasować sprzedaż do potrzeb współczesnego rynku muszą także firmy prowadzące działalność hurtową. Nowa era B2B oznacza schyłek systemów sprzedaży hurtowej, które odstraszają wyglądem i pozwalają jedynie na poznanie oferty marki, czy złożenie zamówienia. Nowoczesne platformy B2B kompleksowo podchodzą do prowadzonego biznesu, zapewniają zaawansowaną analitykę, pełną integrację z systemami zewnętrznymi, a także narzędzia wspierające codzienną pracę handlowców. To połączenie funkcjonalności, obligatoryjnych dla budowania długofalowej współpracy między przedsiębiorstwami, z rozwiązaniami niegdyś zarezerwowanymi wyłącznie dla B2C.

Integracja z ERP, czyli spójność danych

Dla firm działających w modelu B2B, połączenie systemu sprzedażowego z innymi systemami zewnętrznymi jest szczególnie ważne. Partnerzy biznesowi posiadają bowiem indywidualne ceny, terminy płatności, czy limity kupieckie. Ponadto, platforma B2B nie jest jedynie narzędziem obsługiwanym przez pracowników firmy – to przede wszystkim rozwiązanie dla kontrahentów, którzy oczekują możliwości sprawdzenia aktualnych cen, stanu płatności, czy statusu realizacji zamówienia. Ręczne wprowadzanie wszystkich danych na bieżąco, byłoby niezwykle czasochłonne i narażone na błędy.

Sukces firmy zależy od długofalowych relacji

W sprzedaży business to business, znacznie ważniejsze, niż w przypadku handlu detalicznego, są narzędzia budujące lojalność klientów. Sprzedaż ta opiera się bowiem na stałych partnerach, a nie pojedynczych zamówieniach, dokonanych przez okazjonalnych użytkowników. Warto zatem wdrożyć takie rozwiązania jak: katalog produktów offline, funkcję pozwalającą tworzyć indywidualne ceny hurtowe, czy call center, które umożliwia w łatwy sposób organizować kampanie telefoniczne o charakterze sprzedażowym lub informacyjnym.

W nowoczesnych platformach B2B, często uruchamia się dla swoich klientów bazy wiedzy lub fora. Za ich pomocą, administrator systemu przekazuje kontrahentom niezbędną wiedzę o ofercie produktowej, np. szczegółowe opisy, zdjęcia, informacje o akcjach promocyjnych. Rozwiązanie pozwala także skoncentrować pracę działu handlowego na działaniach sprzedażowych, minimalizując zapytania telefoniczne lub mailowe, dotyczące podstawowych informacji o produktach.

Granica między ówczesnymi sklepami internetowymi, a platformami do sprzedaży hurtowej zaciera się. Nie tylko klienci detaliczni, ale również biznesowi oczekują możliwości dokonania sprawnych zakupów, za pomocą systemu o intuicyjnej nawigacji. Dedykowane rozwiązania e-commerce, realizujące potrzeby biznesowe danego przedsiębiorstwa oraz dbałość o UX systemu, świadczą o nowoczesnym podejściu do prowadzonego biznesu i dają możliwość rozwoju działalności.

Artykuł pierwotnie opublikowany został w magazynie Fashionbusiness.pl.
Chcę poznać rozwiązania systemów e-commerce dla B2B

Release i-systems – wersja 4.5

Wprowadzona została nowa wersja bazowej wersji systemu e-commerce i-systems. Release 4.5 zawiera znaczące ulepszenia w interpretacji cen oraz optymalizacji pamięci. Stworzony został także nowy Moduł Cenników.

Ceny w produkcie

Produkty w bazie mają przypisane swoje ceny. W release 4.5 wprowadzona została możliwość podpięcia jakiegokolwiek źródła cen pod produkt, np. modułu cenników, czy bazy poprzednich cen zapisanych w produktach. Oznacza to, że w momencie gdy klient chce użyć ceny z innego źródła, będą one automatycznie pobierane, bez importowania ich do bazy i-systems.

Optymalizacja sklepu

Wprowadzono sporo modyfikacji przyspieszających działanie sklepu i redukujących potrzebną ilość pamięci. Przeprowadzone zostało profilowanie sklepu, co w wyniku prac programistycznych doprowadziło do przyspieszenia działania sklepu, dzięki zredukowaniu ilości potrzebnej pamięci. Został zmniejszony czas potrzebny na rendering strony: strony głównej, listingu produktów oraz karty produktu. Od teraz wymagane jest mniej zasobów pamięci, a działanie bazowej wersji systemu e-commerce zostało znacznie przyspieszone. Oznacza to, że zoptymalizowana została odpowiedź serwera, jak i zapotrzebowanie pamięci na jedno zapytanie.

Moduł cenników

Nowy Moduł Cenników pozwala zarządzać cenami nie tylko produktów, ale także może dotyczyć np. zestawów. Do tej pory istniały cztery rodzaje cen przypisane do produktu: standardowa, promocyjna, hurtowa, dopłaty do wariantów. Obecnie, istnieje możliwość tworzenia nieskończonej ilości cenników i dodawać do nich nieskończoną ilość cen. Można je również hierarchizować poprzez ustawienie strategii wybierania ceny według odpowiednich kryteriów. Daje to szeroką możliwość zarządzania cenami. Dotyczy to również cenników obcych, czyli niepochodzących z modułu cenników. Przykładem takiego cennika może być cennik walutowy, który pobiera dane na podstawie swojego kursu. Dzięki Modułowi Cenników można więc pobrać cenniki z innego modułu w czasie rzeczywistym.

W release 4.5 zaszły także inne ulepszenia, takie jak np. zmiana sposobu dobierania waluty oraz kraju. Klient przechowuje informacje o kraju i kraju dostawy, a do kraju przypisana jest waluta. Zostało także ujednolicone generowanie formularzy dla zwykłych płatności i multipłatności.

Release jest aktualizacją bazowej wersji na której opiera się system e-commerce, do której regularnie dodawane są nowe funkcjonalności. Dzięki aktualizacji można rozwijać system i dostosowywać go do zmian zachodzących na rynku. Istnieje również możliwość aktualizowania dedykowanych rozwiązań w ramach kolejnych releasów.



Dowiedz się więcej o aktualizacji systemu



#186 Marketing i sprzedaż w dobie mediów społecznościowych – social media monitoring

Zwiększenie sprzedaży oraz chęć lepszego poznania konsumentów, są jednym z głównych powodów, dla których przedsiębiorcy branży e-commerce sięgają po monitoring social media. Narzędzia wspomagające analizę działań i potrzeb konsumentów, pozwalają im dodatkowo kontrolować wizerunek firmy, reagować na aktualne trendy oraz budować strategię marketingową. W jaki sposób osiągają te cele śledząc wypowiedzi internautów?

Partnerem lekcji jest: Unamo Social Media Monitoring
Czytaj dalej

JP Capital po analizie biznesowej inwestuje w e-commerce

Firma JP Capital zajmuje się produkcją przęseł ogrodowych. Swoją ofertę kieruje zarówno do rynku B2C, jak i B2B. Po zakończonym procesie analizy biznesowej, przeprowadzonej przez zespół analiz i-systems, firma zdecydowała się wdrożyć nowoczesną platformę sprzedażową dla klientów detalicznych oraz hurtowych, umożliwiając im sprawny zakup przęseł, z poziomu sklepu internetowego.

Omówienie kluczowych procesów

W początkowym etapie projektu, przeprowadzona została szczegółowa analiza biznesowa. W związku z prowadzeniem przez firmę produkcyjną pierwszych kroków w e-commerce, kluczową kwestią podczas badania było omówienie takich procesów jak: realizacja zamówień, obsługa płatności online, reklamacje, zarządzanie produktami, czy obsługa klienta. Podczas analizy zasadnicze było także omówienie procesu, który umożliwiać będzie użytkownikom sklepu online zaprojektowanie przęsła, podając takie parametry jak: materiał, kolor oraz wymiar.

Plany na rozwój systemu e-commerce

W przyszłości planowane jest opracowanie specjalnego konfiguratora. Firma produkcyjna ma w planach także rozpocząć sprzedaż poza granicami kraju, kładąc nacisk na rynek niemiecki i holenderski. Istotny przy międzynarodowej ekspansji może okazać się więc poruszany podczas procesu analizy temat integracji z serwisami aukcyjnymi Amazon oraz eBay.


Zobacz jakie korzyści oferuje analiza biznesowa