Biznes się zmienia, zarówno ten skierowany na klienta detalicznego, jak i ten oparty na współpracy z kontrahentem biznesowym. Nowe technologie sprawiają, że oczekiwania klientów ewoluują szybko, silnie oddziałując na reguły prowadzenia biznesu. Chcąc rozwijać firmę, należy dynamicznie reagować na aktualne potrzeby rynku, jako że zgodnie z darwinowską teorią, przetrwają Ci, którzy potrafią sprawnie przystosować się do zachodzących zmian.
Duży biznes musi być prosty
Współcześni przedsiębiorcy, wykorzystując najnowsze rozwiązania technologiczne, chcą prowadzić biznes w sposób wygodny, prosty i użyteczny. Kupując online, oczekują sprawnego wyszukania konkretnego asortymentu, spersonalizowanej oferty, intuicyjnej nawigacji strony, a przede wszystkim możliwości pozyskania informacji w czasie rzeczywistym.
Firmy z rynku B2C od dłuższego czasu doskonale rozumieją potrzeby dzisiejszych klientów, aktywnie wprowadzając coraz to nowsze rozwiązania e-commerce. Jednak dopasować sprzedaż do potrzeb współczesnego rynku muszą także firmy prowadzące działalność hurtową. Nowa era B2B oznacza schyłek systemów sprzedaży hurtowej, które odstraszają wyglądem i pozwalają jedynie na poznanie oferty marki, czy złożenie zamówienia. Nowoczesne platformy B2B kompleksowo podchodzą do prowadzonego biznesu, zapewniają zaawansowaną analitykę, pełną integrację z systemami zewnętrznymi, a także narzędzia wspierające codzienną pracę handlowców. To połączenie funkcjonalności, obligatoryjnych dla budowania długofalowej współpracy między przedsiębiorstwami, z rozwiązaniami niegdyś zarezerwowanymi wyłącznie dla B2C.
Integracja z ERP, czyli spójność danych
Dla firm działających w modelu B2B, połączenie systemu sprzedażowego z innymi systemami zewnętrznymi jest szczególnie ważne. Partnerzy biznesowi posiadają bowiem indywidualne ceny, terminy płatności, czy limity kupieckie. Ponadto, platforma B2B nie jest jedynie narzędziem obsługiwanym przez pracowników firmy – to przede wszystkim rozwiązanie dla kontrahentów, którzy oczekują możliwości sprawdzenia aktualnych cen, stanu płatności, czy statusu realizacji zamówienia. Ręczne wprowadzanie wszystkich danych na bieżąco, byłoby niezwykle czasochłonne i narażone na błędy.
Sukces firmy zależy od długofalowych relacji
W sprzedaży business to business, znacznie ważniejsze, niż w przypadku handlu detalicznego, są narzędzia budujące lojalność klientów. Sprzedaż ta opiera się bowiem na stałych partnerach, a nie pojedynczych zamówieniach, dokonanych przez okazjonalnych użytkowników. Warto zatem wdrożyć takie rozwiązania jak: katalog produktów offline, funkcję pozwalającą tworzyć indywidualne ceny hurtowe, czy call center, które umożliwia w łatwy sposób organizować kampanie telefoniczne o charakterze sprzedażowym lub informacyjnym.
W nowoczesnych platformach B2B, często uruchamia się dla swoich klientów bazy wiedzy lub fora. Za ich pomocą, administrator systemu przekazuje kontrahentom niezbędną wiedzę o ofercie produktowej, np. szczegółowe opisy, zdjęcia, informacje o akcjach promocyjnych. Rozwiązanie pozwala także skoncentrować pracę działu handlowego na działaniach sprzedażowych, minimalizując zapytania telefoniczne lub mailowe, dotyczące podstawowych informacji o produktach.
Granica między ówczesnymi sklepami internetowymi, a platformami do sprzedaży hurtowej zaciera się. Nie tylko klienci detaliczni, ale również biznesowi oczekują możliwości dokonania sprawnych zakupów, za pomocą systemu o intuicyjnej nawigacji. Dedykowane rozwiązania e-commerce, realizujące potrzeby biznesowe danego przedsiębiorstwa oraz dbałość o UX systemu, świadczą o nowoczesnym podejściu do prowadzonego biznesu i dają możliwość rozwoju działalności.
Artykuł pierwotnie opublikowany został w magazynie Fashionbusiness.pl.
Chcę poznać rozwiązania systemów e-commerce dla B2B