Sklep na miarę potrzeb

W procesie tworzenia podstawową i najważniejszą funkcję pełni przemyślany projekt. Po co jednak wyważać otwarte drzwi, skoro mamy gotowe szablony? O trendach i tworzeniu makiet sklepów internetowych z Tymoteuszem Bąkiem, specjalistą ds. UX w i-sklep.pl, rozmawia Dawid Marut.

Czym jest makieta sklepu i jaki jest jej cel?

Mówiąc najprościej, jest to prototyp sklepu, który możemy analizować, testować i konsultować z klientem. Pozwala sprawdzać, czy użytkownicy rozumieją, co skonstruowaliśmy i czy potrafią z tego prawidłowo korzystać.

Makiety umożliwiają nam przeanalizowanie różnych możliwości organizacji danego bloku, treści czy nawigacji w celu znalezienia optymalnych rozwiązań. Wykrycie i wyeliminowanie większości błędów już na wczesnym etapie projektowania bezpośrednio przekłada się na czas i jakość realizacji.

Jak wygląda proces tworzenia takiej makiety?

Na początku musimy znać priorytety, cele, pomysł na sprzedaż. Sposobów na ich poznanie jest wiele. My robimy to na podstawie rozmowy telefonicznej oraz ankiety, podsyłanej w momencie podjęcia współpracy. Następnie, założenia te zestawiamy z potrzebami i oczekiwaniami potencjalnego użytkownika sklepu. Gdy mamy już wszystkie informacje, rozpoczynamy prace, zapełniając przestrzeń roboczą i rozmieszczając elementy.

Kolejny krok to testowanie procesu zakupowego – sprawdzamy, czy jest on efektywny i daje zakładany rezultat. Otrzymany w ten sposób prototyp podsyłamy do akceptacji klienta poprzez konsultanta. Następnie makieta wędruje do grafika. Całość to w skrócie: budowa, analiza, testy i modyfikacje – wszystko po to, by otrzymać użyteczny sklep.

Dlaczego nie skorzystać z szablonu? Przecież istnieją gotowe rozwiązania, które spełniają kryteria użyteczności, a przy tym są sprawdzone i przyjazne dla klientów.

Firmy, realizujące projekty na podstawie szablonu, są jak sprzedawca garniturów z jednym tylko modelem i rozmiarem, wmawiający każdemu, że świetnie w nim wygląda. Taka sprzedaż się opłaca, bo w 30 sekund dokonujemy transakcji i mamy produkt. Czy jednak ostatecznie będziemy z tego zakupu zadowoleni tak samo, jak z wizyty u profesjonalnego krawca?

Stąd też tak częste określanie projektu „skrojonego” na miarę potrzeb. Odpowiedz więc jest prosta: jeśli chcemy stworzyć sklep unikalny, wyróżniający się na tle konkurencji oraz uwzględniający potrzeby naszej grupy docelowej, powinniśmy pomyśleć o dedykowanej makiecie.

Na co należy zwrócić uwagę projektując swój sklep? Czy istnieją jakieś dobre praktyki projektowania luz zasady, których nie wolno łamać?

Główną, niezmienną i najważniejszą zasadą jest prostota i funkcjonalność. Należy pamiętać, że naszym celem jest skłonienie użytkownika do zakupu towaru, musimy więc zrobić wszystko, by mu ułatwić ten proces. Dlatego też nie wszystkie uwagi klientów wdrażamy, często jest to walka argumentów pomiędzy tym, czego klient chce, a czego faktycznie potrzebuje.

Jaki wpływ na sposób projektowania e-sklepu mają zmiany zachodzące na rynku?

Wraz z rynkiem zmieniają się narzędzia i trendy. Zmieniamy się my, a tym samym środowisko i bodźce, na które reagujemy. Powstaje coraz więcej stron internetowych i ludzie mają mniej czasu na ich przeglądanie. Ma to ogromny wpływ na projektowane witryny, nie zmienia się tylko cel.

Najlepszym przykładem są tu urządzenia mobilne: jeszcze nie tak dawno, nikt nie wyobrażał sobie zakupów przez telefon. Obecnie obserwujemy nieprzerwany wzrost liczby tego rodzaju zamówień, co wymusza na pro- ducentach oprogramowania konieczność obsłużenia klientów mobilnych. To spore wyzwanie dla projektantów i nie ma tu miejsca na szablonowe rozwiązania.

Czy są przykłady tego, ze zmiana szablonu na dedykowaną makietę przyniosła wymierną korzyść w postaci zwiększenia sprzedaży?

Wystarczy, że spojrzymy na listę najlepszych sklepów internetowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Każdy z nich rozpoczynał od makiety, tworzył dedykowaną grafikę i zmieniał się wraz ze zmianą panujących trendów. Nowe elementy, uproszczony koszyk, odświeżona grafika – wszystko to wpływa na konwersję.

Szablonowe projekty nigdy nie rozwiążą problemów specyficznych dla danego biznesu. Te z natury wymagają indywidualnego podejścia. Nie ma czegoś takiego, jak „standardowy sklep internetowy”, każdy czymś się różni od pozostałych. W dzisiejszych czasach żaden poważny e-biznes nie jest w stanie być skutecznym bez User Experience.

Powyższy artykuł pochodzi z Magazynu eKomercyjnie #9. Zapraszamy do przeczytania całego numeru!
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments