Synergia online i offline

Wartość polskiego handlu w sieci wzrosła z 3 mld zł w 2005 roku do 26 mld zł w roku 2013. Według badania Europe B2C Ecommerce Report, Polska wciąż notuje dwucyfrowy wzrost w sektorze e-commerce. W ostatnim badaniu wyniósł on aż 24%. Pod tym względem wyprzedzamy w regionie Węgry, Słowację, Słowenię i nawet Niemcy. Cube Research szacuje, że wartość polskiego rynku e-commerce w 2014 roku przekroczy 35 mld zł. Wszystkie dane są bardzo optymistyczne, tylko kluczowe pytanie brzmi: jak sprawić, żeby sklep internetowy wspierał sprzedaż producenta i stacjonarnych salonów sprzedaży? Tutaj warto zwrócić uwagę na kilka rozwiązań i możliwości.

Rezerwacje produktów w sklepie internetowym z możliwością sprawdzenia ich przez klienta w stacjonarnym salonie sprzedaży

Stworzone rozwiązanie ma kilka, kluczowych zalet. Po pierwsze uwiarygadnia producenta – klient wie, że może zamówić produkt online (na przykład ubranie) i w salonie sprzedaży dokonać przymiarki. Jeśli dobrze opiszemy rozmiarówkę na stronie sklepu internetowego, klient tylko potwierdzi wcześniejszy wybór i dokona zakupu. Po drugie, zwiększamy zaufanie do sklepu internetowego. To z kolei pozwoli w długoterminowym procesie zwiększyć sprzedaż online. A sklep internetowy generuje dużo mniej kosztów stałych niż salon sprzedaży w dobrej lokalizacji.

Integracja stanów magazynowych wszystkich placówek stacjonarnych ze sklepem internetowym

Dobry program ERP i jego integracja pomiędzy sklepem internetowym, a sklepem stacjonarnym to jeden z kluczowych czynników pozwalających na pogodzenie obu światów sprzedaży – online i offline. Dzięki takiej integracji podczas zakupu w jednym kanale, produkty automatycznie zarezerwują się w systemie i nie będą mogły być sprzedane później innej osobie. Pełna automatyzacja wszystkich procesów przyspiesza także obsługę klienta i praktycznie eliminuje możliwość popełnienia błędów przez pracowników.

Dostosowanie sklepu internetowego do nowych zachowań konsumenckich

Według badań IAB Polska w 2013 roku 54% internautów łączyło się za pomocą smartfona. Mobilność Polaków to nie jest już wizja przyszłości. To rzeczywistość. Na co dzień widać to w supermarketach, gdzie klienci stając przed rzędem telewizorów porównują ich ceny w internecie. Wszystkie procesy zakupów online również trzeba dostosować do zmieniających się trendów. Obecnie wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem są sklepy internetowe wykorzystujące PWA. Oparte na architekturze MACH, gdzie istotną rolę odgrywa headless ecommerce. Czyli oddzielenie frontendu od backendu.

Sklep Sugarfree.pl na różnych urządzeniach

Sklep Sugarfree.pl na różnych urządzeniach

Ujednolicenie programów lojalnościowych dla klientów niezależnie od miejsca zakupu (sklep internetowy lub sklep stacjonarny)

Pozyskanie nowego klienta jest kilkakrotnie droższe, niż utrzymanie dotychczasowego. Dlatego programy lojalnościowe przynoszą realne korzyści dla producentów. Pozwalają im „zatrzymać” przy sobie klientów. Programy te są również atrakcyjne dla klientów. Kupują oni produkty w atrakcyjniejszych cenach i czują się bardziej docenieni. Jeśli jednak programy te będą działać różnie w różnych kanałach sprzedaży, może wprowadzić to duże zamieszanie i dezorientację wśród klientów. Najważniejsza powinna być sama sprzedaż, a jej kanał schodzi na drugi plan.

Stworzenie systemu zwrotów w stacjonarnych sieciach sprzedaży produktów kupionych online

Rozwiązanie pozwala poczuć klientowi pełną swobodę wyboru. Może on zwrócić produkt w domu korzystając z opcji door-to-door lub zrobić to samo w salonie sprzedaży. To sprawia, że klient czuje się komfortowo i wie, że zawsze może zgłosić się do danej marki.

Jak zacząć wdrożenie sklepu internetowego dla sieci sprzedaży detalicznej?

Jedną z przeszkód przed mocnym wejściem w e-commerce może być obawa przed skalą działania i samym procesem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest podzielenie prac na kilka mniejszych etapów. Po każdym z nich będziemy mieli gotowy produkt. Następnie wystarczy systematycznie rozwijać sklep, dodając do niego kolejne funkcje. W dużym e-commerce najlepiej sprawdza się ewolucja.

Tekst został pierwotnie opublikowany we wrześniowym numerze magazynu Poland Shopping Center.

Tagi

integracja kanałów sprzedaży systemy ERP responsywne sklepy internetowe


Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów