Archiwum miesiąca: październik 2016

#172 Reklamacja towaru w sklepie internetowym – 5 rzeczy, o których musisz pamiętać

Prędzej, czy później Twój klient złoży reklamację dotycząca zakupu dokonanego w Twoim sklepie internetowym. Możesz sprzedawać najlepszej jakości towar, ale mimo wszystko może trafić się wadliwy egzemplarz. Warto się na tę sytuację przygotować – poniżej dowiesz się o najważniejszych kwestiach związanych z reklamacją towaru. Przygotowaliśmy je korzystając z doświadczeń naszych sprzedawców internetowych oraz udzielanych im porad przez naszych prawników.

Niniejszy wpis jest oparty już o nowe przepisy obowiązujące od grudnia 2014 r. W przypadku zakupów dokonanych wcześniej zastosowanie znajdą poprzednie przepisy, które nieco odmiennie regulują kwestię reklamacji. Przejdźmy zatem do szczegółów.

Partnerem lekcji jest: Prokonsumencki.pl
Czytaj dalej

Spółka i-systems po raz kolejny w Deloitte Technology Fast 50

Już po raz drugi firma i-systems znalazła się w rankingu Deloitte Technology Fast 50. Ranking skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne na podstawie wzrostu przychodów operacyjnych. Technology Fast 50 jest częścią zestawienia Technology Fast 500 EMEA przygotowywanego przez Deloitte – międzynarodową firmę, specjalizującą się w świadczeniu usług audytorskich, z zakresu doradztwa gospodarczego, doradztwa finansowego, zarządzania ryzykiem oraz doradztwa podatkowego.

17. edycja Fast 50

W tegorocznym rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej znalazło się aż 21 spółek z Polski. Dynamika wzrostu przychodów wszystkich firm w rankingu wyniosła w 2015 roku 1057 proc. i była niemal dwa razy wyższa niż rok wcześniej. Spółka i-systems zajęła 43 miejsce ze wzrostem 373% i była jedną z siedmiu europejskich spółek, które potrafiły utrzymać się w rankingu dwa lata z rzędu.

– Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu dedykowanych systemów e-commerce dla handlu i dystrybucji. Znalezienie się po raz drugi wśród 50 najbardziej innowacyjnych technologicznie firm z Europy Środkowo-Wschodniej jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Mamy nadzieję, że w następnych latach będziemy zdobywać coraz wyższe miejsca w rankingu – stwierdza Krzysztof Jaciw, Wiceprezes Zarządu i CFO i-systems.

Podobnie jak w poprzednich latach tegoroczny główny ranking Technology Fast 50 zdominowały firmy zajmujące się wykorzystaniem technologii informacyjnych, choć w różnych zastosowaniach: marketing, analityka dużych baz danych, Mobile UX. Stanowią one aż 74 proc. wszystkich spółek, które znalazły się w zestawieniu (rok wcześniej 50 proc.).

Kryteria rankingu

Aby znaleźć się w rankingu Deloitte Technology Fast 50, oprócz warunku dynamicznego wzrostu, spółki musiały także opracowywać lub wytwarzać autorskie technologie i/lub ponosić nakłady na prace badawczo – rozwojowe, posiadać strukturę własności która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych, posiadać siedzibę w jednym z krajów uczestniczących w programie, być firmą technologiczną, a działalność zawierać w jednej z kategorii: IT i rozwiązania cyfrowe, internet, media i telekomunikacja, czyste technologie & energia, oraz biotechnologia, nanotechnologia i technologie medyczne.

Nowy sklep internetowy Pitbull

Firma Pitbull od 27 lat oferuje swoim klientom wysokogatunkową odzież sportową oraz ubrania, w których miłośnicy marki odpoczną po męczącym treningu. Potrzeba rozwoju sprzedaży online oraz konieczność dopasowania działań e-commerce do wymagań młodego, aktywnego klienta, była impulsem do stworzenia nowoczesnego sklepu internetowego Pitbull West Coast.

Odbiorcami Pitbull West Coast są ludzie młodzi, którzy prowadzą dynamiczny tryb życia. Chcąc rozwijać firmę, postanowiliśmy wdrożyć sklep internetowy, który sprosta wymaganiom naszych klientów – stwierdza Michał Kautz z firmy Pitbull

Rozwiązania wpierające sprawną realizację zleceń

Nowy sklep internetowy firmy Pitbull zawiera rozwiązania mające na celu przyspieszenie procesu realizacji zleceń. System e-commerce zintegrowany został z systemem księgowym Subiekt GT, dzięki któremu miłośnik sportowej odzieży zawsze zakupi dostępne na stanie magazynowym towary. Ponadto wdrożono moduł importu przelewów bankowych. Po wgraniu aktualnego wyciągu bankowego automatycznie zmienia się status nowych zamówień na opłacone. Zlecenia następnie przekazane zostają do przygotowania i wysłania klientowi.

Inną funkcjonalnością wspierającą sprawną i ekonomiczną logistykę przedsiębiorstwa jest moduł Magazynowy. W sytuacji, gdy firma posiada kilka magazynów, pozwala on dobrać ten, z którego powinny być realizowane zamówienia do konkretnego odbiorcy. Rozwiązanie ułatwia sprawne przesyłanie towarów w obrębie magazynów, przez co zwiększa atrakcyjność oferty. Uruchomiona funkcjonalność pozwala także na przekazanie klientowi realnej informacji o czasie dostawy zamówionych produktów.

Funkcjonalność obniżająca ilość nieodebranych zamówień

Zdarza się, że klient wielokrotnie dokonuje zakupów w sklepie internetowym, natomiast wszystkie próby dostarczenia zamówień kończą się fiaskiem. Firma sprzedająca online z powodu nieodebrania przez klienta produktu, nie finalizuje transakcji, jednak obarczona zostaje kosztami przesyłki. Tworzy to dodatkowe koszty logistyczne. Rozwiązaniem pomagającym wychwycić klientów notorycznie nieodbierających zakupionych produktów, jest moduł Czarnej Listy. Administrator sklepu internetowego, wybierając odpowiednie statusy, takie jak zamówienia nieodebrane lub czekające na wpłatę generuje bazę klientów, którzy kilkukrotnie zamówili produkt, jednak go nie odebrali. Może wtedy skontaktować się z niepewnym klientem i omówić szczegóły transakcji lub anulować zamówienie.

Program lojalnościowy dla zarejestrowanych klientów

Interesującą funkcjonalnością budującą lojalność klientów Pitbull West Coast jest moduł Punktów Premium. Zarejestrowani odbiorcy sklepu internetowego mogą za każdy dokonany zakup zbierać punkty, by następnie wymieniać je na prezenty produktowe. Administrator sklepu internetowego może zadecydować, kiedy przyznawane są punkty – za każdy zakup, konkretne produkty lub polecenie sklepu innemu klientowi. W taki sposób można promować dane produkty takie jak, bestsellery, końcówki kolekcji, czy własne marki. Punkty premium przyznawane za polecenie, pojawiają się natomiast na koncie klienta, po dokonaniu i opłaceniu zamówienia przez osobę, której sklep został polecony.

Nowy sklep marki można zobaczyć na: pitbull.pl

Tagi

sprzedaż detaliczna B2C rozwiązania B2B


Rola bezpośredniej komunikacji w spółce IT

Przechodząc korytarzem firmy i-systems można usłyszeć: „jesteś czerwony!” – i to wcale nie oznacza, że ze złości. Można usłyszeć także: „jesteś żółty” – nie jest to jednak równoznaczne z nazwaniem kogoś żółtodziobem, a usłyszane: „jesteś zielono-niebieski” – to nie określenie osoby, która wygląda na chorą.

Paleta kolorów jaka panuje w i-systems to pomysł Zarządu. Zamiast wprowadzać kolejne kanały komunikacji takie jak czaty czy dodatkowe maile, postawił on na jakość komunikacji. Bezpośrednia komunikacja bowiem często kuleje w przedsiębiorstwach. Problem ten pojawia się nie tylko w ogromnych korporacjach, ale również w małych i średnich firmach, w których wszyscy pracownicy komunikują się z sobą na co dzień.

W i-systems dzięki szkoleniu Insights Discovery każdy pracownik ma możliwość poznania siebie i swojego typu funkcjonowania. Jest to szkolenie nietypowe. Nie jest to jedno z tych kursów, które pokazują jak odnieść sukces w 5 krokach, pozwala natomiast poznać swoją energię kolorystyczną, zrozumieć, że to w jaki sposób działamy jest dobre i że nie jesteśmy gorsi lub lepsi od innych. Jesteśmy po prostu różni.

Podział energii kolorystycznych wywodzi się z analitycznej teorii Carla Gustava Junga. To właśnie on wyodrębnił cztery typy osobowości: Ognisty Czerwony, Słoneczny Żółty, Kojący Zielony i Chłodny Niebieski. Poniższa grafika, pokazuje sposoby funkcjonowania poszczególnych energii.

id-obrazek-w-tekscie

Podział cech charakterologicznych

Dwa dni szkolenia, poprzedza obowiązkowe wypełnienie kwestionariusza. Na jego podstawie przygotowywany jest indywidualny raport, który opisuje profil działania jednostki. Raport zawiera także wskazówki dotyczące sposobu komunikacji oraz informacje o predyspozycjach danego człowieka i umiejętnościach jakie powinien on rozwijać.

W pierwszym dniu dochodzimy małymi krokami do pełnego obrazu swojej energii kolorystycznej i typu osobowościowego, natomiast w drugim dniu, bogaci w tę wiedzę, wykonujemy różne ćwiczenia warsztatowe, które mają na celu pomóc nam w komunikacji z innymi energiami oraz – co najważniejsze – ze swoim typem antagonistycznym, czyli przeciwstawnym.

szkolenie

Podczas szkolenia Insights Discovery

Insights Discovery to trafna inwestycja, która bardzo ułatwia komunikację wśród pracowników. Firma i-systems regularnie organizuje szkolenie dla nowych pracowników, ponieważ wie, jaki niesie za sobą efekt.

Dzięki językowi kolorów pracownicy firmy sami przyznają, że ich kontakty zarówno między sobą jak i z klientami bardzo się polepszyły. Szkolenie Insights Discovery pozwala bowiem poznać inne style funkcjonowania i daje wskazówki, jak komunikować się z inną energią kolorystyczną. Podczas dwóch dni szkoleniowych uczestnicy są wyposażani w ogromny zasób wiedzy z komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Informacje te pozwalają rozumieć z jakim typem kolorystycznym w danym momencie rozmawiamy oraz jak efektywnie rozmawiać ze swoim typem antagonistycznym, który może się wydawać najcięższym do swobodnej rozmowy.

Firma i-systems posiada panel, za pomocą którego przekazywane są zadania. Każdy z pracowników posiada swoje indywidualne konto. Po szkoleniu, w panelu przy nazwie użytkownika pojawiają się kolorowe kropki, po kliknięciu w barwne okręgi ukazują się informacje mówiące: “Komunikuj się ze mną, według mojej energii kolorystycznej”. Dla przykładu podamy kilka zwrotów, które są zawarte przy wcześniej wspomnianych kropkach.

Komunikując się ze mną:

– Jeśli to tylko możliwe, porozumiewaj się na piśmie.
– Przekonuj, używając logiki, nie emocji.
– Prezentuj przyjazne i swobodne podejście.
– Przygotuj się na szczere i otwarte omawianie problemów.

Komunikując się ze mną, w żadnym wypadku:

– Nie próbuj ograniczać czasu, który poświęcasz na rozmowy
– Nie przyjmuj postawy bezkompromisowej i osądzającej.
– Nie powstrzymuj, kiedy stara się poszukiwać alternatywnych rozwiązań.
– Nie mów co ma robić, nie pouczaj, nie żądaj.

To nie wszystko, co uczestnik może otrzymać na szkoleniu. Pozna on także swoje mocne i słabe strony, dzięki czemu będzie wiedział nad czym powinien pracować, nie tylko w życiu zawodowym.

Dwa dni spędzone z trenerem pokazały pracownikom i-systems jak duży mają oni potencjał, jak bardzo są różni i jak niewiele trzeba, by komunikację w firmie wprowadzić na wyższy poziom.

#171 Jak wybrać przewoźnika prowadząc e-sklep? Poradnik

Dobrze zorganizowany łańcuch dostaw to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stoją przed początkującym e-sprzedawcą. To od jakości doręczenia bardzo często zależy zadowolenie klientów, ich późniejsza lojalność i skłonność do polecania sklepu swoim znajomym. Jest to więc jeden z kluczowych elementów decydujących o sukcesie sklepu internetowego.

Partnerem lekcji jest: Furgonetka.pl

Czytaj dalej

Spółka i-systems wśród polskich Local Internet Registries

W Polsce i-systems jest pierwszym producentem oprogramowania e-commerce, który jednocześnie jest LIRem. Po pozytywnie rozpatrzonym wniosku, firma może wspierać bezpieczeństwo i rozwój klientów, jednocześnie podnosząc jakość usług.

Czym jest LIR i RIR?

Zaczynając od skrótu RIR, który po rozwinięciu przyjmuje formę „Regional Internet Registry”, w wolnym tłumaczeniu oznaczającą „Regionalny Rejestr Internetowy”, można dowiedzieć się, że jest to organizacja, która zarządza alokacją i rejestracją adresów IP w danym regionie świata. Pieczę sprawuje nad tym IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority), której celem jest utrzymanie porządku w adresach IP i nazwach domen.

LIR (ang. Local Internet Registry), czyli Lokalny Rejestr Internetowy, jest natomiast organizacją, której została przydzielona pula adresów IP przez RIR. Te adresy są następnie dalej przypisywane klientom LIR. Aby zostać LIRem, trzeba mieć członkostwo w RIRze. W większości LIRy to dostawcy usług internetowych, przedsiębiorstwa oraz instytucje akademickie.

Po co są adresy IP?

Adresy IP służą do identyfikacji serwerów, a ich liczba jest ograniczona. Z tego powodu ich cena na rynku stale wzrasta. Dlatego właśnie powstał alternatywny standard o nazwie IPv6, w którym liczba adresów IP jest gigantyczna. Niestety obecnie, większość operatorów nie wspiera jeszcze tego standardu. Jednakże istnieją IPv4, których dostępność stale maleje, a będąc LIRem mamy zapewnioną klasę adresów, którymi możemy dysponować.

Teoretycznie można uruchomić dowolną ilość serwisów na jednym adresie IP, nie jest to jednak korzystne z punktu widzenia pozycjonowania. Co więcej, nie da się skutecznie uruchomić na takim adresie SSLa, który ma za zadanie zapewnić poufność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera. Do niedawna zakładał on również, że jeden adres IP przyporządkowany jest do jednej domeny. Obecnie standardy pozwalają na uruchamianie wielu domen na jednym adresie IP, jednak po raz kolejny rozwiązanie te nie jest wspierane przez wszystkie urządzenia. Co więcej, wiele usług ocenia tzw. reputację adresu IP. Weźmy na przykład serwery spamerskie, które mają niską reputację, co powoduje, że maile z takich adresów są odrzucane.

Gra w klasy adresów IP

Wcześniej i-systems wynajmowała tzw. klasy adresów, a ich liczba była ograniczona. W momencie gdy firma chciała uzyskać większą klasę adresów, trzeba było zwrócić starą. Wiązało się to jednak z czasochłonną konfiguracją domen i zabezpieczeń.

Obecnie, będąc LIRem, firma otrzymała klasę tysiąca unikalnych adresów IP. Wiąże się z tym bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku dzierżawionych adresów IP operator może w każdej chwili zarządać ich zwrotu, a to skutkowało by tym, że serwisy i-systems stałyby się nieosiągalne. Będąc partnerem głównej organizacji dysponującej adresami IP, nikt nie może zarządać ich zwrotu.

Kolejną korzyścią jest fakt, że posiadając własne adresy IP, i-systems może je skierować na dowolną serwerownię. W przypadku dzierżawienia adresów od serwerowni, przy przenoszeniu, zostają one przy danej serwerowni. Jest to więc kolejny element bezpieczeństwa, a przełączanie się między serwerowniami nie stanowi problemu.

Klasa adresów IP, którą i-systems otrzymała stając się LIRem, to nowe adresy, które wcześniej nie były jeszcze użytkowane. Klient ma więc pewność, że miesiąc wcześniej pod tym adresem nie znajdowała się domena służąca do celów spamerskich lub zawierająca nielegalne treści. Otrzymanie adresu IP od serwerowni, to trochę jak kupowanie w secondhandzie, nigdy nie wiesz kto wcześniej nosił zakupione ubranie i co się wydarzyło podczas jego noszenia. Taki adres może znajdować się na blacklistach i być blokowany, co może powodować problemy np. z dochodzeniem maili z zamówieniami.

Firma i-systems, stając się LIRem, dąży do podnoszenia bezpieczeństwa usług, uniezależnia się od serwerowni i zapewnia unikalne adresy IP, które wcześniej nie mogły w żaden sposób być zablokowane. Posiadanie takich adresów wpływa również na lepsze pozycjonowanie. Jednocześnie firma spełnia wszystkie najbardziej restrykcyjne standardy SSL, ponieważ jedna domena ma swój jeden adres IP.

8a.pl z pomysłem na rozwój e-commerce

Jak w każdym ówcześnie prowadzonym biznesie, tak i w e-commerce trzeba działać dynamicznie. Należy mieć stale otwarty umysł i rozwijać system, by sprostał on wymaganiom współczesnego klienta – mówi Piotr Czmoch, właściciel firmy 8a.pl

Jak firma 8a.pl chce wykorzystać potencjał e-commerce?

– System e-commerce 8a.pl to specjalistyczny sklep internetowy, który skierowany jest do ściśle określonego grona odbiorców. Prowadząc sprzedaż online skupiamy się na niszy, chcemy jednak być najlepsi w wybranym przez nas obszarze.

Nie zależy nam na rozszerzaniu oferty produktowej o wszystkie możliwe aktywności fizyczne. Staramy się, aby nasz obecny klient, korzystający ze sprzętu i odzieży outdoorowej – wspinacz i turysta górski – znalazł u nas satysfakcjonującą ofertę pod względem marek, produktów i cen. Chcemy by klient, który wejdzie na nasz sklep internetowy, mógł sprawnie i intuicyjnie dokonać zakupu.

Jakie aktualnie są największe wyzwania sprzedaży w sieci?

– Wyzwania sprzedaży online są liczne i wbrew obiegowej opinii osób spoza e-commersowej branży: nic nie przychodzi łatwo. Konkurencja jest ogromna, a klienci coraz bardziej dopieszczeni i wymagający. Decydując się na sprzedaż w sieci trzeba już na starcie wpisać się w panujące standardy i mieć pomysł na dalszy rozwój firmy. Zasady handlu stają się bowiem coraz twardsze, bardziej profesjonalne i globalne. Zagraniczne firmy, które na rodzimym rynku osiągnęły już maksymalny poziom rozwoju, widzą Polskę jako doskonały obszar do „kolonizacji”. Prowadząc sprzedaż w sieci trzeba się z tym liczyć i być przygotowanym do walki o zainteresowanie klienta.

fotorcreated

Jak wyobraża Pan sobie e-commerce w Polsce i w 8a.pl za dwa lata?

– Sprzedaż w sieci tak dynamicznie się rozwija, że prognozowanie co będzie za dwa lata, byłoby jak wróżenie z fusów. Zależy to bowiem od wielu elementów, między innymi: sytuacji ekonomicznej, ekspansji „wielkich graczy”, sposobu działania firm kurierskich itd.

Natomiast wiemy w jakim kierunku chce podążać 8a.pl. W związku z dynamiką wzrostu sprzedaży chcemy rozwijać procesy związane z logistyką magazynową. Zależy nam także na stałym unowocześnianiu naszego systemu e-commerce tak, by spełniał on rosnące oczekiwania naszych klientów. Niespoczywanie na laurach, inwestowanie w zespół i system sprzedaży warunkują współcześnie sukces sprzedaży w internecie – podsumowuje Piotr Czmoch, właściciel firmy 8a.pl.

Sklep 8a.pl oferuje szeroki wybór sprzętu związanego z wyprawami górskimi – zarówno turystycznymi jak i wspinaczkowymi. W swojej ofercie posiada taki asortyment jak: damska i męska odzież outdoorowa, buty trekkingowe i wspinaczkowe, wysokiej klasy sprzęt i akcesoria do skitouringu, a także profesjonalne namioty turystyczne, plecaki turystyczne i rowerowe oraz akcesoria dla sympatyków gotowania na świeżym powietrzu. Sklep 8a.pl to odpowiednie miejsce dla wspinaczy, podróżników i miłośników przygód. Marka zdobyła wiele nagród za wykorzystywanie w działalności nowoczesnych rozwiązań e-commerce. W tym roku za wygląd oraz działanie systemu sprzedaży na urządzeniach mobilnych, firma znalazła się w finałowej czwórce konkursu Mobile Trends Awards.

Tagi

case study 8a sklepy internetowe