Spółka i-systems wśród polskich Local Internet Registries

W Polsce i-systems jest pierwszym producentem oprogramowania e-commerce, który jednocześnie jest LIRem. Po pozytywnie rozpatrzonym wniosku, firma może wspierać bezpieczeństwo i rozwój klientów, jednocześnie podnosząc jakość usług.

Czym jest LIR i RIR?

Zaczynając od skrótu RIR, który po rozwinięciu przyjmuje formę „Regional Internet Registry”, w wolnym tłumaczeniu oznaczającą „Regionalny Rejestr Internetowy”, można dowiedzieć się, że jest to organizacja, która zarządza alokacją i rejestracją adresów IP w danym regionie świata. Pieczę sprawuje nad tym IANA (ang. Internet Assigned Numbers Authority), której celem jest utrzymanie porządku w adresach IP i nazwach domen.

LIR (ang. Local Internet Registry), czyli Lokalny Rejestr Internetowy, jest natomiast organizacją, której została przydzielona pula adresów IP przez RIR. Te adresy są następnie dalej przypisywane klientom LIR. Aby zostać LIRem, trzeba mieć członkostwo w RIRze. W większości LIRy to dostawcy usług internetowych, przedsiębiorstwa oraz instytucje akademickie.

Po co są adresy IP?

Adresy IP służą do identyfikacji serwerów, a ich liczba jest ograniczona. Z tego powodu ich cena na rynku stale wzrasta. Dlatego właśnie powstał alternatywny standard o nazwie IPv6, w którym liczba adresów IP jest gigantyczna. Niestety obecnie, większość operatorów nie wspiera jeszcze tego standardu. Jednakże istnieją IPv4, których dostępność stale maleje, a będąc LIRem mamy zapewnioną klasę adresów, którymi możemy dysponować.

Teoretycznie można uruchomić dowolną ilość serwisów na jednym adresie IP, nie jest to jednak korzystne z punktu widzenia pozycjonowania. Co więcej, nie da się skutecznie uruchomić na takim adresie SSLa, który ma za zadanie zapewnić poufność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera. Do niedawna zakładał on również, że jeden adres IP przyporządkowany jest do jednej domeny. Obecnie standardy pozwalają na uruchamianie wielu domen na jednym adresie IP, jednak po raz kolejny rozwiązanie te nie jest wspierane przez wszystkie urządzenia. Co więcej, wiele usług ocenia tzw. reputację adresu IP. Weźmy na przykład serwery spamerskie, które mają niską reputację, co powoduje, że maile z takich adresów są odrzucane.

Gra w klasy adresów IP

Wcześniej i-systems wynajmowała tzw. klasy adresów, a ich liczba była ograniczona. W momencie gdy firma chciała uzyskać większą klasę adresów, trzeba było zwrócić starą. Wiązało się to jednak z czasochłonną konfiguracją domen i zabezpieczeń.

Obecnie, będąc LIRem, firma otrzymała klasę tysiąca unikalnych adresów IP. Wiąże się z tym bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku dzierżawionych adresów IP operator może w każdej chwili zarządać ich zwrotu, a to skutkowało by tym, że serwisy i-systems stałyby się nieosiągalne. Będąc partnerem głównej organizacji dysponującej adresami IP, nikt nie może zarządać ich zwrotu.

Kolejną korzyścią jest fakt, że posiadając własne adresy IP, i-systems może je skierować na dowolną serwerownię. W przypadku dzierżawienia adresów od serwerowni, przy przenoszeniu, zostają one przy danej serwerowni. Jest to więc kolejny element bezpieczeństwa, a przełączanie się między serwerowniami nie stanowi problemu.

Klasa adresów IP, którą i-systems otrzymała stając się LIRem, to nowe adresy, które wcześniej nie były jeszcze użytkowane. Klient ma więc pewność, że miesiąc wcześniej pod tym adresem nie znajdowała się domena służąca do celów spamerskich lub zawierająca nielegalne treści. Otrzymanie adresu IP od serwerowni, to trochę jak kupowanie w secondhandzie, nigdy nie wiesz kto wcześniej nosił zakupione ubranie i co się wydarzyło podczas jego noszenia. Taki adres może znajdować się na blacklistach i być blokowany, co może powodować problemy np. z dochodzeniem maili z zamówieniami.

Firma i-systems, stając się LIRem, dąży do podnoszenia bezpieczeństwa usług, uniezależnia się od serwerowni i zapewnia unikalne adresy IP, które wcześniej nie mogły w żaden sposób być zablokowane. Posiadanie takich adresów wpływa również na lepsze pozycjonowanie. Jednocześnie firma spełnia wszystkie najbardziej restrykcyjne standardy SSL, ponieważ jedna domena ma swój jeden adres IP.

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów