Archiwum miesiąca: wrzesień 2017

Drużyna i-systems

Na początku i-systems tworzyło tylko dwóch pracowników. Dziś firma to zgrany i silny zespół niemal 100 specjalistów z branży e-commerce, którzy do swojej codziennej pracy podchodzą z pasją i zaangażowaniem, dając z siebie to, co najlepsze.

Kluczowym elementem strategii i-systems jest dążenie do ciągłego rozwoju. Wraz z pomyślną realizacją kolejnych systemów e-commerce rośnie kapitał, możliwości inwestycyjne firmy, a przede wszystkim w dynamicznym tempie, poszerza się skład i-systems. Pracownicy firmy tworzą zgraną drużynę, ponieważ ich codzienna praca bazuje na wspólnych zespołowych wartościach, opartych na zaufaniu i skutecznej komunikacji. Tylko taka drużyna może grać dla najlepszych i największych klientów.

Obecnie w firmie zatrudnione są 94 osoby, jednak apetyt na więcej stale rośnie. Jeszcze w tym roku liczba pracowników i-systems przekroczy magiczną liczbę 100. Ciekawe, który z 11 działów firmy zyska setnego pracownika? Może zasilone zostaną szeregi programistów, a może gracz z numerem 100 będzie działał nad usprawnieniem któregoś z procesów wewnętrznych firmy? Niebawem wszystko będzie jasne. W ciągu ostatniego roku do pracy zostało przyjętych 36 nowych osób, które wzmocniły, dotychczasowy zespół pracowników i wniosły do drużyny i-systems kolejne pierwiastki zaangażowania, kreatywności i pasji. Co ciekawe, podczas ostatnich 12 miesięcy  została zatrudniona taka sama liczba kobiet, jak i mężczyzn. W i-systems zaprzeczają w ten sposób utartym stereotypom, że praca w branży IT zdominowana jest przez przedstawicieli męskiego gatunku. Piękniejsza część załogi i-systems stanowi niemal 40%. Taki podział sił sprawia, że w firmie aż huczy od świeżych pomysłów, innowacyjnych rozwiązań i planów na przyszłość.

O wieku mówić się nie powinno, ale warto wspomnieć, że średnia wieku pracowników zatrudnionych w i-systems to 30 lat. Oznacza to, że pracownicy mogą pochwalić się już sporym doświadczeniem i nie brakuje im pozytywnego nastawienia i energii do codziennej pracy. Pracownicy i-systems tworzą dopasowany i zaufany zespół specjalistów, który angażuje się w powierzone zadania, ale także potrafi zarazić dobrą energią podczas pracy. Kolejną ciekawostką jest fakt, że staż pracy najdłużej zatrudnionej osoby w firmie wynosi 94 miesiące, czyli niemal 8 lat. To z kolei oznacza, że pracownicy są przywiązani do marki i-systems.

Przyszłość i-systems to poszukiwanie kolejnych kierunków rozwoju i tworzenie nowych możliwości dedykowanych systemów e-commerce. W dalszym ciągu kontynuowane będą prace nad rozwojem innowacyjnych rozwiązań technologicznych i adaptacją ich do środowiska pracy i-systems w ramach działań research and development. W firmie wyznaje się zasadę, że jej przyszłość zależy również od ludzi, dlatego też szczególną wagę przywiązuje się do inwestycji w pracowników oraz umożliwienia im ciągłego rozwoju.

#205 50+, czyli e-commerce dla „seniorów”

Wydaje się, że sprzedawcy zapominają o starszych osobach. Dla nich najważniejsi są ci klienci, którzy idealnie wpasowują się w target, a sporadyczne zakupy dokonane przez „seniorów” pozostają niezauważalne. Czy dzieje się tak dlatego, że osoby po 50 roku życia nie korzystają z Internetu? Nie robią zakupów online? Nie dzielą się swoimi przemyśleniami w sieci? Nie, okazuje się, że powód jest zupełnie inny.

Partnerem lekcji jest: dddstudio.pl Czytaj dalej

Rzecz o tworzeniu stringów w PHP.

PHP od początku oferuje wiele różnych sposobów na wygenerowanie takiego samego stringa. Ale który z nich jest najszybszy? W tym celu przeprowadziłem serię 9 testów – każdy test wykonywał się w pętli o 10 000 000 iteracji i budował string w inny sposób:

1. $a = sprintf("ala ma kota numer %d", $i);
2. $a = "ala ma kota numer " . $i;
3. $a = 'ala ma kota numer ' . $i;
4. $a = "ala ma kota numer $i";
5. $a = sprintf("ala ma kota numer %d%c%c%c%c%c%c%c%c%c%c", $i, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL);
6. $a = "ala ma kota numer " . $i . "\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n";
7. $a = 'ala ma kota numer ' . $i . "\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n";
8. $a = "ala ma kota numer $i\n\n\n\n\n\n\n\n\n\n";
9. $a = sprintf("ala ma kota numer %d%s%s%s%s%s%s%s%s%s%s", $i, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL, PHP_EOL);

Oczywiście nie wyczerpałem wszystkich możliwych kombinacji, ale przypuszczam że dość dobrze przedstawiłem istotę wszystkich możliwych do wykorzystania technik. Testy przeprowadziłem na wszystkich posiadanych wersjach PHP: 5.3.9; 5.4.45; 5.5.38; 5.6.31; 7.0.22; 7.1.8; 7.2.0beta2. Wszystkie wersje mają praktycznie takie same konfiguracje, zero dodatkowych modułów – okazało się np. że xdebug potrafi nieźle spowolnić interpreter.

Porównanie czasu wykonywania poszczególnych testów jest następujące:

1

Można by się spodziewać, że skoro fukncja sprintf() jest praktycznie taka sama jest w C (w którym został napisany PHP) to będzie proste mapowanie i będzie ona najszybsza, a tymczasem jest najwolniejsza; a im więcej argumentów (testy 5 i 9) tym czas wykonania znacznie większy… Masakra.
Między testami wykorzystującymi składnię typową dla PHP nie ma większych różnic, choć jestem mocno zaskoczony faktem, że składnia „asd $zmienna” jest najszybsza dla PHP7.x – jednocześnie jest to dla mnie konstrukcja najbardziej podatna na możliwość popełnienia błędu przez programistę.

Porównanie wydajności w zależności od wersji PHP nie było zaskoczeniem:

iqsi-screenshot (14)

PHP 5.3 najwolniej, PHP 7.2 najszybciej. Widać oczywiście poprawę z wersji na wersję i gwałtowne przyspieszenie dla wersji 7.x w związku z nowym silnikiem.

Jeśli ktoś jest zainteresowany dokładnymi danymi to mogę przesłać tabelkę w excelu.

Autorem tekstu jest Łukasz Bugaj.

#204 Jaki content należy tworzyć w branży dziecięcej?

Rodzice, a zwłaszcza ci, którzy dopiero oczekują na narodziny swojej pierwszej pociechy, kierują się zupełnie innymi impulsami zakupowymi niż typowi klienci e-sklepów. Dla nich ważne jest dobro maleństwa, wygoda dziecka, a także możliwość otrzymania pełnego wsparcia przy wyborze i zakupie produktów w sklepie. Stają oni bowiem przed koniecznością zakupu towarów, których wcześniej nie potrzebowali. Jak dobrze tworzyć treści, aby były one odpowiednie dla klientów sklepów z produktami dla dzieci? Trzeba robić to w sposób, który uczy, inspiruje i motywuje. Tacy konsumenci oczekują bowiem od specjalistycznego sklepu wiedzy, której sami jeszcze nie posiadają.

Partnerem lekcji jest: dddstudio.pl Czytaj dalej

Vistula Group S.A. i W.KRUK S.A. z nowym systemem e-commerce od i-systems

Vistula Group S.A. to spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i dystrybucji odzieży męskiej i damskiej. W związku z dynamicznym rozwojem Vistula Group S.A. sukcesywnie rozwija swoje działania e-commerce. W ramach współpracy z i-systems zostały uruchomione nowe, dedykowane platformy sprzedaży dla marek Vistula i Wólczanka. Projekt obejmował również stworzenie nowego systemu e-commerce dla W.KRUK, najstarszej marki jubilerskiej w Polsce, którą zarządza bezpośrednio spółka W.KRUK S.A. należąca do Grupy Kapitałowej Vistula Group S.A. Za wszystkie prace technologiczne odpowiada spółka i-systems.

Analiza biznesowa

Skala projektu oraz poziom jego zaawansowania wymagały rozpoczęcia prac od analizy biznesowej. Ten szczególny rodzaj badania dotychczasowej architektury IT wyodrębnił kluczowe dla firmy procesy, aktorów oraz obszary. Wskazał także punkty, które warto rozbudować, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki biznesowe. Efektem był dokument, tworzący fundament wdrożenia wszystkich trzech systemów. Ten etap zajął miesiąc pracy zespołu analityków i-systems.

– Analiza pokazała możliwości nowego systemu oraz określiła wstępny harmonogram prac. Była równocześnie na tyle elastyczna, aby móc korygować plan, np. dodając nowe opcje już na etapie wdrożenia. To ważne, żeby podczas tak dużych realizacji pozostać otwartym na nowe opcje – ocenia Aneta Kazanowska, Manager ds. sklepów internetowych w Vistula Group S.A.

Efektywny proces wdrożenia

Prace developerskie rozpoczęły się niezwłocznie po etapie analizy biznesowej. Stworzono dedykowany zespół projektowy, który składał się z osób odpowiedzialnych za poszczególne obszary (analizę, UX, frontend, politykę cenową, integrację, importy, rozwiązania omnichannel, itp.). Wielkość zespołu była elastyczna w całym procesie. Wszystkie prace projektowo-realizacyjne dla trzech marek zostały wykonane w niecałe trzy miesiące i zakończyły się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Nowy system dla spółki został uruchomiony w trzech etapach. Na początku, premierę miał sklep internetowy marki Wólczanka, następnie Vistula, a zwieńczeniem projektu było uruchomienie systemu dla W.KRUK.

– To jedno z większych wdrożeń e-commerce w Polsce, które odbyło się w tak krótkim czasie. Warto docenić zaangażowanie zespołu klienta w projekt – komentuje Marek Pawlak, Project Manager w i-systems.

wkruk_mobile

Rozwiązania omnichannel

Grupa Vistula dysponuje dynamicznie rozwijającą się siecią sprzedaży stacjonarnej. Aktualnie posiada 370 salonów, o łącznej powierzchni sprzedażowej liczącej 30,9 tys. m2 (w tym między innymi: 118 sklepów marki Vistula, 116 sklepów marki Wólczanka). Sieć salonów jubilerskich W.KRUK obejmuje 106 butików. W związku z tym, podczas wdrożenia od razu uwzględniono rozwiązania wielokanałowości. Wybrane z nich, to: możliwość sprawdzenia online dostępności produktów w sklepie stacjonarnym, możliwość zamówienia produktów z dostawą do domu podczas zakupów w sklepie stacjonarnym, spójny program lojalnościowy dla Klientów – niezależnie od miejsca zakupu, czy zaawansowane zarządzanie stanami magazynowymi.

Nowe systemy w długoterminowej perspektywie

Bezpośrednio po uruchomieniu, Grupa Vistula, W.KRUK oraz i-systems podpisały umowy na dalszy rozwój. Umowy dotyczą utrzymania systemów w ramach SLA, zasobów dedykowanej infrastruktury cloud oraz obsługi powdrożeniowej.

– Pierwszy etap nowej odsłony sprzedaży online w W.KRUK już za nami. Teraz rozpoczynamy rozwój systemów. Mamy dużo ciekawych pomysłów, które systematycznie chcemy wcielać w życie – komentuje Bartłomiej Twardosz, Menedżer ds. e-commerce w W.KRUK.

Więcej szczegółów wdrożenia zostanie opisanych w najbliższym czasie w formie case study.

Logotyp Marka Śląskie

Firma i-systems laureatem nagrody „Marka Śląskie”

Już po raz ósmy rozstrzygnięto konkurs o tytuł „Marka Śląskie”. Plebiscyt organizowany jest przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W tegorocznej edycji Kapituła Konkursowa uhonorowała i-systems w kategorii usługa, doceniając znaczący wkład firmy w rozwój województwa śląskiego.

Firma i-systems została nagrodzona „Marką Śląskie” za innowacyjne i dedykowane rozwiązania e-commerce, dynamikę i szybkość rozwoju oraz rosnące grono pracowników z obszaru województwa śląskiego. Firma otrzymała nagrodę w kategorii usługa i była oceniana za: zastosowanie nowych rozwiązań świadczenia usług, proinnowacyjny charakter usług, zastosowane normy jakości oraz wdrożenie świadczenia e-usług.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród w imieniu i-systems statuetkę „Marki Śląskie” odebrał Marcin Rutkowski, PR & Marketing Manager i-systems.

Tytuł „Marka Śląskie” w kategorii usługa jest dla nas wyjątkowym wyróżnieniem. Dążymy do ciągłego rozwoju świadczonych usług oraz staramy się promować i godnie reprezentować cały obszar Śląska w kraju i za granicą – mówił Marcin Rutkowski podczas XXIII Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.

Przyznawany tytuł „Marka Śląskie” ma na celu promocję regionu śląskiego oraz zwiększenie jego atrakcyjności gospodarczej, kulturalnej, naukowej i politycznej w Polsce i Europie. Konkurs ma za zadanie wyłonienie i wypromowanie produktów, firm i przedsięwzięć, które ze względu na swoją jakość, unikatowe walory i związki z województwem śląskim, reprezentują wysoki poziom pracy i świadczonych usług.