Podsumowanie Q3 2017 w i-systems

Lipiec, sierpień, wrzesień już za nami. Przyszedł więc czas na kolejne podsumowanie, tym razem trzeciego kwartału 2017 roku w i-systems. Miesiące wakacyjne nie wpłynęły na zmniejszenie tempa rozwoju organizacji.

Nowe projekty

Na wdrożenie systemu zdecydowały się dwie firmy. Jedna z nich sprzedaje usługi z wykorzystaniem e-commerce, a druga prowadzi szeroką działalność: od produkcji wysokiej jakości armatury łazienkowej przez sprzedaż artykułów wnętrzarskich, jak meble, dywany, koce, narzuty czy szlafroki, do produkcji sprzętu sportowego. Wspomniany system będzie realizował sprzedaż w połączonym modelu B2B i B2C.

Kolejne pięć firm natomiast zainwestowało w przeprowadzenie analizy biznesowej. Wśród nich znajdują się między innymi producenci szkła, elektroniki, jak również dystrybutorzy obuwia i artykułów dziecięcych.

Swoje premiery miały systemy dla klientów z sektora meblarskiego, wyposażenia wnętrz i ogrodu oraz firmy reprezentujące marki modowe. Jednym z nich była Vistula Group S.A. Projekt obejmował wdrożenie systemów sprzedażowych dla marek Vistula, Wólczanka i W.KRUK. Po udanym wdrożeniu, firma podpisała z i-systems umowy na dalszy rozwój.

Pierwszy etap nowej odsłony sprzedaży online w W.KRUK już za nami. Teraz rozpoczynamy rozwój systemów. Mamy dużo ciekawych pomysłów, które systematycznie chcemy wcielać w życie – komentował po wdrożeniu Bartłomiej Twardosz, Menedżer ds. e-commerce w W.KRUK.

Trendy w rozwoju systemów

Jednym z trendów jakie znacząco wpłynie na e-commerce będzie m-commerce. Jednak nie będzie on rozumiany jako posiadanie strony mobilnej czy wykorzystanie Responsive Web Design (co w 2017 roku jest powszechnie stosowanym standardem). Będzie on rozumiany jako połączenie systemów sprzedaży z aplikacją mobilną oraz wykorzystanie tego połączenia jako kolejnego kroku w realizacji strategii omnichannel przez sieci handlowe. Obecnie są prowadzone takie prace dla jednego z klientów i-systems.

push

Strategiczny rozwój organizacji

Wraz z szybkim rozwojem firmy, rośnie zapotrzebowanie na profesjonalistów. Jeszcze dwanaście miesięcy temu w i-systems zatrudnionych było 57 osób. Dziś ta liczba wzrosła do 93. Do firmy dołączyło bowiem 18 mężczyzn i 18 kobiet. Z tego w samym trzecim kwartale przybyło 12 nowych osób.

Mając na uwadze rozwój rynku specjalistów IT na lokalnym rynku, pod koniec lipca zorganizowany został kurs “Wakacje z Programowaniem” dla osób rozpoczynających przygodę z programowaniem. Z nadesłanych zgłoszeń wybranych zostało kilka osób, które wyróżniły się na tle innych. Następnie z 13 dostępnych tematów, uczestnicy wybrali te, które ich najbardziej interesowały. Przez kolejne dwa tygodnie nasi specjaliści dzielili się praktyczną wiedzą między innymi z zakresu MySQL, Webservice oraz testów jednostkowych.

Aby zoptymalizować i ułatwić prace przy wdrożeniach, zapadła decyzja o podziale działów odpowiadających za poszczególne etapy na mikrozespoły. Od teraz każdy zespół prowadzony jest przez Project Managera lub Opiekuna i składa się z testerów oraz programistów i każdej innej, niezbędnej do realizacji zadań kompetencji. Więcej informacji na temat nowej organizacji pracy oraz jej wpływie na rozwiązania dla klientów zostanie opublikowane na blogu i-systems.

Wewnętrzne projekty podnoszące jakość

Wewnętrzny dział Research & Development pracował nad projektami długoterminowego rozwoju technologicznego oprogramowania i-systems. Jednym z zagadnień jest Continuous Integration, czyli ciągłe scalanie wyników pracy zespołu programistycznego, włączając je do głównego repozytorium. Dzięki CI, klient będzie mieć stały dostęp do najnowszej wersji systemu, zwiększy się również efektywność pracy programistów oraz bezpieczeństwo bazy danych.

Powstaje również nowa aplikacja desktopowa. Jest ona projektem opartym na najnowszej wersji framework’a Angular. Ta aplikacja kliencka, komunikuje się ze sklepem za pośrednictwem REST API. Projekt tworzony jest niezależnie od części serwerowej i jedyną wspólną linią komunikacji jest API, co powoduje, że development i utrzymanie aplikacji jest bardziej efektywne. Rozdzielenie backendu i frontendu sprawi, że wprowadzanie zmian będzie szybsze i łatwiejsze. Tworzenie aplikacji webowych, mobilnych oraz desktopowych umożliwia Angular, potężny framework JavaScript. Aplikacje tworzone w Angularze składają się z komponentów, serwisów, dyrektyw oraz innych dostępnych rozwiązań. Angular wykorzystuje wstrzykiwanie zależności oraz podział na moduły, dzięki czemu programista ma większą kontrolę nad odpowiedzialnością poszczególnych składowych aplikacji. Do budowania aplikacji mobilnych najbardziej popularnym narzędziem jest z kolei Ionic, którym sam stworzony jest w Angularze. Ionic jest to bogaty framework do tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych, który wykorzystuje moc natywnych funkcji oraz mieszankę technologii webowych jak Angular, SCSS, HTML.

Wszystkie prace zespołu R&D mają na celu zwiększenie jakości dostarczanych rozwiązań.

Wybrane nagrody

W ciągu ostatnich trzech miesięcy firma i-systems została dwukrotnie nagrodzona. W plebiscycie, organizowanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, została uhonorowana tytułem “Marka Śląskie” w kategorii Usługa. We wrześniu natomiast firma i-systems otrzymała tytuł “Ambasadora Polskiej Gospodarki” w IX edycji konkursu organizowanego przez BCC.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera, aby nie ominąć kolejnego podsumowania kluczowych działań w rozwoju i-systems.

Zapisz się do newslettera

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

Podsumowanie Q4 2018 w i-systems

Końcówka roku - gorący czas niemal w każdej firmie. W tych związanych z e-commerce chyba jeszcze bardziej intensywny. Jak to...

Podsumowanie Q3 2018 w i-systems

Przedostatni kwartał w i-systems stał pod znakiem nowej organizacji pracy zespołów, które przekształciły się w konteksty. Wpłynęło to, w sposób...

Podsumowanie Q2 2018 w i-systems

Nadchodzące wakacje wcale nie oznaczają wolnych obrotów w e-commerce. Wręcz przeciwnie - to najlepszy czas na przygotowanie i wdrożenie nowych...

Zobacz więcej wpisów