Start e-commercowych bolidów już w marcu

Według różnych źródeł, wartość polskiego e-commerce w 2017 roku szacowana była na 36-40 mld złotych. Od kilku lat udział sprzedaży online w rynku handlu stopniowo rośnie, jednak nowe możliwości spowodują jeszcze szybszy wzrost. Jak zmieni się e-commerce w najbliższym czasie?

Dodatkowa moc dla e-commerce

Pod koniec ubiegłego roku, a dokładnie w Black Friday – dniu wielkich sklepowych wyprzedaży – Sejm przegłosował ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Nie dotyczy ona jednak sprzedaży online. Tylko w tym roku e-commerce otrzyma zatem dodatkowe 23 dni, wynikające z zamkniętych dla handlu stacjonarnego niedziel. Jeśli doliczymy do tego święta, które dla sprzedaży stacjonarnej także są niedostępne, to okazuje się, że e-commerce w 2018 roku uzyska 31 “ponadprogramowych” dni handlowych. W kolejnych latach, takiego czasu będzie jeszcze więcej. W 2019 roku objętych przepisem będzie 36 niedziel. Łącznie ze świętami będzie aż 48 dni, w których dla polskich konsumentów dostępna będzie głównie sprzedaż w sieci. Od 2020 roku natomiast, będą ogółem dodatkowe 54 doby dla e-commerce. Tak znaczna liczba dni, w których sklepy online mogą być otwarte dla swoich klientów, to ogromny potencjał w rozwoju polskiego rynku e-commerce.

Nowi kierowcy na pokładzie bolidów

Według raportu “E-commerce w Polsce 2017” aż 82% kupujących w sieci, jako największą zaletę zamawiania online, podało całodobową dostępność. Dodatkowe dni dla e- commerce sprawią, że od marca pojawi się nowa grupa użytkowników sklepów internetowych. Będą to osoby, które do tej pory kupowały jedynie w punktach stacjonarnych. Zmiana sposobów dokonywania zakupów będzie miała znaczny wpływ na rozwój e-commerce oraz wielokanałowego podejścia do sprzedaży. Nowoczesny i dopasowany do oczekiwań klientów system e-commerce oraz strategia omnichannel nabiorą ogromnego znaczenia.

Zadbać o napęd na cztery koła

Obowiązujące przepisy staną się motywacją dla marek, które do tej pory nastawione były wyłącznie na sprzedaż stacjonarną. Firmy te stworzą własne e-commercowe bolidy, dzięki którym będą mogły skutecznie docierać do swoich klientów przez siedem dni w tygodniu. Ponadto, większa konkurencja spowoduje, że brandy, które posiadały własne sklepy internetowe, a nie myślały o nich jako istotnych źródłach dochodu, zainwestują w rozwój tego kanału sprzedaży. Dzięki temu, w e-commercowym rajdzie będą posiadać napęd na cztery koła.

Po Grand Prix tylko z omnichannel

Współcześni klienci pragną rozwiązań, które pozwolą im w sposób prosty i szybki dokonywać zakupów. Oczekują spójnej komunikacji z marką i możliwości bezproblemowego przełączania się między wieloma kanałami sprzedaży. Badanie “E-commerce w Polsce 2017” wykazało, że kupujący online do składania zamówień wykorzystują najczęściej komputer przenośny, jednak aż 47% ankietowanych zadeklarowało, że kupuje także poprzez smartfon. Warto zatem zadbać o możliwość sprawnego zamawiania z poziomu urządzeń mobilnych, np. tworząc aplikację mobilną dla sklepu online.

Ponadto, coraz więcej polskich konsumentów przed dokonaniem zakupów sprawdza informacje o produkcie lub firmie w internecie. Zgodnie z ww. raportem do takiego procesu przyznaje się 48% kupujących sprzęt RTV/AGD oraz produkty farmaceutyczne. Podobny wynik osiągnęły także materiały budowalne (45%), części samochodowe, smartfony, komputery, obuwie (44%) oraz odzież (42%). Liczba na w tym roku jeszcze wzrośnie. Chcąc więc sprostać potrzebom swoich klientów, marki nie powinny zostać obojętne wobec wielokanałowej strategii sprzedaży.

Zmiany, z którymi muszą zmierzyć się obecnie firmy handlowe, mogą wydawać się tak trudne jak przygotowania do rajdu Dakar. Warto jednak pamiętać, że niosą one za sobą nowe możliwości. Marki, które dobrze dopasowują rozwiązania do nowego toru jazdy, będą mogły zdobyć Grand Prix w sprzedaży.

Poznaj możliwości nowoczesnych systemów e-commerce

Dodaj komentarz

Please Login to comment

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów