Archiwum miesiąca: lipiec 2016

Wady i zalety open source

Rynek eCommerce jest szybko rozwijającym się obszarem. Dla firm rozumiejących potencjał sprzedaży internetowej staje się ważnym źródłem dochodów. Warunkiem sprawnie funkcjonującego sklepu internetowego jest stałe dopasowywanie się do potrzeb współczesnego, coraz bardziej mobilnego klienta, który pragnie sprawnie i komfortowo kupować online.

Przy tworzeniu sklepu internetowego podstawą jest wybór odpowiedniego dla potrzeb biznesu oprogramowania – dedykowanego lub open source. Śledząc portale internetowe trudno nie oprzeć się wrażeniu, że istnieje spora dezinformacja na temat wad i zalet otwartego oprogramowania.

Bezsprzecznie, ma one ogromny wkład w popularyzację i rozwój eCommerce. Jednak znając zarówno walory jak i mankamenty tego rodzaju oprogramowania, można dopasować system sprzedaży online do specyfiki prowadzonego biznesu, a przede wszystkim wymagań obecnych i przyszłych klientów sklepu internetowego.

Oprogramowanie otwarte w kraju i na świecie

Wśród 10 000 największych na świecie sklepów internetowych, najpopularniejszym silnikiem open source, jest Magento. Według danych z portalu Built With, na silniku Magento działa ponad 14% wszystkich sklepów, a kolejne 8% to sklepy na Magento Enterprise.

Stworzony przez i-systems na podstawie: Global eCommerce Technology Distribution http://trends.builtwith.com/shop. The shopping cart technologies used by online stores globally. Last updated Jan 20th 2016.

Stworzony przez i-systems na podstawie: Global eCommerce Technology Distribution http://trends.builtwith.com/shop. The shopping cart technologies used by online stores globally. Last updated Jan 20th 2016.

Biorąc pod uwagę Polskę, Magento znacznie traci rynek na rzecz innych rozwiązań. To oprogramowanie obsługuje tylko 4% polskich sklepów internetowych. Liderem na tym poziomie, jest PrestaShop które wybierane jest przez 25% rynku. Popularnym oprogramowaniem jest również WooCommerce, który zajmuje 19% rynku.

Stworzony przez i-systems na podstawie: Top in Ecommerce usage in Poland. Week beginning Jan 25th 2016.

Stworzony przez i-systems na podstawie: Top in Ecommerce usage in Poland. Week beginning Jan 25th 2016.

Open source, koszty wdrożenia i rozwoju

Słowo open nie oznacza darmowego oprogramowania – określa otwarty kod źródłowy. W związku z tym, osoby posiadające odpowiednie umiejętności programistyczne oraz czas, mogą swobodnie modyfikować silnik sklepu pod własne potrzeby. Stworzenie na tej podstawie sklepu jest możliwe,  jednak nie należy oczekiwać, że powstanie on zupełnie za darmo. Jeśli nie posiadamy umiejętności programistycznych, brakuje nam czasu lub chcemy skupić się na działaniach sprzedażowych – musimy za takie usługi zapłacić.

Ze względu na duże zapotrzebowanie, stawki specjalistów Magento należą do jednych z najwyższych wśród programistów eCommerce. W open source licencja podstawowa jak np. Magento Community, jest bezpłatna. Jednak, gdy chcemy, aby nasz system posiadał wsparcie techniczne oraz moduły marketingowe, musimy wykupić wersję Magento Enterprise z roczną opłatą licencyjną w kwocie ponad 22 000 $.

Bezpieczeństwo przy wyborze oprogramowania otwartego

Otwartość kodu to rozwiązanie, które posiada swoje mocne i słabe strony. Może oznaczać lepszą wykrywalność błędów i szybsze ich naprawianie, z drugiej większe ryzyko ataku. Sprawdzenie kodu przed dużą społeczność to również rozmyta odpowiedzialność za błędy. Przykładem może być OpenSSL i luka “hearbleed”. Przez ponad dwa lata luka znajdowała się w przeglądarkach i na serwerach sieciowych. Nikt tego nie zauważył, myśląc, że zostało to już wcześniej sprawdzone.

Trudności z aktualizacjami i kompatybilnością z następnymi wersjami open source

Open source rzadko jest kompatybilny z następnymi wersjami. Problemy związane z aktualizacjami często poruszane są na forach. Gdy pojawia się nowa wersja Magento i sklepy próbują migrować, bardzo często integracje i dedykowane rozszerzenia sklepu przestaną działać prawidłowo. Zdarza się również, że nawet oficjalne moduły odmawiają posłuszeństwa. Wtedy trzeba stawiać sklep praktycznie od nowa. Komplikacje z aktualizacją spowodowały, że znaczny odsetek sklepów internetowych nadal pracuje na silnikach Magento w wersji 1.7.

Open source a zmiana firmy wdrażającej sklep internetowy

Otwarte oprogramowanie pozwala na zmianę agencji tworzącej internetowy system sprzedaży.  Należy jednak pamiętać, że agencja, która ma świadomość chwilowej umowy z klientem, nie zawsze w pełni angażuje się w powierzone zadania. Zdarza się, że sklepy powstające na open source są pisane w pośpiechu, bez spójnych zasad, dbałości o komentarze, specyfikację i kulturę kodu. Oznacza to, że nowa agencja w początkowej fazie ma ogromny problem, musi bowiem zrozumieć co programista miał na myśli. W konsekwencji metodą prób i błędów wprowadzane zostają zmiany lub pewne części sklepu pisane są od podstaw. Powstaje przez to tak zwany “efekt długu technologicznego” oznaczający w przyszłości większy koszt modyfikacji i rozwoju oprogramowania.

Komercjalizacja open source

Każde oprogramowanie przemija i jest wypierane przez nowsze rozwiązania. Przykładem może być oprogramowanie OsCommerce, które długo było najpopularniejszym systemem dla sklepów internetowych. Obecnie jest jednak stopniowo wypierane z rynku na rzecz innych systemów.

Wykres popularności oprogramowania open source, stworzony przez i-systems na podstawie: http://www.slideshare.net/AuroraCreation/szkolenia-magento-dekalog-bezpieczestwa-magento

Wykres popularności oprogramowania open source, stworzony przez i-systems na podstawie: http://www.slideshare.net/AuroraCreation/szkolenia-magento-dekalog-bezpieczestwa-magento

Obecnie siłą napędową Magento 2, którego premiera została ogłoszona ponad 3 lata temu jest ebay. W trakcie trwania prac projekt opuścił CEO firmy Varien i twórca oprogramowania Magento. Przyznał on nieoficjalnie, że miał sprzeczne z ebay definicje słowa open source. Kierunek rozwoju tego oprogramowania widać wyraźnie poprzez porównanie tego, co zostało zabrane z wersji Community na rzecz Enterprise. Komercjalizacja oprogramowania open source jest standardową praktyką. Lista darmowych modułów, liczba użytkowników oraz produktów jest stopniowo ograniczana, aby firmy chcące rozwijać swoje działania online, przechodziły na model płatny.

Koszt utrzymania oprogramowania otwartego

Największymi kosztami stałymi w utrzymaniu sklepu internetowego są hosting i czas programistów. Open source to system często nadmiernie rozbudowany. Z tego powodu, wymaga kilkukrotnie większych zasobów, niż tej samej wielkości system dedykowany. Optymalizacja jest kłopotliwa, a wzrost ruchu oznacza konieczność dołożenia mocy obliczeniowej.

Open souce tworzone przez samoedukującą się społeczność

Open source dużą popularność zawdzięcza społeczności, która samodzielnie się edukuje. Bezpośrednio wpływa na to coraz większą liczbę nowo powstających agencji wdrażających sklepy w oparciu o otwarte oprogramowanie. Oprogramowanie open source będzie zawsze popularniejsze, dlatego że wyraźnie skraca drogę każdej agencji interaktywnej do możliwości tworzenia sklepów internetowych. Jednak tego typu sklepy internetowe cechują się niskim poziomem bezpieczeństwa – często padają ofiarą ataków oraz kradzieży danych. Jest to również najczęściej wykorzystywane rozwiązanie do tworzenia fikcyjnych sklepów.

Open source a nowe rozwiązania

Współczesne systemy sprzedaży już dawno wykroczyły poza ramy standardowego zbierania i obsługi zamówień. Obecny rynek eCommerce zmienia się bardzo dynamicznie. Open source zawsze jest kilka kroków za rozwiązaniami, które wypracowywane są przez firmy komercyjne w zamkniętych zespołach. Tak było w przypadku Responsive Web Desing, czy OmniChannel. Czekanie na moment, w którym powstanie gotowy moduł może spowodować utratę klientów sklepu internetowego, ponieważ będą oni zainteresowani dokonywaniem zakupów zgodnie z obowiązującymi w danym momencie standardami.

Oprogramowanie open source takie jak Magento, WooCommerce czy Presta jest bardzo dobrym uzupełnieniem rynku eCommerce. Odpowiada na potrzeby małych i średnich firm, które mają doświadczenie i zasoby na samodzielne rozwijanie standardowego sklepu. Jednak w sytuacji, gdy firma pragnie skoncentrować swoje działania na wzroście sprzedaży oferowanych produktów, a support, hosting i sprawy techniczne woli zlecać zewnętrznej firmie, warto zastanowić się nad dedykowanym oprogramowaniem. Koszty wdrożenia i dalszego rozwoju mogą okazać się znacznie niższe, niż w przypadku open source. Wdrożenie dedykowanych rozwiązań warto rozważyć szczególnie wtedy, gdy funkcjonalności sklepu wychodzą poza te standardowe i zakładają integracje wymagające stałej kontroli i szybkiej reakcji na błędy.

Tagi

sprzedaż detaliczna B2C rozwiązania eCommerce omnichannel


#165 Zmiany w algorytmie Facebooka. Co to oznacza dla Twojego biznesu?

Nie oszukujmy się: Facebook to firma jak każda inna i jej głównym celem jest zysk. Na czym zarabia portal? Na reklamach oraz na „podbijaniu postów” przez menadżerów stron. Nie od dziś wiadomo, że wrzucane na wall wpisy nie docierają do wszystkich naszych fanów. Ciągłe cięcie zasięgu ma na celu wymuszenie na markach sięgnięcia do kieszeni i znalezienia w niej kilku dodatkowych monet. Budżety nie są z gumy, wszystko ma pewne ograniczenia i tak samo jest z pieniędzmi przeznaczonymi na marketing, dlatego postaramy się podpowiedzieć, co powinno znaleźć się na firmowych profilach, by mogło dotrzeć do jak największej ilości fanów.

Partnerem lekcji jest: Deep Dimension Design – Studio Kreatywne Czytaj dalej

#164 Video marketing – jak zarobić na nim w e-commerce?

Zajmuję się video marketingiem od 7 lat, choć Filmpoint wraz ze wspólnikami prowadzimy od lat sześciu. W ciągu pierwszego roku swojej działalności doświadczenie zdobywałem sam. Nie miałem wcześniej nawet styczności z kamerą i nie znałem się na fotografii, ale wiedziałem dużo o biznesie i obsłudze klienta, ponieważ miałem za sobą już 5 lat doświadczenia w handlu tradycyjnym i e-commerce. Pod koniec swojej działalności handlowej miałem przeczucie, że warto spróbować zainwestować w video. I spróbowałem.

Partnerem lekcji jest Filmpoint
Autor lekcji : Wojciech Hołysz, CEO Filmpoint

Czytaj dalej

Herbamedicus poprzez eCommerce rozszerza grono swoich klientów

Herbamedicus Polska powstała w 2010 roku. Jej właściciel z preparatami szwajcarskiej marki spotkał się dwa lata wcześniej. Pracował jednak w tym czasie dla innej międzynarodowej korporacji. Wprowadzeniem naturalnych produktów Herbamedicus na krajowy rynek zainteresował się w momencie, gdy po wypadku samochodowym zaczął stosować produkty Herbamedicus, a doskwierający ból minął. Podjął więc decyzję o przeprowadzaniu analizy rynku. Po dogłębnych badaniach okazało się, że polski konsument chce korzystać z naturalnych produktów prozdrowotnych.

Herbamedicus Polska oferuje szwajcarskie preparaty medycyny naturalnej. Wszystkie produkty zawierają ekstrakty z ziół oraz roślin leczniczych, tworząc w pełni naturalne wyroby. Markę znaleźć można w aptekach, sklepach zielarskich, a także w drogeriach i sieciach handlowych, zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Zwiększenie grona odbiorców

Firma prowadzi działania mające na celu zwiększenie grona swoich odbiorców. W kwietniu rozpoczęła współpracę z mistrzem Polski w kulturystyce – Michałem Sawickim. Dzięki przeprowadzonej kampanii, produkty marki Herbamedicus coraz chętniej wybierane są przez osoby aktywnie uprawiające sport.

Jeszcze do niedawna nasza oferta skierowana była do klienta powyżej 45 roku życia. Postanowiliśmy jednak rozszerzyć działalność i dotrzeć do młodszego odbiorcy. Powstały produkty dla sportowców, dermokosmetyki, a także oleje kokosowe, które adresowane są do wszystkich osób, które chcą żyć dynamicznie i zdrowo. Aby pozyskać młodszego odbiorcę, prócz sprzedaży offline stworzyliśmy w pełni mobilny i zaawansowany technologicznie system eCommerce – stwierdza Adam Jakobiuk, Prezes Zarządu Herbamedicus

Wyróżnienie za nowoczesny system eCommerce

Firma w ostatnim czasie doceniona została wieloma nagrodami. Otrzymała “Skrzydła Biznesu” – nagrodę przyznawaną firmom, które stale szukają nowych rozwiązań umożliwiających rozwój, zdobyła srebrny medal w programie “Konsumencki Lider Jakości 2016” oraz uzyskała tytuł “Dobra Marka 2016”. Dzięki wdrożeniu nowoczesnego systemu sprzedaży online, Herbamedicus otrzymał tytuł e-gazeli biznesu. Uruchomiony sklep internetowy zawiera wiele rozwiązań B2B oraz funkcjonalności wspierających automatyzację płatności i realizację zamówień. Zarząd firmy szczególnie ceni dedykowany moduł Call Center. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania firma z powodzeniem zwiększa również sprzedaż telefoniczną.

R6.sc34

Nasz system eCommerce jest projektem innowacyjnym. Z jednej strony jest przejrzysty i intuicyjny, z drugiej strony, zawiera szereg rozbudowanych funkcji podnoszących jakość obsługi klienta. Prowadząc sprzedaż telefoniczną korzystaliśmy wcześniej z usług firm zewnętrznych. Decyzja o stworzeniu swojego systemu Call Center była strzałem w dziesiątkę – stwierdza  Iwona Urbaniak, Kierownik Biura Herbamedicus

Rozwój nowych brandów

Produkty szwajcarskiej firmy Herbamedicus to nie jedyna marka oferowana przez Polską firmę. W ofercie Herbamedicus znajdują się również ich własne brandy, takie jak: Vitamedicus – preparaty na bazie ziół oraz Herba Pure – oferująca suplementy diety.

Mimo wielu sukcesów firma nie zwalnia tempa swojego rozwoju. W ostatnim czasie zakupiła działkę pod budowę nowego biura i magazynu. Aktualnie zdobywa odpowiednie pozwolenia oraz kończy przygotowanie projektu budowlanego. Nowy magazyn ma być proekologiczny i zgodny z całościową ideą firmy. Zakończenie budowy planowane jest na koniec przyszłego roku.

Tagi

platform B2B integracja z ERP


Aplikacja i-stats dedykowana klientom i-systems

Dla klientów firmy i-systems, posiadających system eCommerce od wersji 4.3, przygotowana została darmowa aplikacja i-stats. Aplikacja służy do wyświetlania statystyk sklepu internetowego. Każdy użytkownik dysponujący odpowiednimi uprawnieniami lub osoba zarządzająca sklepem internetowym może sprawdzić, które produkty cieszą się największym zainteresowaniem oraz jakie wyniki sprzedażowe notuje sklep w danym okresie czasowym. Może być ona zatem pomocnym narzędziem przy wyborze odpowiednich metod dla dalszego rozwoju działań eCommerce.

Dane z różnych okresów czasu

Za pomocą i-stats można uzyskiwać interesujące dane z różnych okresów czasu – za dany dzień, tydzień, miesiąc a nawet rok. Obsługa aplikacji jest prosta i intuicyjna – odbiorca chcąc pobrać dane wybiera odpowiedni dla siebie interwał czasowy.

Rysunek bez nazwy

Informacje pozwalające wyznaczyć dalszy rozwój działań eCommerce

Dzięki i-stats prześledzić można wartości zamówień zarówno w formie wykresów jak i danych tekstowych. Użytkownik może również sprawdzić, ile w sklepie internetowym było wykonywanych zamówień. Może otrzymać informację, w jakich dniach tygodnia sklep internetowy odnotowuje najwyższą lub najniższą wartość sprzedaży. Ponadto, aplikacja pokazuje dane podsumowujące, czyli ile było zamówień sfinalizowanych za pomocą przedpłaty, a ile za pomocą płatności za pobraniem. System pozwala także sprawdzić jaka ilość produktów znalazła się w zamówieniu. Dzięki czemu wiadome jest, czy klienci chętniej kupują mniejszą ilość produktów „z wyższej półki”, czy większą ilość tańszych towarów. Aplikacja i-stats pozwala także określić średni czas realizacji zamówień.

Jak pobrać?

Aplikacja mobilna dostępna jest zarówno dla systemu operacyjnego iOS jak i Android. Klienci zainteresowani i-stats mogą ją zainstalować zarówno przez Google Play jak i App Store. Chcąc zalogować się do aplikacji wystarczy wpisać adres sklepu, login oraz hasło. Raz wpisane dane zostają zapamiętane, a aplikacja samoczynnie aktualizuje wartości pobierane ze sklepu.

Download

en_badge_web_generic-1

Renee buduje customer experience poprzez dedykowane pudełka

Z myślą o swoich klientkach, firma Renee zaprojektowała unikalne pudełka w pastelowych kolorach.

Renee, podążając za najnowszymi trendami w świecie mody, oferuje obuwie damskie oraz torebki w atrakcyjnej cenie, zgodnie z hasłem “girls stuff only”. Firma rozumiejąc potencjał sklepów online, prowadzi swoją działalność z poziomu sklepu internetowego, stworzonego przez i-systems.

Wysoka jakość obsługi klienta w sklepie internetowym to nie tylko szybka realizacja zamówienia, ale także szereg usług dodatkowych, które powodują, iż kupujący czuje się obsłużony w sposób wyjątkowy. Jedną z opcji dodatkowych, jakie mogą znaleźć się w sklepie, są pudełka – ozdobne opakowania – w których nadawana jest przesyłka.

Dodanie nowego pudełka z poziomu administratora do bazy jest bardzo intuicyjne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Wprowadzone pudełko należy przypisać do odpowiedniego produktu lub produktów, o takich wymiarach, by się w nim zmieścić. Pudełko można przypisać indywidualnie w karcie produktu lub poprzez mass edytor, pozwalający na edycję wielu produktów jednocześnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu już po kilku minutach pudełka pojawiają się w karcie zamówienia.

foto @martidamska

foto @martidamska

Moduł przygotowany jest w taki sposób, aby uniknąć pomyłek, dlatego lista wysyłkowa została rozszerzona o informacje o pudełkach. Przy każdym elemencie zamówienia, dla którego wybrano pudełko, zostanie ono wyświetlone. Na dole wygenerowanego dokumentu znajdzie się też podsumowanie – ilości danych pudełek dla wybranych konfiguracji rozmiaru i koloru.

Korzyści płynące z posiadania modułu pudełek to:

• Pozostawienie klientowi wyboru, w jaki sposób zostanie zapakowany jego towar,
• Zwiększenie poziomu obsługi kupującego, poprzez dodatkowe usługi dostępne w sklepie,
• Jest to dobra opcja dla kupujących prezenty,
• Zwiększa się konkurencyjność sklepu na rynku.

wybór jednego z trzech pudełek w koszyku Renee

wybór jednego z trzech pudełek w koszyku Renee

Przy zakupach w sklepie internetowym Renee, klientka ma do wyboru pudełka w trzech pastelowych kolorach: różowym, miętowym i niebieskim. Wyboru dokonuje się podczas składania zamówienia z poziomu koszyka. A potem nic tylko czekać na wymarzone buty w szykownym pudełku, owiązanym pasującą wstążką. Dziewczęce groszki i subtelne paski, nic dziwnego, że pudełka kuszą klientki, które poza przyjemnością z rozpakowania swoich zakupów, mogą użyć ich do przechowywania skarbów. Pięknie zaprojektowane pudełka będą również wyjątkowym opakowaniem na prezent i ulubionym miejscem dla kota.

– Mówi się, że jedną z rzeczy, które najbardziej cieszą w prezencie jest samo jego odpakowanie, dlatego zdecydowaliśmy się jeszcze bardziej uprzyjemnić naszym klientkom zakupy, wprowadzając ozdobne pudełka – mówi Monika Brzezińska, Marketing Director w Renee
.

Pudełka robią furorę w Social Media, coraz więcej zadowolonych klientek przesyła zdjęcia otrzymanych paczek, które publikowane są na facebookowym fanpage’u i instagramie, będąc tym samym niebanalną reklamą, a blogerki, takie jak Karolina Gołębiewska z kanału stylizacjeTV na youtube, zachwalają podejście Renee do obsługi klienta.

System eCommerce UrbanGames wyróżniony przez adidas

UrbanGames – sklep internetowy firmy Arco, działającej na rynku obuwia sportowego od prawie dwudziestu lat, otrzymał „Znak Jakości adidas Poland”. Wyróżnienie przyznane zostało za zgodność sklepu UrbanGames z wytycznymi dla eCommerce adidas Group.

Firma Arco posiada sieć sklepów stacjonarnych, zlokalizowanych na terenie całego kraju. Stacjonarne salony sprzedaży oferują swoim klientom odzież oraz obuwie sportowe takich producentów jak: adidas, Nike oraz Reebok. Następnym i zarazem naturalnym krokiem dla przedstawicieli firmy było otwarcie się na rynek eCommerce.

Uznanie za dedykowane rozwiązania

W nowym systemie eCommerce wdrożone zostały rozbudowane karty produktów. Dzięki znajdującym się w nich osobnym zakładkom, klient ma możliwość poznania wszelkich szczegółów dotyczących płatności, wysyłki, gwarancji oraz możliwości zwrotu, bez konieczności szukania potrzebnych informacji w regulaminie sklepu. Rozbudowane karty produktów pozwalają także klientowi na sprawne zapoznanie się z niezbędnymi danymi, dotyczącymi na przykład długości wkładki obuwia.

– Jakość wykonania sklepu, moduły wspierające obsługę klienta, a także dedykowane rozwiązania, związane z prezentacją produktów, spowodowały, że zostaliśmy wyróżnieni „Znakiem Jakości adidas Poland” – stwierdza Łukasz Nagły, eCommerce Manager UrbanGames

Kolejne kierunki rozwoju

Rozwijanie sieci sklepów monobrand’owych, przy ścisłej współpracy z producentami, pozwoliło firmie na osiągnięcie bardzo wysokiego poziomu zarówno w obsłudze klienta, jak i znajomości nowoczesnych trendów. To doświadczenie w doborze odpowiednich modeli oferowanych produktów wpłynęło na rozwój i umocnienie pozycji marki na rynku. Przedstawiciele firmy nie spoczywają jednak na laurach. Doskonale rozumieją siłę działań online, dlatego nowy sklep internetowy UrbanGames wkrótce promowany będzie w mediach społecznościowych. Dzięki tym działaniom firma chciałaby nawiązać współpracę z polskimi blogerami oraz zaangażować się w promocję i sponsoring młodych, utalentowanych sportowców.

Według naszych założeń sklep internetowy UrbanGames powinien tworzyć spójny element z siecią sklepów stacjonarnych i wzajemnie się uzupełniać – stwierdza Łukasz Nagły, eCommerce Manager UrbanGames

Przedstawiciele firmy zamierzają zintensyfikować działania mające na celu łączenie sprzedaży offline z online. Wdrożony system eCommerce ma bowiem być wsparciem dla stale rozszerzającej się sieci sklepów stacjonarnych.

Tagi

sprzedaż detaliczna B2C omnichannel