Archiwum miesiąca: grudzień 2016

#ZnamySięZPiłki: R-GOL otwiera największy sklep piłkarski w Polsce

R-GOL inwestuje także w offline. Firma otwiera największy piłkarski sklep stacjonarny w tej części Europy i zarazem drugi co do wielkości w Europie w ogóle. Przyjrzyjmy się, jakie czynniki zadecydowały o powstaniu nowego giganta na rynku.

Nowe miejsce na mapie Warszawy

Otwarcie sklepu odbyło się…dwa razy. Najpierw przedpremierowo sklep został zaprezentowany osobom zaprzyjaźnionym z firmą. Gwiazdy dawne i obecne, trenerzy, działacze, celebryci i dziennikarze, a do tego przyjaciele i biznesowi partnerzy w tym przedstawiciele i-systems. Około 200 osób zobaczyło R-GOL.com Warszawa. Oficjalne otwarcie odbyło się 11 grudnia. Tego dnia przy Puławskiej 255 pojawił się także prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej – Zbigniew Boniek, który wspólnie z właścicielem firmy R-GOL.com – Marcinem Radziwonem – dokonał otwarcia Oficjalnego Sklepu Kibica Reprezentacji Polski, który znalazł się także przy Puławskiej 255. Podczas otwarcia nie zabrakło atrakcji. R-GOL.com Warszawa to bowiem miejsce spotkań, centrum eventowo – konferencyjne.

Czynniki decydujące o sprzedaży

Na powierzchni 620 m2, przy ulicy Puławskiej 255, znajduje się przestronny salon piłkarski wyposażony w część wystawienniczą, salę konferencyjną oraz mini boisko, na którym można przetestować sprzęt piłkarski. Warszawski salon piłkarski jest już czwartym z kolei sklepem stacjonarnym firmy R-GOL, gdzie fani piłki nożnej mogą skorzystać z profesjonalnej obsługi oraz zrobić zakupy.

Historia sukcesu firmy wiąże się z byłym piłkarzem – Marcinem Radziwonem, który rozpoczął od sprzedaży sprzętu piłkarskiego ‘z bagażnika”. Systematyczny rozwój oferty o wyspecjalizowany asortyment sportowy i dbałość o satysfakcję klienta przełożyły się na zwielokrotnioną sprzedaż. Wtedy też zapadła decyzja o wdrożeniu dedykowanego sklepu internetowego.

Inwestycja w online

W lutym 2013 roku R-GOL otworzył sklep internetowy, który do dziś generuje ogromną część sprzedaży, ponadto realizuje zamówienia dla licznych klientów zagranicznych. Podejmując kluczowe decyzje dotyczące systemu oprogramowania sklepu online zdano się na autorskie oprogramowanie i-systems. Zastosowane rozwiązania przełożyły się na sukces inwestycyjny firmy, który został dostrzeżony przez branżę oraz klientów. W 2015 roku sklep R-GOL zdobył tytuł najlepszego sklepu sportowego w Polsce dzięki ponad 19 tysiącom opinii zadowolonych Klientów. W listopadzie 2016 roku firma została wyróżniona w rankingu „e-Gazele Biznesu”, organizowanego przez dziennik Puls Biznesu.

Segmentacja klientów, jako klucz do sukcesu

Kluczowym czynnikiem w rozwoju sklepu była odpowiednia segmentacja klientów oraz stworzenie ilościowego oraz jakościowego asortymentu dopasowanego do odbiorców. R-GOL.com jest największym piłkarskim sklepem internetowym w Polsce. Fani futbolu, mogą korzystać ze sprzętu wszystkich liczących się producentów. W ofercie jest ponad 3000 piłkarskich produktów.

3banner

Razem z PZPN w e-commerce

Dzięki współpracy R-GOL i PZPN powstał Oficjalny Sklep Kibica Reprezentacji Polski. Na kibiców czeka 51-metrowa strefa drużyny narodowej, w której każdy prawdziwy fan znajdzie coś dla siebie. Ale sklep stacjonarny to nie wszystko. Miłośnicy reprezentacji, zarówno w Polsce, jaki zagranicą mogą korzystać z nowego Oficjalnego Sklepu Kibica Reprezentacji Polski w sieci – sklep.laczynaspilka.pl

Strategia rozwoju

Rozwój inwestycyjny firmy R-GOL jest przede wszystkim efektem długofalowej polityki rozwoju, nastawionej na dywersyfikację kanałów sprzedaży. Istotnym czynnikiem jest także segmentacja klientów oraz odpowiednia polityka sprzedażowa, w dużej mierze oparta o system e-commerce.

#176 Odstąpienie od umowy zawartej na odległość- o czym musisz wiedzieć jako Sprzedawca internetowy

#176 Odstąpienie od umowy zawartej na odległość – o czym musisz wiedzieć jako Sprzedawca internetowy

Prowadzisz sklep internetowy? Tak więc pewnie spotkałeś się już z sytuacją, kiedy to konsument postanowił zwrócić zakupiony wcześniej towar, nie podając przy tym żadnej przyczyny. Jeśli jednak do tej pory nie miałeś okazji zapoznać się z prawem zwrotu z praktycznego punktu widzenia, okres świąteczny to najlepszy moment, aby dowiedzieć się nieco więcej na ten temat. Uprawnienie, jakie ustawa o prawach konsumenta nadała kupującym sprawia bowiem, że zwrot nietrafionego czy niechcianego prezentu jest znacznie łatwiejszy. Warto, abyś jako Sprzedawca znał swoje prawa i obowiązki.

Partnerem lekcji jest: Prokonsumencki.pl
Czytaj dalej

Optymalizacja zdjęć na urządzeniach mobilnych

Oferta i-systems została poszerzona o kolejną nowość – optymalizację rozmiaru ładowanych zdjęć.

Do niedawna wszystkie banery, grafiki i zdjęcia były wczytywane responsywnie, co oznacza że skalowały się automatycznie, dostosowując się do rozmiaru ekranu. Jednak rozmiar obrazka pozostawał wówczas taki sam, niezależnie od urządzenia. Na przykład: na smartfon ładowany był obrazek o dużym rozmiarze, a czas ładowania mógł się przez to wydłużać. Poza tym, Responsive Web Design stało się już standardowym rozwiązaniem, dlatego w i-systems powstało jego kolejne ulepszenie.

Obecnie, wprowadzona została zmiana, polegająca na dedykowanym ładowaniu zdjęć produktów, jak i wszelkich obrazów w sklepie online, dostosowanym do konkretnego urządzenia mobilnego. Dzięki temu, sklep internetowy wczytuje się znacznie szybciej na urządzeniach mobilnych, ponieważ ładowane są mniejsze obrazy, odpowiednie do wielkości ekranu.

optymalizacja

Na przedstawionej grafice pokazane jest jak zmienia się szybkość i waga ładowania 48. produktów na stronie kategorii. W przypadku wagi strony kategorii na desktopie wynoszącej 2,7 MB, po optymalizacji, na urządzeniu mobilnym, zmniejsza się ona do 0,5 MB, co oznacza mniejszą wagę strony o 82%. Analogicznie zmienia się również szybkość ładowania strony, która w danym przypadku na desktopie wynosi 3,37 sek., a po optymalizacji na urządzeniu mobilnym jest o 44% szybsza.

W przypadku ekranów o wysokiej rozdzielczości HiDPI, czyli tzw. retina, następuje znacząca poprawa jakości plików graficznych. Dodatkowo istnieje opcja wyłączenia jakości, celem znaczącego przyspieszenia ładowania się sklepu na tych urządzeniach. O tym, co będzie priorytetem podczas ładowania się zdjęć (jakość czy szybkość) decyduje administrator sklepu.

W niedalekiej przyszłości nowe rozwiązanie może pozwolić przeglądarkom mobilnym decydować o tym, czy ładować ostre zdjęcia (gdy urządzenie jest połączone z wifi), czy gorszej jakości, ale za to szybciej (przy korzystaniu z transmisji danych 3G) lub według spersonalizowanych ustawień telefonu.

Release i-systems – wersja 4.4

Kolejna aktualizacja oprogramowania i-systems, release 4.4, niesie za sobą znaczące zmiany, tym razem w strukturze pluginów. Oprócz tego, wprowadzony został moduł ARMS, a dodatkowo przeprowadzona została refaktoryzacja kilku modułów oraz wdrożono ulepszenia w poprzednich wersjach systemu. Lista zmian w tej wersji systemu zawiera łącznie 179 pozycji.

Migracja Pluginów

W tej wersji systemu przeprowadzona została migracja pluginów sklepowych, typu payment (płatności) lub shipment (wysyłki) do modułów. Wcześniej, były one częścią składową modułu Pluginów. Od teraz, wszelkie dostawy i płatności są wykonywane z poziomu osobnych modułów, specjalnie do tego przeznaczonych. Mają wspólne zasady działania, swoje pliki instalacyjne, języki translacyjne, itd. Taka migracja pluginów do modułów powoduje dużo większą przejrzystość i możliwości rozwoju, łatwiejsza jest także personalizacja dla klientów.

Moduł ARMS

System zarządzania należnościami ARMS (ang. Account Receivable Management System) to system informatyczny, który ma za zadanie wspierać przedsiębiorstwo w efektywnym zarządzaniu należnościami i zapobieganiu powstawaniu przeterminowanych należności, jak i ich odzyskiwaniu.

zrzut-ekranu-2016-12-13-o-11-54-08

W praktyce, tworzona zostaje zdefiniowana grupa odbiorców, jak np. „Zaufani Klienci”, „Klienci Premium”, czy „Czarna Lista”, do której przypisywane są odpowiednie zadania oraz ustalane są terminy wykonywania tych zadań. Do zadań natomiast, wybiera się warunki. Przykładowo: przypomnienie na podstawie ustalonej daty wystawienia dokumentu, całkowitej wartości należności, kwoty pozostającej do rozliczenia, wysokości kredytu kupieckiego, a także terminu płatności. Narzędzie może być również zintegrowane z innymi modułami, poprzez które istnieje możliwość np. wysyłki maili z przypomnieniami o płatnościach, czy automatycznego dodania zadania do kalendarza lub blokowania składania zamówień. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w firmach B2B.

Panel domyślnych stanów zamówień

W release 4.4 dodano także panel konfiguracyjny w module Stanów zamówień. Każdy sklep w ustawieniach systemu ma określone stany zamówienia, takie jak: nowe zamówienie, czy anulowane. Do tego stanu przyporządkowany jest określony numer identyfikacyjny, który w momencie aktualizacji stanu zamówienia ulega zmianie na inny – odpowiadający obecnemu stanowi. Nowe rozwiązanie zapobiegnie ewentualnemu problemowi nieprawidłowego kolejkowania stanów magazynowych i ułatwi kontrolę stanów zamówień.

Aktualizacja systemu wiąże się także z rozszerzeniem plików instalacyjnych, a co za tym idzie – poprawieniem obsługi pól wielojęzykowych w zapytaniach do bazy danych SQL (ang. Structured Query Language), czyli strukturalnych języków zapytań. Przeprowadzona została również refaktoryzacja modułu kredytu kupieckiego Trade Credit, poprawiono wyświetlanie się zdjęć produktów oraz wprowadzono ulepszenia w edycji zamówienia.

Release jest aktualizacją bazowej wersji na której opiera się system e-commerce, do której regularnie dodawane są nowe funkcjonalności. Dzięki aktualizacji można rozwijać system i dostosowywać go do zmian zachodzących na rynku. Istnieje również możliwość aktualizowania dedykowanych rozwiązań w ramach kolejnych releasów.

Nowy lookbook = wyższa konwersja

Jeszcze w tym roku i-systems wprowadza na rynek nowy lookbook. Jest to galeria zdjęciowa prezentująca kolekcję projektanta lub marki. Interaktywna wersja tego narzędzia posiada liczne funkcjonalności, zarówno od strony obsługi sklepu internetowego, jak i konsumenta.

„Naturalne środowisko” produktu

Nowy lookbook kieruje użytkownika z multimedialnej galerii produktowej bezpośrednio do strony produktowej. Klient, oglądając produkty na modelach, ma bezpośrednią możliwość kliknięcia na konkretne zdjęcie lub produkt i złożyć zamówienie. Nie musi szukać interesującego go produktu po katalogach, kategoriach, czy zakładkach sklepu. Zalety tego rozwiązania są dwie: po pierwsze klienci widzą produkt w jego „naturalnym środowisku”. Dzięki temu klienci sklepu internetowego są w stanie sprawdzić, jak wybrany produkt prezentuje się w rzeczywistości i dokonać rzetelnej oceny. Po drugie, skrócona ścieżka zakupowa efektywniej prowadzi do konwersji.

Interaktywna galeria

Jeśli chodzi o funkcjonalności z poziomu panelu administracyjnego, lookbook daje nieograniczone możliwości prezentacji produktów. Do najistotniejszych zadań lookbooka należą: możliwość tworzenia dowolnej liczby kategorii oraz podkategorii. Można także przypisywać wiele lookbooków do pojedynczej kategorii oraz dodawać wiele zdjęć do jednej galerii interaktywnej. Istnieje równocześnie możliwość przypisania wielu produktów do danego zdjęcia lookbooka oraz określenie daty publikacji.

Co to znaczy nowy lookbook?

Lookbooki przyciągają uwagę klientów na dłużej dzięki nowemu rodzajowi interakcji. W najnowszej wersji lookbooka zaprojektowano nowy design oraz layout, które jeszcze skuteczniej budują brand prezentowanych marek. Ponadto nowa wersja przykuwa uwagę uproszczoną nawigacją na stronie, skracając ścieżkę zakupową.

Dopracowanie do potrzeb marki

Każdy lookbook jest bardzo plastycznym narzędziem i znacząco wpływa na decyzje zakupowe. Dlatego wygląd i sposób nawigacji musi zostać każdorazowo dostosowany do indywidualnych potrzeb marki, wielkości kolekcji oraz grupy docelowej.

Decydując się na wdrożenie modułu lookbooka w  sklepie internetowym warto pamiętać, żeby stworzyć kilka dedykowanych opcji na różne okazje. Istotne jest również, aby layout był zmienny. Wpływa to na lepszą skuteczność, która prowadzi do konwersji. Lookbook jest formą profesjonalnego portfolio, która już od dobrych kilku lat służy blogerom modowym w komunikacji. Jeśli chodzi o e-commerce, szczególnie branża fashion, bazuje na tego typu modułach, ponieważ liczy się tutaj sezonowość produktów, transparentność oferty oraz łatwa nawigacja na stronie.


Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej o lookbooku



Spółka i-systems ponownie w rankingu Deloitte Technology Fast 500 EMEA

Globalna firma doradcza – Deloitte, po raz 16 ogłosiła ranking 500 najprężniej rozwijających się przedsiębiorstw innowacyjnych technologicznie. Spółka i-systems już drugi raz z rzędu znalazła się w prestiżowym programie, skupiającym firmy z regionu EMEA czyli z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

Zestawienie Deloitte Technology Fast 500 przygotowywane jest w oparciu o procentowy wzrost przychodów operacyjnych na przełomie ostatnich czterech lat. W rankingu mogą brać udział firmy, które opracowują lub wytwarzają autorskie technologie, działają na rynku co najmniej cztery lata, osiągają roczne przychody operacyjne w wysokości nie mniejszej niż 50 000 euro, a także mają siedzibę w jednym z krajów uczestniczących.

W tegorocznej edycji rankingu znalazło się 39 spółek z Europy Środkowej, z czego aż 15 firm posiadających swoją siedzibę w Polsce. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Szwedzka spółka Fingerprints Cards, specjalizująca się w technologiach biometrycznych.
Firma i-systems w ubiegłym roku uplasowała się na 354 miejscu ze wzrostem przychodów o 300%, natomiast w tym roku ze wzrostem o 373%, zajęła 310 miejsce.

Spółka i-systems po raz drugi zakwalifikowała się nie tylko do rankingu Deloitte Technology Fast 500 ale również do ogłoszonego miesiąc wcześniej Deloitte Technology Fast 50, który skupia najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne z Europy Środkowej.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród Deloitte Technology Fast 50 poruszony został temat silnych więzi w biznesie. Firmy umieszczone w rankingu, w krótkim materiale filmowym, za pomocą zielonej piłeczki, miały opowiedzieć, co oznacza „powerful connections” w ich codziennych działaniach. W filmie stworzonym przez i-systems zielona piłeczka symbolizuje przyjazną atmosferę, chęć niesienia pomocy współpracownikom, dzielenie się pomysłami, a w szczególności życzliwość i szacunek zarówno w relacjach klientami, jak i pracownikami.

Tagi

Nagrody Deloitte Technology Fast 5o


#175 Mobilne rozwiązania dla e-biznesu, które pomogą zwiększyć sprzedaż w okresie przedświątecznym

Okres przed Świętami Bożego Narodzenia kojarzy się wszystkim przedsiębiorcom z dwiema, na pozór sprzecznymi kwestiami. Po pierwsze – to najlepszy czas pod względem przychodów. Po drugie – najgorszy pod względem kosztów. Dzieje się tak dlatego, że w tym okresie w niemal każdej firmie uaktywniają się działania promocyjne, a co za tym idzie, konkurencja na tym polu staje się naprawdę ogromna. Dotyczy to w zasadzie każdej branży, która działa w internecie. Wzrastają stawki za reklamy na Facebooku, trudniej utrzymać  dobrą pozycję w wynikach wyszukiwania. Konsumenci, bombardowani ze wszystkich stron marketingowymi komunikatami stają się jeszcze bardziej odporni na świąteczny przekaz. Chyba, że mogą liczyć na atrakcyjne rabaty, które pomogą im zaoszczędzić na prezentach dla najbliższych. Biorąc pod uwagę sytuację, jaka co roku ma miejsce na rynku reklamy internetowej, warto zastanowić się nad przeniesieniem swoich działań i budżetu do kanału mobilnego, który radzi sobie coraz lepiej, przynosząc e-biznesowi realne korzyści.

Partnerem lekcji są: qpony.pl

Czytaj dalej

Aplikacja mobilna połączona z systemem e-commerce

Systemy e-commerce, tworzone w responsive web design, na dzień dzisiejszy są standardem. Sklep internetowy, dopasowany swoim wyglądem i układem do urządzeń mobilnych, to pewnego rodzaju „must have” sprzedaży w sieci. Jednak współczesny klient jest wymagający, oczekuje coraz to sprawniejszych form dokonywania zakupów online. Naprzeciw potrzebom dzisiejszych konsumentów wychodzi zintegrowana ze sklepem internetowym marki aplikacja mobilna.

Niegdyś utrapieniem firm, które uruchamiały dla swoich klientów aplikacje mobilne, były problemy z aktualizacjami. Sprawiało to, że aplikacja często nie pokazywała stanu faktycznego, nie była zintegrowana z systemem e-commerce przez co stawała się przestarzała. W aplikacji mobilnej stworzonej przez i-systems wszystkie informacje pobierane są na bieżąco ze sklepu internetowego marki, dlatego dane o asortymencie czy rabatach zawsze są aktualne.

Przewaga aplikacji mobilnej nad RWD

Aplikacja mobilna jest przede wszystkim dodatkowym kanałem sprzedaży, który dzięki możliwości sprawnego i komfortowego dokonywania zakupów zwiększa ilość klientów mobilnych. W porównaniu do sklepu online, dopasowanego do urządzeń mobilnych, aplikacja mobilna ma wiele zalet. Użytkownik nie musi każdorazowo logować się do sklepu internetowego, a dzięki powiadomieniom push otrzymuje poprzez aplikację informacje o najnowszych rabatach oraz promocjach. Badania pokazują, że aż 58% klientów mobilnych chętniej korzystałoby z aplikacji mobilnych, jeżeli miałoby taką możliwość, generując w niej o 3,7 raza większy współczynnik konwersji.

Dopasowanie do potrzeb biznesowych

Tworząc aplikację mobilną, dedykowaną dla danej marki, należy poznać obiekty i procesy biznesowe, które pozwolą na dopasowanie aplikacji do potrzeb konsumentów. Dział analiz i-systems przygotował dokładny workbook, który opisuje poszczególne elementy aplikacji mobilnej.

Diagram SIPOC - Proces biznesowy „Zarządzanie kontem”

Diagram SIPOC – Proces biznesowy „Zarządzanie kontem”

Workbook wskazuje aktorów biznesowych – zalogowanych i niezalogowanych klientów oraz administratora sklepu, który zarządza ustawieniami w aplikacji mobilnej. Wyodrębnia także 5 najważniejszych procesów biznesowych. Do głównych procesów zaliczyć należy: rejestrację konta, logowanie, zarządzenie kontem, wyszukiwanie ofert produktów oraz rejestrację zamówienia. Charakterystyka procesów biznesowych stworzona została na podstawie przygotowanych diagramów SIPOC, czyli narzędzia pozwalającego na opis dostawców, wejścia, przebiegu procesu, wyjścia oraz odbiorców. SIPOC to akronim od wyrazów Supplier, Inputs, Process, Outputs, Customer.

Do każdego procesu został opisany cel oraz główne i szczegółowe scenariusze. Przykład: rejestracja konta klienta detalicznego jest scenariuszem podstawowym, natomiast możliwość wprowadzenia danych firmowych dla klienta biznesowego to scenariusz szczegółowy. W ramach każdego z procesów utworzone zostały obiekty biznesowe – 18 dla obecnej wersji aplikacji mobilnej. Każdy obiekt biznesowy posiada swoją nazwę, specjalne oznaczenie, typ – czyli podział na standardowy obiekt, będący w każdej wersji aplikacji, bądź specjalny. Dla obiektów biznesowych powstał także krótki opis oraz atrybuty, czyli zakres informacji możliwych do wprowadzenia przy danym obiekcie, np. imię, nazwisko, e-mail, numer telefonu, hasło, adres dostawy, dane do faktury itp.

Tworzenie aplikacji mobilnej

Wykonanie dokładnego opisu zachodzących w aplikacji mobilnej procesów oraz obiektów biznesowych jest pierwszym etapem jej tworzenia. Jeśli firma posiadająca system e-commerce jest zainteresowana aplikacją mobilną, składa zamówienie, a pracownicy i-systems rozpoczynają prace nad poznaniem potrzeb firmy oraz dopasowaniem do nich aktorów, obiektów oraz procesów.

Aplikacja stworzona przez i-systems działa dla dwóch systemów – iOS oraz Android. Dla tych systemów trzeba przygotować dwie wersje aplikacji mobilnej. Ponadto, każda firma sprzedająca w sieci chce, aby aplikacja była spójna wizerunkowo z posiadanym sklepem internetowym, dlatego budując dedykowaną aplikację należy ją każdorazowo spersonalizować tak, by szablon, kolorystyka oraz ikony harmonizowały ze sklepem internetowym marki. Dopasowywane są funkcje pod indywidualne potrzeby firmy. Później aplikację integruje się z system e-commerce oraz, z poziomu sklepu internetowego, konfiguruje się płatności. Kolejnym etapem jest integracja z serwisem społecznościowym Facebook. Po stworzeniu aplikacji mobilnej, opartej na potrzebach biznesowych firmy i dostosowanej do posiadanego przez nią systemu e-commerce, zespół i-systems publikuje aplikację w App Store oraz Google Play. Dzięki temu klienci i-systems mogą mieć własne, dedykowane aplikacje mobilne swoich marek, gotowe do udostępnienia swoim klientom docelowym.

Na stronie sklepu internetowego można umieścić informację o możliwości skorzystania z aplikacji mobilnej. Po kliknięciu w ikonę, użytkownik przeniesiony zostanie do App Store lub Google Play, skąd pobierze aplikację.

Najważniejsze funkcjonalności aplikacji mobilnej

W aplikacji mobilnej, stworzonej przez i-systems, istnieje kilka form logowania. Można zalogować się w sposób tradycyjny, wpisując swój adres e-mail oraz hasło podane podczas zakładania konta w sklepie internetowym. Raz podając dane, otrzymuje się token, dzięki któremu później użytkownik loguje się do aplikacji, bez potrzeby ponownego wpisywania personaliów. Inną formą jest logowanie poprzez indywidualny profil Facebook.

Po uruchomieniu aplikacji mobilnej, potencjalnemu klientowi ukaże się strona z dwoma banerami, pokazująca nowości oraz produkty polecane. W kolejnej wersji aplikacji administrator sklepu będzie mógł sam stworzyć pierwszą stronę, wybierając jakie kategorie chce umieścić. Będzie mógł też wybrać więcej niż dwie kategorie.

Przykładowe widoki w aplikacji (strona startowa i filtry)

Przykładowe widoki w aplikacji (strona startowa i filtry)

Zintegrowana z systemem e-commerce aplikacja nie musi być ręcznie aktualizowana przy każdej zmianie w sklepie online. Wejście systemu e-commerce na kolejną wersję nie łączy się z uruchomieniem nowej wersji aplikacji mobilnej. Ponadto tworzenie aplikacji przez tę samą firmę, która wdrażała system e-commerce pozwala, w razie potrzeby, na rozwijanie i unowocześnianie aplikacji tak, by była ona zawsze aktualna i dopasowana do potrzeb klientów marki.

Klient może także sortować produkty według najnowszych, najtańszych lub najdroższych. Może również dodać produkt do ulubionych, aby powrócić do niego za pewien czas. Otwierając daną kartę produktu, użytkownik zobaczy dokładnie te same informacje, które znajdują się w sklepie internetowym marki, poniżej danych o produkcie znajduje się polecany asortyment.

Ciekawą funkcją aplikacji mobilnej są filtry budowane automatycznie dla danej kategorii i flagi. Aplikacja mobilna posiada dokładnie te same filtry, które znajdują się w systemie e-commerce. Filtry budowane są dynamicznie dlatego, jeśli coś zmieni się w sklepie internetowym, zostanie również zaktualizowane w aplikacji. Nie trzeba ręcznie wprowadzać nowych danych i ponownie wgrywać aplikacji do App Store czy Google Play.

Dokonywanie zakupów poprzez aplikację mobilną jest dokładnie takim samym procesem jak z poziomu sklepu internetowego. Można znaleźć produkt za pomocą wyszukiwarki opartej na SOLR, dodać produkt do koszyka, wykorzystać otrzymany wcześniej kupon rabatowy, zmodyfikować dane dostawy oraz wybrać sposób płatności. Każdy dokonany przez użytkownika zakup widoczny jest w zakładce „zamówienia”.

Perspektywy rozwoju aplikacji mobilnej

Stworzona przez i-systems aplikacja mobilna to przede wszystkim nowy kanał sprzedaży, pozwalający na sprawniejsze i bezpieczniejsze zakupy. Zintegrowana ze sklepem internetowym aplikacja będzie rozwijana i aktualizowana pod indywidualne potrzeby marki. Na dzień dzisiejszy dostosowana jest pod najnowszą wersję systemu e-commerce.

W najbliższym czasie planowane jest umożliwienie logowania poprzez touch ID, a także dodanie funkcji płatności za pomocą kart kredytowych. Trwają również prace nad wdrożeniem powiadomień push, czyli przekazywaniem przez aplikację mobilną informacji o promocjach, rabatach, czy wyprzedażach. Administrator sklepu internetowego poprzez system e-commerce będzie mógł stworzyć promocję, a użytkownik otrzyma wiadomość o atrakcyjnej ofercie bezpośrednio na aplikację mobilną. Jest to niezwykle ciekawa forma dotarcia do klienta, ponieważ otwieralność wiadomości wysyłanych mailowo kształtuje się na poziomie 10%, natomiast push notyfikacje otwiera ponad 90% klientów. Nowością będzie także użycie beaconów. Pozwolą one wzmocnić działania omnichannel z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Beacony to urządzenia umożliwiające komunikację ze smartfonami, czy tabletami. Klient przechodząc obok stacjonarnego punktu sprzedaży danej marki, w którym zamontowany został beacon, otrzyma poprzez aplikację powiadomienie o promocji, czy ciekawej ofercie sklepu.

Niewiele firm, które wdrażają systemy e-commerce, buduje również aplikacje mobilne. Należy bowiem stworzyć odrębny dział mobile. Jeśli firma nie posiada takiego zespołu, musi zlecać stworzenie aplikacji „na zewnątrz”. W takich przypadkach często pojawiają się problemy z integracją, a aplikacja może nie być uaktualniana. Istnieje ryzyko, że oferta asortymentowa sklepu nie będzie aktualna, a zakupiony poprzez aplikację mobilną produkt nie będzie dostępny na stanie magazynowym firmy. Oprócz problemów z wymianą danych, pojawia się także kwestia kosztów, są one dużo wyższe, niż w przypadku tworzenia aplikacji mobilnej przez firmę wdrażającą system sprzedaży online.

Tworzony przez i-systems sklep internetowy, zintegrowany z systemem ERP i powiązany z aplikacją mobilną, to sprawny i bezpieczny model sprzedaży.