Archiwum miesiąca: październik 2017

Firma z branży marketingowej w trakcie wdrożenia systemu B2B

System sprzedaży dla klientów biznesowych zostanie wprowadzony dla firmy świadczącej usługi w branży marketingowej. Grupa Perfeccto od 2007 roku zajmuje się tworzeniem projektów promocyjnych. Obejmują one produkty, takie jak gadżety reklamowe, upominki czy materiały konferencyjne, targowe i szkoleniowe. Świadczy także usługi, a konkretnie realizuje projekty graficzne, przygotowane przez doświadczonych grafików pod indywidualne potrzeby klientów.

Firma stale śledzi trendy na rynku i przykłada dużą wagę do atrakcyjności wizualnej swoich produktów i usług. Wyróżnia się również własnym parkiem maszynowym, za pośrednictwem którego znakują większość swoich produktów. Do klientów marki zaliczyć można Grupę Azoty, Ziko, Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Jagielloński oraz ING Bank Śląski.

Grupa Perfeccto od dłuższego czasu poszukiwała firmy, która zaproponowałabym im efektywne rozwiązania technologiczne w zakresie e-commerce, pozwalające wyróżnić się na tle konkurencji. Stworzenie platformy sprzedażowej B2B dla usług jest nietypowym zadaniem. Analiza biznesowa obejmowała identyfikację potrzeb i wymagań stawianych przez firmę, zajmującą się produkcją i dystrybucją gadżetów reklamowych, materiałów konferencyjnych oraz przygotowaniem identyfikacji graficznej. Następnie wyłoniono i dopasowano rozwiązania odpowiadające specyfice branży reklamowej.

Po przeprowadzeniu analizy biznesowej wszystkich procesów w firmie z tak nietypowej branży dla sprzedaży B2B, rozpoczęły się prace nad tworzeniem dedykowanego systemu sprzedaży online. Największy nacisk położony jest na przygotowanie konfiguratora znakowania produktów. Pozwala on klientom na zaprojektowanie indywidualnego produktu, począwszy od doboru koloru, poprzez określenie rodzaju znakowania, a na finalnych detalach kończąc.

Już od dłuższego czasu szukaliśmy firmy, która wdroży u nas system e-commerce, dedykowany stricte pod nasze potrzeby, wraz z integracją z systemem ERP. Postawiliśmy na i-systems wierząc, że ich doświadczenie oraz liczba programistów pozwoli na bieżące wprowadzanie naszych pomysłów. Czas przy realizacji takiego przedsięwzięcia jest bardzo ważny. W pierwszym etapie zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu z częścią kluczowych funkcjonalności, a następnie system ten będzie dynamicznie rozwijany. Liczymy ze system stworzony przez i-systems podniesie jakość obsługi oraz skróci czas realizacji zleceń naszych klientów – mówi Piotr Gawron, Właściciel firmy Perfeccto.

Sprzedaż business to business dotychczas kojarzyła się z przedsiębiorstwami zajmującymi się hurtową sprzedażą produktów. Jednak trendy się zmieniają, a B2B wkracza w zupełnie nowe obszary. Grupa Perfeccto jest jedną z firm, które prócz produktów, wprowadzają usługi do platformy sprzedażowej dla klienta biznesowego.



Poznaj nasze rozwiązania B2B

Wpływ mikrozespołów na efektywność projektu

Sprawny proces realizacji zadań, dzielenie się wiedzą oraz szybszy wybór najlepszego rozwiązania – to niektóre, z wielu korzyści pracy w mikrozespołach. Jaki wpływ na wdrożenie i rozwój nowoczesnych systemów sprzedażowych ma ta forma pracy nad projektem?

Mikrozespół – połączenie wielu kompetencji

W i-systems, mikrozespoły tworzone są z myślą o kompetencjach pracowników. Zazwyczaj jest to grupa kilkuosobowa, w skład której wchodzi Project Manager, programiści, tester oprogramowania oraz frontend developer. Jednak w zależności od potrzeb danego projektu, struktura jest elastyczna. Zarządzanie zadaniami w mikrozespołach jest łatwiejsze, bowiem grupa pracująca w tym samym miejscu, w jednym momencie, koncentruje się na danym zadaniu. Wszyscy członkowie zespołu skupiają swoje działania nad finałowym sukcesem projektu. Dla klienta, współpraca z mikrozespołem, oznacza łatwiejszy dostęp do specjalisty oraz możliwość wzięcia jeszcze bardziej czynnego udziału w budowie i rozwoju platformy sprzedaży. Niezależnie, czy będzie to system B2B, czy też rozwiązanie B2C.

Wysoka jakość usług

Każda wiadomość, zlecenie czy prośba klienta, omawiana jest w zespole. Z wielu pomysłów wybierane jest jedno rozwiązanie, najlepsze do wykonania zadania. Opracowanie sposobu, w jakim zlecenie powinno być zrealizowane skraca czas, w którym  programista sam musi znaleźć rozwiązanie. Praca w mikrozespołach ma więc realny wpływ na szybkość i jakość wdrożenia oprogramowania. Pozwala także na wymianę kompetencji poprzez dzielenie się wiedzą, uczy odpowiedzialności za swoją pracę i budzi większe zaangażowanie w powierzone zadania.

Płaska struktura organizacyjna

Podział organizacji na mikrozespoły przekazuje decyzyjność członkom grupy. W organizacjach, które przyjęły taki model pracy, struktura jest płaska. Nie ma rozbudowanej hierarchii, a jedynie naturalnie wyłoniony lider nadzoruje pracę. W zależności od rodzaju zadania, zostaje nim osoba najbardziej kompetentna w danym zakresie. Współzarządzanie oraz przekazywanie wiedzy, nie tylko zwiększa zaangażowanie całego zespołu, ale przynosi również korzyści w procesie wdrożenia nowego pracownika. Osoba, która rozpoczyna pracę w i-systems poczatkowo poznaje produkt, a następnie zostaje przydzielona do zespołu projektowego. Otoczona jest opieką wszystkich jego członków, a dzięki możliwości czerpania z wiedzy bardziej doświadczonych osób, szybciej wdraża się w codzienne obowiązki i pozyskuje nowe kompetencje.

Przyjęcie przez organizację formy mikrozespołów, wymaga wiele pracy związanej z podziałem pracowników zgodnie z ich umiejętnościami i potencjałem. Konieczne jest również wydzielenie odpowiednich przestrzeni biurowych, ponieważ cały zespół projektowy powinien pracować w tym samym miejscu. Praca w mikrozespołach jest kolejnym etapem działań i-systems, ukierunkowanym na stałe podnoszenie jakości oferowanych usług.

sklepy internetowe rozwiązania B2B

#207 Szukasz nowych pomysłów na dynamiczny rozwój sklepu? Postaw na IoT i Big Data

Handel, zarówno internetowy, jak i stacjonarny zmierza w kierunku smart retail, a więc inteligentnych rozwiązań technologicznych i informatycznych, dzięki którym ułatwiony zostanie proces zakupowy, logistyka oraz bezpieczeństwo zakupów. Wszystko dzięki skomunikowanym za pośrednictwem Internetu przedmiotom oraz dedykowanym aplikacjom. Właściciele sklepów powinni szybko zrozumieć, że bez tego nie tylko nie będą dynamicznie rozwijać swoich biznesów, ale mogą nie przetrwać na rynku.

Partnerem lekcji jest: Szpiegomat.pl Czytaj dalej

#206 Jakie możliwości daje monitorowanie oferty konkurencji

Wystarczy 10 minut aktywności użytkownika w sieci, by całkowicie zbadać jego profil. Wystarczą też dosłownie sekundy, aby dowiedzieć się, jaką ofertę cenową posiada w danym momencie konkurencja. Nawet jeśli mowa o dziesiątkach tysięcy produktów. Niewykorzystanie tych danych to narzucenie swojemu biznesowi sporych ograniczeń.

Partnerem lekcji jest: Szpiegomat.pl Czytaj dalej

Podsumowanie Q3 2017 w i-systems

Lipiec, sierpień, wrzesień już za nami. Przyszedł więc czas na kolejne podsumowanie, tym razem trzeciego kwartału 2017 roku w i-systems. Miesiące wakacyjne nie wpłynęły na zmniejszenie tempa rozwoju organizacji.

Nowe projekty

Na wdrożenie systemu zdecydowały się dwie firmy. Jedna z nich sprzedaje usługi z wykorzystaniem e-commerce, a druga prowadzi szeroką działalność: od produkcji wysokiej jakości armatury łazienkowej przez sprzedaż artykułów wnętrzarskich, jak meble, dywany, koce, narzuty czy szlafroki, do produkcji sprzętu sportowego. Wspomniany system będzie realizował sprzedaż w połączonym modelu B2B i B2C.

Kolejne pięć firm natomiast zainwestowało w przeprowadzenie analizy biznesowej. Wśród nich znajdują się między innymi producenci szkła, elektroniki, jak również dystrybutorzy obuwia i artykułów dziecięcych.

Swoje premiery miały systemy dla klientów z sektora meblarskiego, wyposażenia wnętrz i ogrodu oraz firmy reprezentujące marki modowe. Jednym z nich była Vistula Group S.A. Projekt obejmował wdrożenie systemów sprzedażowych dla marek Vistula, Wólczanka i W.KRUK. Po udanym wdrożeniu, firma podpisała z i-systems umowy na dalszy rozwój.

Pierwszy etap nowej odsłony sprzedaży online w W.KRUK już za nami. Teraz rozpoczynamy rozwój systemów. Mamy dużo ciekawych pomysłów, które systematycznie chcemy wcielać w życie – komentował po wdrożeniu Bartłomiej Twardosz, Menedżer ds. e-commerce w W.KRUK.

Trendy w rozwoju systemów

Jednym z trendów jakie znacząco wpłynie na e-commerce będzie m-commerce. Jednak nie będzie on rozumiany jako posiadanie strony mobilnej czy wykorzystanie Responsive Web Design (co w 2017 roku jest powszechnie stosowanym standardem). Będzie on rozumiany jako połączenie systemów sprzedaży z aplikacją mobilną oraz wykorzystanie tego połączenia jako kolejnego kroku w realizacji strategii omnichannel przez sieci handlowe. Obecnie są prowadzone takie prace dla jednego z klientów i-systems.

push

Strategiczny rozwój organizacji

Wraz z szybkim rozwojem firmy, rośnie zapotrzebowanie na profesjonalistów. Jeszcze dwanaście miesięcy temu w i-systems zatrudnionych było 57 osób. Dziś ta liczba wzrosła do 93. Do firmy dołączyło bowiem 18 mężczyzn i 18 kobiet. Z tego w samym trzecim kwartale przybyło 12 nowych osób.

Mając na uwadze rozwój rynku specjalistów IT na lokalnym rynku, pod koniec lipca zorganizowany został kurs “Wakacje z Programowaniem” dla osób rozpoczynających przygodę z programowaniem. Z nadesłanych zgłoszeń wybranych zostało kilka osób, które wyróżniły się na tle innych. Następnie z 13 dostępnych tematów, uczestnicy wybrali te, które ich najbardziej interesowały. Przez kolejne dwa tygodnie nasi specjaliści dzielili się praktyczną wiedzą między innymi z zakresu MySQL, Webservice oraz testów jednostkowych.

Aby zoptymalizować i ułatwić prace przy wdrożeniach, zapadła decyzja o podziale działów odpowiadających za poszczególne etapy na mikrozespoły. Od teraz każdy zespół prowadzony jest przez Project Managera lub Opiekuna i składa się z testerów oraz programistów i każdej innej, niezbędnej do realizacji zadań kompetencji. Więcej informacji na temat nowej organizacji pracy oraz jej wpływie na rozwiązania dla klientów zostanie opublikowane na blogu i-systems.

Wewnętrzne projekty podnoszące jakość

Wewnętrzny dział Research & Development pracował nad projektami długoterminowego rozwoju technologicznego oprogramowania i-systems. Jednym z zagadnień jest Continuous Integration, czyli ciągłe scalanie wyników pracy zespołu programistycznego, włączając je do głównego repozytorium. Dzięki CI, klient będzie mieć stały dostęp do najnowszej wersji systemu, zwiększy się również efektywność pracy programistów oraz bezpieczeństwo bazy danych.

Powstaje również nowa aplikacja desktopowa. Jest ona projektem opartym na najnowszej wersji framework’a Angular. Ta aplikacja kliencka, komunikuje się ze sklepem za pośrednictwem REST API. Projekt tworzony jest niezależnie od części serwerowej i jedyną wspólną linią komunikacji jest API, co powoduje, że development i utrzymanie aplikacji jest bardziej efektywne. Rozdzielenie backendu i frontendu sprawi, że wprowadzanie zmian będzie szybsze i łatwiejsze. Tworzenie aplikacji webowych, mobilnych oraz desktopowych umożliwia Angular, potężny framework JavaScript. Aplikacje tworzone w Angularze składają się z komponentów, serwisów, dyrektyw oraz innych dostępnych rozwiązań. Angular wykorzystuje wstrzykiwanie zależności oraz podział na moduły, dzięki czemu programista ma większą kontrolę nad odpowiedzialnością poszczególnych składowych aplikacji. Do budowania aplikacji mobilnych najbardziej popularnym narzędziem jest z kolei Ionic, którym sam stworzony jest w Angularze. Ionic jest to bogaty framework do tworzenia hybrydowych aplikacji mobilnych, który wykorzystuje moc natywnych funkcji oraz mieszankę technologii webowych jak Angular, SCSS, HTML.

Wszystkie prace zespołu R&D mają na celu zwiększenie jakości dostarczanych rozwiązań.

Wybrane nagrody

W ciągu ostatnich trzech miesięcy firma i-systems została dwukrotnie nagrodzona. W plebiscycie, organizowanym przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, została uhonorowana tytułem “Marka Śląskie” w kategorii Usługa. We wrześniu natomiast firma i-systems otrzymała tytuł “Ambasadora Polskiej Gospodarki” w IX edycji konkursu organizowanego przez BCC.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera, aby nie ominąć kolejnego podsumowania kluczowych działań w rozwoju i-systems.

Zapisz się do newslettera

Lokalne środowisko z użyciem Vagranta

W jednym z poprzednich artykułów mój imiennik, czyli Łukasz wspominał jak uprościć sobie pracę z wirtualnymi hostami.
Ja zaprezentuję kolejny sposób, a mianowicie Vagrant. Aby móc skonfigurować środowisko lokalne za pomocą Vagranta będziemy potrzebować, tutaj zaskoczę wszystkich, Vagranta oraz VirtualBoxa.

W/w rzeczy można pobrać tutaj:
– Vagrant: https://www.vagrantup.com/downloads.html
– VirtualBox: https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

Po zainstalowaniu można przejść do konfiguracji środowiska lokalnego. Pierwsze, co należy zrobić to dodać box, czyli środowisko na jakim chcemy pracować. Robimy to za pomocą komendy:

vagrant box add precise64

http://files.vagrantup.com/precise64.box.

Naszym środowiskiem w tym przypadku będzie Ubunty 12.04. Kolejnym krokiem jest inicjalizacja na w/w boxie poprzez komendę:

vagran init precise64

1

Polecenie tworzy plik Vagrantfile, gdzie możemy zamieścić całą konfigurację. W moim przypadku zmienię IP środowiska na 192.168.68.8.

1

Dostępne boxy można znaleźć tutaj: https://app.vagrantup.com/boxes/search. Odpalamy:

vagrant up

dzięki czemu uruchamiamy całe środowisko.

1

Następnie komendą:

vagrant ssh

łączymy się z wirtualna maszyną po ssh.

1

Po połączeniu możemy zainstalować wszystko co potrzebujemy do dalszej pracy. Robimy to za pomocą:

sudo apt-get install

aby zobaczyć czy lokalnie wszystko śmiga zainstaluję apache2:

sudo apt-get install apache2

1

Pozostaje przejść do przeglądarki i zobaczyć czy wszystko jest ok.

1

Autorem tekstu jest Łukasz Cieślik.