Archiwum miesiąca: maj 2016

#161 Afiliacja dla e-commerce, czyli jak zwiększyć sprzedaż bez ponoszenia kosztów na reklamę?

Czy słyszałeś kiedykolwiek o afiliacji? Z tej formy zwiększania sprzedaży korzysta aż 80% sklepów internetowych w USA. W Polsce powoli rozwija się świadomość. Jednak do tej pory właściciele sklepów w większości reklamują się na własną rękę. Masz dość kampanii reklamowych, które nie przynoszą efektów? A może dopiero zastanawiasz się nad promowaniem asortymentu sklepu? To dobry moment na rozpoczęcie swojej przygody z afiliacją i zostawienie konkurencji w tyle.

Partnerem lekcji jest webePartners – sieć afiliacyjna dla e-commerce, która specjalizuje się w programach partnerskich prowadzonych w modelu CPS i CPL. Czytaj dalej

Inter Optyk ze swoim sklepem RajSoczewek w eCommerce

Inter Optyk, specjalizujący się w kompleksowej sprzedaży okularów oraz soczewek kontaktowych, zmodernizował swój sklep internetowy­ RajSoczewek.pl. Nowe rozwiązania eCommerce wdrożone zostały przez firmę i­-systems.

Inter Optyk posiada 15 salonów optycznych, zlokalizowanych na południu Polski. Swoim klientom oferuje fachową obsługę w zakresie badania wzroku oraz doboru odpowiednich szkieł i opraw okularowych, również pod kątem soczewek kontaktowych. Firma posiada szeroką ofertę produktową, proponując swoim klientom zarówno oprawki sygnowane przez światowe domy mody, jak i modele innych, m.in. polskich producentów. Dzięki wdrożeniu dedykowanych modułów, w zmodernizowanym sklepie internetowym, z powodzeniem prowadzona jest sprzedaż na rynku ogólnopolskim.
Sklep internetowy jest odrębnym działem w firmie, a sprzedaż internetowa nie łączy się ze sprzedażą stacjonarną.

Komfort zakupów online

Wdrożony system eCommerce zawiera unikalne rozwiązania, dzięki którym klienci bezproblemowo zakupią wcześniej dobrane soczewki kontaktowe takich producentów jak: Johnson&Johnson (marka Acuvue), Alcon, Cooper Vision, Bausch&Lomb, płyny do pielęgnacji soczewek, krople i akcesoria, oraz okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne takich producentów jak: Ray-Ban, Oakley, Vogue, czy polskiej marki Solano.

W kartach soczewek kontaktowych użytkownik ma wygodny wybór takich parametrów jak: moc, cylinder, oś lub inne parametry jak kolor soczewek. W przypadku, gdy klient potrzebuje innych mocy soczewek dla drugiego oka, ta sama karta produktu wyposażona została w opcję wyboru drugiego opakowania soczewek dla innej wady na drugim oku. Dzięki temu rozwiązaniu kupujący nabędą jednocześnie dwa opakowania produktu, o różnych parametrach bez konieczności ponownego wyboru produktu.

karta

Karty produktowe dla opraw korekcyjnych oraz okularów przeciwsłonecznych, w nowym systemie eCommerce, zawierają podgląd okularów w widoku 360°, dzięki którym użytkownik może dokładnie zobaczyć interesujące go oprawy okularowe. Jest to niezwykle wygodna opcja, dzięki której klient może dokładnie obejrzeć wcześniej sfotografowany produkt, w 24 różnych kątach, tworząc wirtualną prezentację 360°. Wszystkie udostępnione prezentacje zostały wykonane przez obsługę sklepu internetowego. Za to rozwiązanie odpowiada polska firma Orbitvu z Tarnowskich Gór.

prezentacja

Wszystkie prowadzone prace opierały się na rozwiązaniu Responsive Web Design, dzięki czemu klienci komfortowo dokonają zakupu z każdego urządzenia mobilnego.

Wygodne przypomnienia o zbliżających się terminach

Nabywając soczewki w sklepie internetowym, system automatycznie wylicza ilość dni, po których użytkownik powinien dokonać następnego zamówienia na podstawie ilości oraz okresu noszenia danych soczewek. Przed końcem wyliczonego terminu, automatycznie wysyłana jest do klienta wiadomość z przypomnieniem o kończącej się ilości soczewek i propozycją kupienia nowego opakowania.

Nie jest to jedyna rzecz, o której przypomina nowy system eCommerce. Użytkownik sklepu internetowego może wpisać do systemu datę ostatniego badania wzroku. W odpowiednim czasie system wyśle klientowi wiadomość e­mail z informacją o potrzebie wykonania następnego badania kontrolnego.

Dedykowane rozwiązania

Ciekawym rozwiązaniem jest integracja sklepu internetowego z firmowym rachunkiem bankowym sklepu. Po każdorazowym wgraniu wyciągu bankowego, system automatycznie aktualizuje zamówienia, zmieniając status zamówień na opłacone.

W sklepie istnieje dodatkowe rozwiązanie jak zestawy produktów, dzięki którym klienci mogą wybierać wcześniej przygotowane zestawy produktów w promocyjnych cenach.

Nowy sklep internetowy można zobaczyć pod adresem: ​www.rajsoczewek.pl

Tagi

sprzedaż detaliczna B2C responsive web design


#160 Jak powitać nowych subskrybentów? Wzorowa Kampania Onboardingowa

Większość odbiorców najbardziej angażuje się w komunikację z marką, w chwili dołączenia do subskrypcji. Świadczy o tym duża popularność wiadomości powitalnych, które zyskują o 86% więcej otwarć i 196% więcej kliknięć (według raportu Experian). W dzisiejszym artykule pokażę Ci, w jaki sposób przygotować kampanię onboardingową i wykorzystać moment najwyższego zainteresowania odbiorców, aby szybciej i skuteczniej zamienić ich w zadowolonych klientów.

Partnerem lekcji jest Getresponse

Czytaj dalej

Wsparcie biznesu w rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych

W tym roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o wsparcie inwestycyjne na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Projekty finansowane będą ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych Województwa Opolskiego oraz Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Subwencja na wdrożenie systemów eCommerce

Przedsiębiorstwa posiadające swoje siedziby w województwie opolskim będą mogły składać wnioski o dofinansowanie działań zawartych w osi priorytetowej: II Konkurencyjna Gospodarka, poddziałaniu 2.1.2 Wsparcie TIK w przedsiębiorstwach. W pierwszej kolejności finansowane będą projekty obejmujące między innymi: procesy wymiany produktów i usług pomiędzy dostawcami a odbiorcami, sprzedaż oraz kupowanie towarów i usług, a także działania zawierające elektroniczne przyjmowanie i potwierdzanie zamówień, czy bezgotówkową obsługę płatności. Istotnym jest, by działania wykorzystywały między innymi rozwiązania cloud computingu, automatyzacji procesów biznesowych, mobilnego dostępu do danych i aplikacji lub usługę polegającą na zdalnym udostępnianiu oprogramowania.

Nabór wniosków rozpocznie się w III kwartale 2016 roku. Średnie przedsiębiorstwa będą mogły wnioskować o wsparcie w wysokości 45% wartości wydatków kwalifikowalnych, natomiast mikro i małe biznesy mogą liczyć na dotację w wysokości 55% wartości projektu.

50% dofinansowania na rozbudowę gospodarki elektronicznej w biznesie

Dla firm zlokalizowanych w województwie śląskim, RPO WSL w lipcu i sierpniu bieżącego roku, ogłosi nabór wniosków na realizację działań zgodnych z Priorytetem III: Wzmocnienie Konkurencyjności MŚP, działaniem 3.3: Technologie informacyjno-komunikacyjne w działalności gospodarczej. Firmy ubiegające się o wsparcie inwestycyjne mogą otrzymać do 50% dofinansowania wydatków kwalifikowalnych. Projekt nie określa minimalnej wartości przedsięwzięcia, jednak wnioskodawca będzie mógł ubiegać się o minimalne dofinansowanie w wysokości 50 000 złotych. Maksymalna do uzyskania dla beneficjenta kwota na rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych w prowadzonym biznesie wynosi 500 000 zł. W ramach projektu wnioskodawcy uzyskają wsparcie na pozyskanie narzędzi informatycznych, które wpierać będą prowadzenie biznesu, rozbudowę elektronicznej sprzedaży produktów i usług oraz rozwinięcie współpracy przedsiębiorstwa z innymi podmiotami gospodarczymi.

Fundusze na automatyzację procesów biznesowych

Środki z RPO WO oraz RPO WSL przekazane zostaną na wsparcie projektów rozwijających takie modele jak: informatyzacja wewnętrzna przedsiębiorstw, wykorzystująca najnowsze osiągnięcia technologiczne (B2E), wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnej w relacjach pomiędzy przedsiębiorcą a klientem (B2C) oraz wspieranie rozwoju współpracy między przedsiębiorstwami w oparciu o nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne (B2B). Projekty z województwa śląskiego mogą być skierowane także na rozbudowę modelu C2C, który związany będzie z dynamizacją interakcji biznesowej między konsumentami, przy wykorzystaniu najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Tagi

Projekty UE


Korzyści i-systems cloud

Serwery to jedna z najbardziej newralgicznych części systemu eCommerce. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć własną, w pełni dostosowaną do wymagań handlu w sieci, infrastrukturę cloud hosting. Oto dziewięć przewag technologicznych rozwiązań i-systems.

Zarządzanie

Dostawcy serwerów dedykowanych czy vps/cloud udostępniają klientom czyste serwery. Klient dostaje hasło, adres IP i inne informacje niezbędne do zarządzania. Następnie użytkownik musi sam serwery skonfigurować, zabezpieczyć oraz zoptymalizować. Samo skonfigurowanie skalowalnego środowiska dla sklepu wymaga uruchomienia 5-10 wirtualnych serwerów (loadbalancery, serwery aplikacji, serwery baz danych, replikacje tych serwerów, serwery cache itd.). Poza konfiguracją należy jeszcze serwery optymalizować, co wbrew powszechnej opinii nie jest zadaniem jednorazowym. W i-systems wszystkie prace związane z administrowaniem serwerów prowadzone są przez zespół.

Przyrostowy backup

W systemach eCommerce jednym z najważniejszych zasobów są dane. Utrzymywanie kopii wszystkich danych, nawet sprzed kilku miesięcy wiązałoby się z koniecznością posiadania ogromnych zasobów dyskowych. Dlatego zespół i-systems stworzył autorskie rozwiazanie: przyrostowy backup. Pozwala on na odzyskanie stanu danych, nawet kilka miesięcy wstecz, bez konieczności posiadania tych zasobów dyskowych. Jest to możliwe dzięki temu, że w backupie zapisywane są jedynie różnice w plikach od wykonania ostatniej kopii. Zawsze istnieje katalog z dokładną kopią backupowanego systemu. Jeśli przychodzi taka konieczność, nakładane są różnice na ostatnią wersję zapisanego systemu i w ten sposób odzyskujemy całość danych.

Skalowalność w górę

Skalowanie możliwości serwerów w górę polega na zwiększeniu ilości procesorów i pamięci ram w serwerze wirtualnym. Takie działania są naturalnym rozwojem infrastruktury. Dzięki temu uzyskujemy możliwość szybkiego zwiększenia ilości użytkowników, jaką może obsłużyć strona. Ten rodzaj skalowalności posiada pewną granicę. W pewnym momencie dodanie zasobów albo nie jest możliwe (fizycznie nie da się dołożyć kolejnych dysków lub pamięci), albo nie daje już żadnego efektu (system osiągnął już swoją maksymalną wydajność). Gdy wyczerpiemy możliwości skalowania w górę, jedyną możliwością pozostaje skalowanie w bok.

Skalowalność w bok

Skalowanie możliwości serwerów w bok polega na zwiększaniu infrastruktury poprzez fizyczne dodawanie kolejnych serwerów oraz na rozdzielaniu między nimi poszczególnych zadań. Zadanie przydzielone do konkretnego serwera nie jest w żaden sposób widoczne dla użytkowników. Ten rodzaj skalowania oraz podział zadań na serwery pozwala na wielokrotne zwiększanie ilości użytkowników jaką może obsłużyć strona. Skalowanie w bok ograniczone jest jedynie możliwościami aplikacji i wiedzą administratorów.

Monitoring usług

Na każdym serwerze, niezależnie od dostawcy, zainstalowany jest szereg usług. Od tych niezbędnych, jak serwery www, cache, bazy danych, do usług dedykowanych. Najczęściej w ramach usług hostingowych monitorowane jest działanie jedynie samego komputera. Wyłączone spod monitoringu jest działanie każdej usługi z osobna. W rozwiązaniu i-systems cloud wszystkie usługi serwera pokryte są monitoringiem i ich działanie sprawdzane jest automatycznie co 5 minut. Monitoring sprawdza również obciążenie procesorów i ilość dostępnego miejsca na dyskach. Administratorzy sieci pełnią dyżury 24/7, a w przypadku wystąpienia problemów dodatkowo powiadamiani są za pomocą e-mail i sms.

SLA usług

Dzięki autorskim rozwiązaniom zapewniamy gwarancję działania wszystkich usług serwera. Dostawcy hostingowi zapewniają jedynie dostępność maszyny. Gdy przestaje działać usługa serwera www, a jest to jednoznaczne z niedziałaniem strony, nie jest to już problem firmy hostingowej. Wtedy może dojść do sytuacji, w której hostingodawca wywiązuje się ze swojej umowy (fizycznie sprzęt działa), ale nie ponosi odpowiedzialności za niedziałanie pojedynczej usługi, która paraliżuje cały system. SLA oznacza dla nas odpowiedzialność za działanie zarówno serwerów jak i usług na nich zainstalowanych.

Dopasowanie do systemu

Cloud i-systems został zbudowany na bazie wielu lat doświadczeń w utrzymywaniu systemów klientów u różnych dostawców, w różnych konfiguracjach oraz na różnych serwerach. Obecnie cała infrastuktura sprzętowa, sieć oraz oprogramowanie serwerów zoptymalizowane jest pod aplikacje oprogramowania i-systems. Dzięki temu serwery nie zawierają spowalniających paneli (są zarządzane poprzez skrypty) i są optymalnie stworzone pod działanie e-commerce. Autorskie rozwiązania i dopasowanie do e-commerce sprawia, że system już na początku działa o 40% szybciej niż na powszechnie stosowanym Linuksie w tej samej konfiguracji sprzętowej.

Redundancja

Zagrożeniem dla serwerów jest tak zwany Jeden Punkt Awarii (SPoF – ang. Single Point of Failure). Jest to część infrastruktury, której awaria spowoduje paraliż całego systemu. Dlatego w rozwiązaniu i-systems cloud każda maszyna posiada m.in.: dwa procesory, dwa niezależne zasilacze, macierze dyskowe, podwójne źródła zasilania, zasilanie awaryjne (UPS i generatory), łącza od wielu operatorów czy podwójne urządzenia sieciowe. Dzięki temu awaria jednego elementu nie wpłynie na działanie serwerów i usług na nim się znajdujących.

Wysoka dostępność

Systemy HA (ang. High Availability – wysoka dostępność) charakteryzują się wysoką niezawodnością. Wdrożenie systemu HA polega na połączeniu hostingu cloud z możliwościami systemu. Projektując rozwiązanie HA zakłada się, że mimo najlepszego sprzętu, każdy element infrastruktury może zawieść, ale mino to w takiej sytuacji system wciąż musi działać poprawnie. Oprogramowanie i-systems może działać w trybie HA/cluster. Sprzęt działający na system cloud mieści się w dwóch niezależnych serwerowniach, oddalonych od siebie o 13 kilometrów. Odległość taka pozwala na replikowanie wszystkich danych na żywo i automatyczne obsłużenie awarii nawet całego data center.