Korzyści i-systems cloud

Serwery to jedna z najbardziej newralgicznych części systemu eCommerce. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć własną, w pełni dostosowaną do wymagań handlu w sieci, infrastrukturę cloud hosting. Oto dziewięć przewag technologicznych rozwiązań i-systems.

Zarządzanie

Dostawcy serwerów dedykowanych czy vps/cloud udostępniają klientom czyste serwery. Klient dostaje hasło, adres IP i inne informacje niezbędne do zarządzania. Następnie użytkownik musi sam serwery skonfigurować, zabezpieczyć oraz zoptymalizować. Samo skonfigurowanie skalowalnego środowiska dla sklepu wymaga uruchomienia 5-10 wirtualnych serwerów (loadbalancery, serwery aplikacji, serwery baz danych, replikacje tych serwerów, serwery cache itd.). Poza konfiguracją należy jeszcze serwery optymalizować, co wbrew powszechnej opinii nie jest zadaniem jednorazowym. W i-systems wszystkie prace związane z administrowaniem serwerów prowadzone są przez zespół.

Przyrostowy backup

W systemach eCommerce jednym z najważniejszych zasobów są dane. Utrzymywanie kopii wszystkich danych, nawet sprzed kilku miesięcy wiązałoby się z koniecznością posiadania ogromnych zasobów dyskowych. Dlatego zespół i-systems stworzył autorskie rozwiazanie: przyrostowy backup. Pozwala on na odzyskanie stanu danych, nawet kilka miesięcy wstecz, bez konieczności posiadania tych zasobów dyskowych. Jest to możliwe dzięki temu, że w backupie zapisywane są jedynie różnice w plikach od wykonania ostatniej kopii. Zawsze istnieje katalog z dokładną kopią backupowanego systemu. Jeśli przychodzi taka konieczność, nakładane są różnice na ostatnią wersję zapisanego systemu i w ten sposób odzyskujemy całość danych.

Skalowalność w górę

Skalowanie możliwości serwerów w górę polega na zwiększeniu ilości procesorów i pamięci ram w serwerze wirtualnym. Takie działania są naturalnym rozwojem infrastruktury. Dzięki temu uzyskujemy możliwość szybkiego zwiększenia ilości użytkowników, jaką może obsłużyć strona. Ten rodzaj skalowalności posiada pewną granicę. W pewnym momencie dodanie zasobów albo nie jest możliwe (fizycznie nie da się dołożyć kolejnych dysków lub pamięci), albo nie daje już żadnego efektu (system osiągnął już swoją maksymalną wydajność). Gdy wyczerpiemy możliwości skalowania w górę, jedyną możliwością pozostaje skalowanie w bok.

Skalowalność w bok

Skalowanie możliwości serwerów w bok polega na zwiększaniu infrastruktury poprzez fizyczne dodawanie kolejnych serwerów oraz na rozdzielaniu między nimi poszczególnych zadań. Zadanie przydzielone do konkretnego serwera nie jest w żaden sposób widoczne dla użytkowników. Ten rodzaj skalowania oraz podział zadań na serwery pozwala na wielokrotne zwiększanie ilości użytkowników jaką może obsłużyć strona. Skalowanie w bok ograniczone jest jedynie możliwościami aplikacji i wiedzą administratorów.

Monitoring usług

Na każdym serwerze, niezależnie od dostawcy, zainstalowany jest szereg usług. Od tych niezbędnych, jak serwery www, cache, bazy danych, do usług dedykowanych. Najczęściej w ramach usług hostingowych monitorowane jest działanie jedynie samego komputera. Wyłączone spod monitoringu jest działanie każdej usługi z osobna. W rozwiązaniu i-systems cloud wszystkie usługi serwera pokryte są monitoringiem i ich działanie sprawdzane jest automatycznie co 5 minut. Monitoring sprawdza również obciążenie procesorów i ilość dostępnego miejsca na dyskach. Administratorzy sieci pełnią dyżury 24/7, a w przypadku wystąpienia problemów dodatkowo powiadamiani są za pomocą e-mail i sms.

SLA usług

Dzięki autorskim rozwiązaniom zapewniamy gwarancję działania wszystkich usług serwera. Dostawcy hostingowi zapewniają jedynie dostępność maszyny. Gdy przestaje działać usługa serwera www, a jest to jednoznaczne z niedziałaniem strony, nie jest to już problem firmy hostingowej. Wtedy może dojść do sytuacji, w której hostingodawca wywiązuje się ze swojej umowy (fizycznie sprzęt działa), ale nie ponosi odpowiedzialności za niedziałanie pojedynczej usługi, która paraliżuje cały system. SLA oznacza dla nas odpowiedzialność za działanie zarówno serwerów jak i usług na nich zainstalowanych.

Dopasowanie do systemu

Cloud i-systems został zbudowany na bazie wielu lat doświadczeń w utrzymywaniu systemów klientów u różnych dostawców, w różnych konfiguracjach oraz na różnych serwerach. Obecnie cała infrastuktura sprzętowa, sieć oraz oprogramowanie serwerów zoptymalizowane jest pod aplikacje oprogramowania i-systems. Dzięki temu serwery nie zawierają spowalniających paneli (są zarządzane poprzez skrypty) i są optymalnie stworzone pod działanie e-commerce. Autorskie rozwiązania i dopasowanie do e-commerce sprawia, że system już na początku działa o 40% szybciej niż na powszechnie stosowanym Linuksie w tej samej konfiguracji sprzętowej.

Redundancja

Zagrożeniem dla serwerów jest tak zwany Jeden Punkt Awarii (SPoF – ang. Single Point of Failure). Jest to część infrastruktury, której awaria spowoduje paraliż całego systemu. Dlatego w rozwiązaniu i-systems cloud każda maszyna posiada m.in.: dwa procesory, dwa niezależne zasilacze, macierze dyskowe, podwójne źródła zasilania, zasilanie awaryjne (UPS i generatory), łącza od wielu operatorów czy podwójne urządzenia sieciowe. Dzięki temu awaria jednego elementu nie wpłynie na działanie serwerów i usług na nim się znajdujących.

Wysoka dostępność

Systemy HA (ang. High Availability – wysoka dostępność) charakteryzują się wysoką niezawodnością. Wdrożenie systemu HA polega na połączeniu hostingu cloud z możliwościami systemu. Projektując rozwiązanie HA zakłada się, że mimo najlepszego sprzętu, każdy element infrastruktury może zawieść, ale mino to w takiej sytuacji system wciąż musi działać poprawnie. Oprogramowanie i-systems może działać w trybie HA/cluster. Sprzęt działający na system cloud mieści się w dwóch niezależnych serwerowniach, oddalonych od siebie o 13 kilometrów. Odległość taka pozwala na replikowanie wszystkich danych na żywo i automatyczne obsłużenie awarii nawet całego data center.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Podsumowanie roku 2016 w i-systems | Blog i-systems.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Najważniejszym wydarzeniem w kwietniu był rozwój dedykowanej pod rozwiązania e-commerce infrastruktury cloud. Kluczowe korzyści i-systems cloud to możliwość sprawnego zarządzania zasobami, przyrostowy backup, skalowalność serwerów w górę i w bok, monitoring oraz SLA, dopasowanie do rozwiązań e-commerce, redundancja sprzętu oraz możliwość pracy w trybie wysokiej dostępności. Szczegółowy opis korzyści i-systems cloud. […]

Zobacz również artykuły o podobnej tematyce

ORI – czy Twój biznes jest gotowy na omnichannel?

Pojęcie omnichannelu znamy już właściwie wszyscy, nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Taka synergia wszystkich, wykorzystywanych przez markę...

Efekt ROPO – co może zagwarantować Twojej firmie?

Relacje między marką a klientem zmieniają się bardzo dynamicznie. Współcześnie są one zupełnie inne niż 5, 10, czy 20 lat...

Magia e-commerce, czyli ludzka psychika a wydatki

Żyjemy w czasach, gdzie półki uginają się pod ciężarem wyłożonych na nich towarów, a każdy produkt jest w zasadzie “na...

Zobacz więcej wpisów