Archiwum miesiąca: kwiecień 2018

Ekspansja zagraniczna marki Vistula razem z i-systems

Marka Vistula zaczyna rozwijać sprzedaż online także na zagranicznych rynkach. Wspólnie z i-systems, została przygotowana nowa wersja systemu e-commerce marki. Sklep internetowy Vistula dostępny jest teraz także w języku angielskim i czeskim, sprzyjając tym samym rozwojowi sprzedaży transgranicznej.

Po zakończonym wdrożeniu sklepu internetowego na rodzimym rynku, marka Vistula zdecydowała się na dalszy rozwój usług i dopasowanie swojej oferty online do zagranicznych klientów. Oprócz wersji angielskojęzycznej, która dostosowana jest do szerokiego grona odbiorców z zagranicy, działania marki zostały skierowane również nieco na południe. Efektem jest uruchomienie sklepu w języku czeskim. System obsługuje na ten moment dostawy do klientów aż z 25 krajów.

Nowe wersje językowe sklepu to nie wszystko. Każda z nich posiada odpowiedniki istniejących banerów i grafik ze strony polskojęzycznej sklepu. Zaprojektowano również wersje walutowe, zapewniające automatyczne przeliczanie cen. Dla wersji angielskojęzycznej domyślną walutą jest euro. Natomiast, sklep w wydaniu czeskim oferuje ceny w przeliczeniu na koronę czeską. Ceny w odpowiednich walutach widoczne są po wybraniu odpowiedniej wersji językowej.

Nowe wersje językowe to dla nas krok w kierunku rozszerzenie sprzedaży na europejski rynek – twierdzi Aneta Kazanowska, Dyrektor Sklepów Internetowych w Vistula Group S.A. – Prawidłowa realizacja sprzedaży transgranicznej możliwa jest, gdy wszystkie procesy związane z transakcjami online są zautomatyzowane i zapewniają swobodny przepływ informacji o zamówieniach. Konieczna zatem była integracja systemu ze środowiskiem magazynowo-księgowym, procesami logistycznymi oraz polityką rabatową – dodaje Aneta Kazanowska.

Wszystkie wspomniane rozwiązania dopasowane są do odpowiednich wersji językowych i walutowych, aby sprawnie realizować zamówienia z poziomu angielskiej i czeskiej strony.

Nowe wersje językowe sklepu Vistula dostępne są pod adresami: evistula.cz oraz vistula.eu

Rozwiązania dla sklepów internetowych Rozwiązania omnichannel

 

#220 Dlaczego klienci zwracają zakupione produkty?

Prowadząc sklep internetowy, musimy pogodzić się z tym, że klienci zwracają towary. Mają do tego prawo, mogą odstąpić od umowy kupna-sprzedaży i jeśli zrobią to w odpowiednim terminie, to musimy się zrozumieć, że z jakiegoś powodu produkt nie spełnił ich oczekiwań. Jakie są najczęstsze powody zwrotów i dlaczego jest to dla nas bardzo ważna informacja? O tym przeczytacie w dzisiejszym poradniku.
Czytaj dalej

#219 Dlaczego nie sprzedajemy? Najczęściej popełniane przez sprzedawców błędy.

Internetowy kanał sprzedaży cały czas rośnie. Widać to po statystykach, które podawane są w różnych raportach i zestawieniach. Mówi się, że w 2018 roku nasz rynek sprzedaży w internecie wart będzie 40 miliardów złotych. Kupujemy w sieci wszystko, zaczynając od drobiazgów, a na meblach i sprzęcie z górnych półek kończąc. Pomimo dużej konkurencji i coraz większego progu wejścia nowi gracze nie muszą być skazani na porażkę, wszystko zależy od zastosowanych przez nich rozwiązań i technologii. Dodatkowo należy zmienić sam sposób myślenia, bowiem online i offline stały się kanałami wzajemnie się przeplatającymi. Czytaj dalej

Firma i-systems w rankingu FT1000

6 kwietnia 2018 roku, przy współpracy Financial Times oraz Statista już po raz drugi opublikowany został ranking 1000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie. Swoje miejsce w tej klasyfikacji ponownie znalazła firma i-systems, tworząca dedykowane oprogramowanie e-commerce.

FT1000, to prestiżowy ranking powstający przy współpracy Financial Times – jednego z największych światowych dzienników gospodarczych i finansowych, wydawanego już od 160 lat oraz Instytutu Badawczego Statista – wiodącego dostawcy danych o rynkach i konsumentach. Stanowi on ciekawe spojrzenie na kwestie rozwoju przedsiębiorstw, wartości jakie on za sobą niesie oraz ryzyk z nim związanych.

Miejsce firmy w rankingu zdeterminowane jest wzrostem przychodów, jakie dana firma odnotowała w latach 2013-2016. Aby zakwalifikować się do udziału w rankingu, przedsiębiorstwa, musiały w roku 2013 wygenerować przychody powyżej 100 000 €, natomiast w roku 2016, wartość ich przychodów musiała przekraczać próg 1 500 000 €. Według danych przedstawionych przez Financial Times i Statista, i-systems, w latach 2013-2016, może pochwalić się wzrostem średniej wartości przychodów na poziomie 44,4%. Dla firmy, znalezienie się na liście 1000 najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw w Europie to ogromny sukces oraz znak, że poziomem swoich działań dorównuje ona najbardziej cenionym na rynku graczom.

W tym roku, (podobnie jak w poprzedniej edycji), wiodącą pozycję w badaniu odnotowały firmy z Anglii (na liście znalazły się aż 74 firmy reprezentujące ten właśnie kraj). W rankingu FT1000, licznie reprezentowane były także kraje, takie jak Francja, czy Włochy. Polska w tej klasyfikacji była reprezentowana łącznie przez 18 firm.

Z pełną listą przedsiębiorstw, które zakwalifikowały się do FT1000 można zapoznać się na stronie ft.com. Cały ranking zostanie także dołączony, jako suplement, do papierowego wydania gazety Financial Times, które ukaże się 30 kwietnia.

Podsumowanie Q1 2018 w i-systems

Wszystko wskazuje na to, że rok 2018 będzie rokiem dużych technologicznych zmian w e-commerce. Świadczył o tym już pierwszy kwartał. Zapraszamy do lektury podsumowania pierwszych trzech miesięcy w roku.

Nowe projekty

Najciekawsze rozpoczęte projekty w pierwszym kwartale roku dotyczyły głównie rozwiązań B2B. Pierwszym z nich jest system dla jednego z największych importerów i dystrybutorów polskiej branży HoReCa. Drugi projekt dotyczy firmy zajmującej się produkcją i dystrybucją systemów kominowych i wentylacyjnych. Zakres tego systemu obejmuje zarówno rozwiązania B2B, jak i rozwiązania B2C.

Kolejny z kluczowych projektów dotyczy rozwiązania omnichannelowego dla jednej z najbardziej znanych polskich marek, posiadającej około 100 salonów stacjonarnych zlokalizowanych na terenie całego kraju. W styczniu rozpoczęły się także prace dla sektora automotive. Szczegóły rozwiązań będą publikowane w kolejnych podsumowaniach kwartałów.

Trendy w rozwoju systemów

Duża część najważniejszych konsumenckich ocen wobec sklepów internetowych jest powiązana z czasem i jakością dostawy. Z drugiej strony, coraz częściej firmy nie chcą zamrażać przychodów na magazynowanie zapasów produktów. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi dropshipping. Dropshipping to model polityki magazynowej, w którym wysyłka zamówienia do klienta odbywa się po stronie producenta, dystrybutora czy hurtownika. Rola sklepu internetowego skupia się natomiast na działaniach mających na celu zachęcenie do zakupu, przyjęciu zamówienia oraz na przekierowaniu informacji do partnera biznesowego, w celu realizacji wysyłki. Przyjęcie takiego modelu ma wiele korzyści. Jest sposobem na poszerzenie oferty sklepu internetowego o asortyment wielu producentów, a także pozwala ograniczyć koszty związane z magazynowaniem oraz transportem towarów.

Aby stworzyć dropshipping w e-commerce, na początku wymagane jest pobranie informacji o produktach ze strony partnera biznesowego oraz zmapowanie ich do systemu sprzedaży. Ten proces musi być powtarzalny, ponieważ asortyment u producenta jest zmienny. Następnie weryfikuje się dane o kategoriach, stawkach VAT oraz marżach dla poszczególnych produktów czy całych kategorii.

Oprócz standardowego rozwiązania, część marek wdraża i wykorzystuje tak zwany odwrócony dropshipping. Polega on na sprzedaży własnych produktów innym sklepom internetowym, które to z kolei sprzedają je klientom docelowym. Taka polityka sprzedażowa może sprawdzić się, w momencie gdy marka poprzez swoich partnerów chce zaistnieć na rynku innym niż Polski.

Strategiczny rozwój organizacji

Część działań spółki jest skierowana do osób zainteresowanych pracą w i-systems. Wśród takich działań, w ostatnich trzech miesiącach, można wymienić m.in. „Ferie z programowaniem”, na które zaproszone były osoby chcące rozpocząć przygodę z IT oraz wizyty studyjne. Ostatnio gościliśmy studentów WSB w Chorzowie oraz katowickiego wydziału Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Zajęcia podczas "Ferii z programowaniem"

Zajęcia podczas „Ferii z programowaniem”

W opisywanym kwartale, przedstawiciele firmy byli również obecni na wydarzeniach branżowych. Można wśród nich wymienić berlińskie E-commerce EXPO czy konferencję E-commerce Trends. Podczas nich zostały zaprezentowane idee i rozwiązania, które będą miały duży wpływ na e-commerce w najbliższej przyszłości.

Wewnętrzne projekty podnoszące jakość

Cały czas, wewnętrzny zespół Research & Development pracuje nad rozwojem możliwości Continuous Integration. Tworzenie systemów w tej metodzie pozwala na szybsze uruchamianie poszczególnych funkcjonalności a nawet całych systemów. Przykładem takiego działania jest uruchomienie systemu rezerwacji biletów dla Termy Bania, które zajęło jedynie miesiąc. Więcej o tej realizacji można przeczytać na blogu.

Prowadzone są także prace nad przejściem klientów i-systems na rozwiązania CI. Na taki krok zdecydowała się m.in. marka Dalia. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu i-systems.

Kolejnym rozwijanym projektem jest aplikacja webowa dla sklepu internetowego, budowana przy użyciu narzędzi Angular w technologii RWD oraz PWA. Logika tych prac sprowadza się do uniezależnienia frontów sklepów od części serwerowej. Celem działań jest zwiększenie pozytywnego doświadczenia klienta poprzez poprawę wydajności systemu oraz umożliwienie łatwiejszego wprowadzania nowych mechanizmów. Aplikacja webowa również budowana jest w oparciu o metodę Continuous Integration.

Wybrane nagrody

W pierwszym kwartale, firmowe „hall of fame” powiększyło się o dwie pozycje. Pierwszą z nich była nominacja w konkursie Mobile Trends Awards w kategorii “m-commerce” dla aplikacji mobilnej stworzonej dla marki R-GOL.com.

Ponadto, na początku marca Inc. Magazine opublikował ranking 5000 najszybciej rozwijających się firm prywatnych w Europie. W tegorocznej edycji rankingu po raz pierwszy znalazła się spółka i-systems, ze wskaźnikiem wzrostu na poziomie 183%. Szczegóły rankingu można poznać w tym miejscu.

Aby nie ominąć kolejnego podsumowania kluczowych działań w rozwoju i-systems, zapraszamy do zapisania się do newslettera.

Zapisz się do newsletteraRelacje inwestorskie