Archiwum miesiąca: maj 2015

#116 – Podcast – medium informacyjne i sprzedażowe

W Internecie możemy sprzedawać produkty na różne sposoby. Nie potrzebujemy e-sklepu, aby zaprezentować swoją ofertę. Czasami wystarczy kanał społecznościowy, a w innym momencie odpowiednio przygotowany film lub podcast. Sprzedawcy próbują przyciągnąć uwagę kupujących na różne sposoby. Nie każdy posiada budżety idące w dziesiątki tysięcy złotych. Na szczęście z pomocą przychodzą nam nowe technologie.
Czytaj dalej

#115 – Czym jest product seeding?

Sample, próbki, testery – to tylko część z elementów, będących składową samplemarketingu. Firmy dwoją się i troją, aby ich produkty trafiły do potencjalnych klientów, którzy w przyszłości wrócą i dokonają zakupu. Sampling skierowany jest przeważnie do wszystkich konsumentów i to oni oceniają produkt końcowy. Jeśli jednak produkt lub usługa zostanie dostarczona do rąk lidera opinii lub trendsettera, to mamy do czynienia z zupełnie innym działaniem marketingowym, a mianowicie z „product seeding”.
Czytaj dalej

#114 – Czym jest gamestorming?

Jakiś czas temu pisaliśmy o Innovation game – specyficznym narzędziu, które może się przydać w codziennej pracy zespołu oraz podczas badania rynku konsumenckiego. Proste zabawy pozwalały na poznanie jego specyfiki. Podobnym narzędziem jest Gamestorming, który także skupia się na krótkich zabawach, tyle, że są one bardziej rozbudowane i pomagają w sposób bardziej „widoczny” pokazać plusy lub minusy badanego projektu. Czytaj dalej

#113 – Przegląd aktualności e-commerce

Płatności mobilne i beacony wpływają na wygodę zakupów i budują lojalność – Deloitte (infografika)

Do końca 2015 roku prawie 1/3 amerykańskich sklepów i ok. 15-20 procent brytyjskich zainstaluje beacony – tak podaje raport „The Deloitte Consumer Review. Digital Predictions 2015”. Rozszerzające swoją działalność technologie cyfrowe, w bardzo korzystny sposób wpływają na zachowania konsumenckie – ułatwiają zakupy, ale także budują lojalność. Jeszcze w tym roku płatności mobilne, dokonywane przez telefony komórkowe, zaliczą ogromny skok. To co prawda nadal nisza, do której zarówno klienci, jak i instytucje finansowe muszą się przyzwyczaić i nie ma się co łudzić – nie zastąpią one nigdy gotówki ani kart płatniczych, ale zarówno zainteresowanie, jak i używanie tego typu płatności, staje się coraz popularniejsze.

Spore zainteresowanie wśród zwolenników nowoczesnych technologii, zaskarbią sobie również beacony, czyli małe nadajniki, które sygnalizują swoją obecność za pomocą aplikacji mobilnej i technologii Bluetooth Smart, które umożliwiają kontakt z użytkownikiem tabletu lub smartfona. Dzięki temu dany klient zostaje precyzyjnie „namierzony” i zlokalizowany: poznamy jego zwyczaje zakupowe, dostarczymy mu informacji na temat promocji, a to wszystko buduje przewagę konkurencyjną oraz zachęca do robienia zakupów. Na brytyjskim rynku ok. 45% właścicieli smartfonów zdeklarowało, że chętnie przyjmowaliby komunikaty, wysyłane przez sprzedawców, a 33% z nich zasygnalizowało, że spersonalizowane wiadomości mają wpływ na ich decyzje zakupowe. Beacony znacznie wpłyną na lojalność konsumentów i wygodę zakupów. Ważne jest jednak to, by nie przekroczyć cienkiej i bardzo wrażliwej na bodziec granicy, bo nadal dla wielu tego typu wiadomości są wkroczeniem w prywatną strefę.

W raporcie Deloitte podkreślono również, że narzędziem, które znacznie może uzupełniać sprzedaż internetową, jest model click and collect. Według analiz ma ono wzmocnić swoją pozycję nawet o 20% w stosunku do ubiegłego roku. Jeszcze w tym roku w Europie ma powstać pół miliona punktów odbioru w systemie click and collect. Ok. 333 tys. z nich ma być automatycznymi skrytkami i paczkomatami. W Wielkiej Brytanii model ten sprawdza się świetnie i stanowi 1/3 udziału w e-commerce.

Eksperci Deloitte zbadali również wpływ technologii na codzienne życie i na podstawie tej analizy wywnioskowali, że do 2022 roku może być około 500 inteligentnych urządzeń podłączonych do domu. Zaliczają się do nich systemy oświetleniowe, ogrzewania, nawadniania czy sprzęt AGD.

Wszystkie te elementy odzwierciedlają drogę, jaką w niedługim czasie zaczną podążać współcześni konsumenci. Daje to sporo możliwości, ale również stwarza zagrożenie, bo stajemy się nie tylko klientami lojalnymi i korzystającymi z dostępu do informacji, porównywarek i opinii, ale także – coraz bardziej przywiązanymi do urządzeń.

Dodatkowe informacje: marketing-news.pl

Kolporter poszerza współpracę ze sklepami internetowymi

Kolporter – sieć, która zarządza ponad 1000 saloników prasowych, zapowiada, że zamierza współpracować ze sklepami, które działają w Internecie. Do tej pory koncentrowano się wyłącznie na wydawaniu w salonikach przesyłek, ale dzięki nowemu partnerowi współpracą objęte zostaną również działania marketingowe, w tym np. darmowa dystrybucja gazetki produktowej.

Chcąc połączyć on- i offline, Kolporter zamierza rozwinąć współpracę z kolejnymi sklepami internetowymi, umożliwiając klientom osobisty odbiór swoich zamówionych paczek. Marka ta jest jednym z największych dystrybutorów prasy w Polsce, obsługującym ok. 56% rynku.

Dodatkowe informacje: evigo.pl

Europejskie firmy zarobiły na współpracy z Amazon niemal 3 mld euro

Sprzedaż za pośrednictwem Amazon Marketplace pozwala dziesiątkom tysięcy firm w Europie dotrzeć do klientów dokonujących zakupów za pomocą Amazon, często też do tych, którzy mieszkają nawet po drugiej stronie świata.

Wszystko dzięki narzędziom udostępnionym przez Amazon dla sprzedawców. Są to między innymi:

1. Sprzedaż na europejskich stronach Amazon za pomocą jednego kliknięcia. Wszystkie 5 stron połączone jest tak, że można nimi zarządzać z jednego konta.
2. Europejska sieć Centrów Logistycznych i Obsługa Klienta odbywa się w języku lokalnym. Na terenie Europy znajduje się 28 centrów logistycznych i 7 punktów Obsługi Klienta, gdzie można zaczerpnąć informacji w lokalnym języku. Opcja „Fulfillment by Amazon” (FBA) oznacza, że sprzedawcy dostarczają swoje produkty do wybranego centrum, a wysyła je już sam Amazon. Co ciekawe, skorzystanie z FBA oznacza, że przesyłka taka objęta jest programem Prime and Free Super Saver Delivery.
3. Technologia tłumaczeniowa – Amazon tłumaczy nazwy i opisy produktów na każdy z 5 dostępnych języków.

Więcej na temat przeczytacie na evigo.pl

Raport Oracle: jak dostosować się do współczesnego rynku detalicznego

Według raportu Oracle konsumenci na całym świecie kupują częściej, gdy mają zapewnioną wygodę zakupów i gdy sieci detaliczne łączą technologię cyfrową z wysokiej jakości obsługą klienta.

Najważniejszym dla kupujących jest prosty dostęp do informacji na temat produktów. Aż 70% respondentów podaje tę odpowiedź jako najważniejszą. 56% badanych przyznaje się do zakupów mobilnych oraz zakupów od międzynarodowych sprzedawców.

„Rynek światowy się rozrasta, a konsumenci często dokonują zakupów za pomocą urządzeń mobilnych” – mówi Jill Puleri, prezes i dyrektor generalny Oracle Retail. „Sprzedawcy powinni przyjąć ten nowy globalny trend i zainwestować w technologię cyfrową.”

Ważnym czynnikiem, który wpływa na atrakcyjność zakupów, jest wyróżnienie e-sklepu. Istnieje wiele rozwiązań, które zwiększają konkurencyjność oraz zwiększają dostęp do informacji. 83% ankietowanych chce, by sieci detaliczne inwestowały w technologie, a 57% z nich uważa, że kluczem jest połączenie wszystkich kanałów sprzedaży.

56% uważa, że sprzedawcy muszą zbudować ich zaufanie i tylko wtedy udostępnią im wszystkie dane osobowe. Aż 55% konsumentów ma zastrzeżenia lub nie udostępnia swoich danych osobowych. 23% chętnie pobiera aplikację mobilną, która pozwala na śledzenie ich ruchów w sklepie i w Internecie.

Raport jest wynikiem badania przeprowadzonego na klientach z 10 krajów.

Więcej na temat na evigo.pl

przegląd aktualności e-commerce 28-05

Podobał Ci się tekst? Zapisz się na newsletter Wzorowego Sklepu

Wzorowy Sklep to cotygodniowa porcja wiedzy na temat eCommerce. Piszemy
o marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta, prawie… wszystko w jednym miejscu.


Akceptuję politykę prywatności

#112 – Narzędzia dla e-commerce – niezbędnik graficzny

W różnego rodzaju raportach na temat europejskiego e-commerce, polski rynek jest bardzo chwalony: rozwija się prężnie i dynamicznie, powstają setki kolejnych sklepów internetowych, które wskazują coraz lepsze wyniki. Otwieramy się na nowości, nowe technologie, nowe metody. Ciągle szukamy sposobów, by zadowalać klientów i wychodzić na przeciwko ich oczekiwaniom. Na sukces składa się wiele elementów: odpowiednia branża, obsługa klientów, marketing i reklama, i wiele innych, o których piszemy również tu, w lekcjach Wzorowego Sklepu. Sporo ogromnych sklepów miało bardzo podobne początki: małe, nieśmiałe, pełne wątpliwości, ale pokornie realizujące swój cel. Dziś są znanymi markami, które pokój wymieniły na biuro, garaż na magazyn, a jedną osobę, odpowiedzialną za wszystko, na solidną ekipę pracowników. Jednak dzisiejsza lekcja jest skierowana właśnie do tych, którzy rozpoczynają działalność. Na podstawie analiz wynika, że ogromną częścią polskiego e-commerce są sklepy, które dopiero startują, zatrudniając od 1 do 5 pracowników. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom, postanowiliśmy stworzyć kilka Niezbędników, które będą służyły ulepszaniu pracy, szczególnie osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w e-handlu, a muszą zajmować się wieloma sprawami. Na pierwszy ogień idzie Niezbędnik Graficzny. Czytaj dalej

#111 – Wpływ Internetu na decyzje zakupowe

Większość decyzji zakupowych, zarówno naszych, jaki i klientów, podejmowana jest nie pod wpływem racjonalnych, merytorycznych przesłanek i faktów, lecz pod wpływem emocji. To właśnie one determinują nasze decyzje, dlatego też ważne jest kreowanie i zarządzanie nimi. Brak odpowiedniej kontroli nad zachowaniami, może doprowadzić do chorób, np. zakupoholizmu. Emocjami klienta można tez kierować. Różne narzędzia pomagają „przekonać” kupującego do podjęcia decyzji, która docelowo prowadzi do zakupu. Czytaj dalej

#110 – Media strumieniowe

Media strumieniowe

Coraz to bardziej powszechny dostęp do szerokopasmowego Internetu, powiązany jest z dynamicznym rozwojem usług multimedialnych. Z racji tego jednym z ważnych czynników wyboru dostawcy jest szybkość, czy też przepustowość łącza internetowego. Multimedialność stała się towarem, który musi być wspierany odpowiednią wielkością transferów. Ciągłe przyśpieszanie Internetu umożliwiło przesyłanie muzyki i filmów w bardzo dobrej jakości, często zbliżonej, a nawet przewyższającej tą telewizyjną. Niestety, nadal mamy do czynienia z osobami, których dostęp do Sieci jest ograniczony, a pobieranie multimediów na dysk nie wchodzi w rachubę z racji czasu jaki może to zająć. Na szczęście na pomoc przychodzą transmisje strumieniowe.

Dziś dowiesz się:

– czym są media strumieniowe
– jak wykorzystać je w e-commerce

Media strumieniowe

Media strumieniowe to technika dostarczania informacji multimedialnej na życzenie. Technologia strumieniowa opiera się na idei przesyłania danych od nadawcy do odbiorcy, w taki sposób, że nie jest konieczne pobieranie materiału na dysk, aby rozpocząć oglądanie. Podzielony na „pakiety materiał” zawiera pewną ilość informacji potrzebnej do odtworzenia tylko fragmentu filmu lub multimedialnej prezentacji. Aby obejrzeć film nie musimy czekać, aż całość znajdzie się na dysku twardym naszego komputera. Nawet długie, kilkugodzinne produkcje możemy zacząć oglądać po kilku, kilkunastu sekundach. Wszystko dzięki odpowiednim serwerom, zapewniającym wsparcie technologii strumieniowej.

Technologia strumieniowa ma wiele zalet. Między innymi pozwala przeprowadzić transmisje na żywo. Ma to miejsce w przypadku zawodów sportowych, wielkich imprez, czy też targów. Przekaz może być w dowolnym momencie rozpoczęty i w dowolnym zakończony, i można go rozpocząć praktycznie na każdym urządzeniu, podpiętym do szerokopasmowego Internetu.

Niestety, strumieniowanie plików ma też wady. Ponieważ transmisja odbywa się w czasie rzeczywistym, muszą być spełnione pewne wymagania. Zbyt mała przepustowość łącza do użytkownika nie pozwala na odtworzenie materiału lub jego jakość jest na tyle słaba, że nie ma sensu jego oglądanie. Transmisja przez sieci pakietowe jest skomplikowana, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Powodują one zmniejszenie jakości obrazu i dźwięku. Zaliczymy do nich: zmienna w czasie szerokość pasma, opóźnienia w transmisji, utrata pakietów podczas przesyłania strumienia do nadawcy do odbiorcy. Elementy te określane są jako QoS, czyli Quality of Service (jakość usługi).

Rodzaje dostępu do mediów strumieniowych

Media strumieniowe składają się z wielu zależnych od siebie elementów. Najpierw używa się odpowiednich kodeków, które kodują dokument multimedialny do postaci zdatnej do transmisji przez Internet. Następnie dane przekazywane są na serwery, a z nich do finalnych odbiorców. Muszą oni osiadać odpowiednie odtwarzacze, także wyposażone w kodeki, które pozwalają na odkodowanie strumienia przesyłanego z Sieci. Najczęściej strumieniowane dane to: dźwięk (radia internetowe) i obraz (telewizja internetowa, konferencje itp.).

Wyróżniamy dwa rodzaje dostępów do mediów strumieniowych:

na żywo (live) – transmitowane na żywo podczas trwania jakiegoś wydarzenia, np. koncert;
na życzenie (on demand) – ten rodzaj strumieniowania sprawdza się między innymi w internetowych wypożyczalniach – VOD. System taki może działać odpłatnie lub nie. Na serwerze znajdują się pliki multimedialne, do których mają dostęp zalogowani użytkownicy. W dowolnym momencie mogą wybrać on film, który chcą zobaczyć.

Do transmisji strumieniowych zaliczymy także wideokonferencje i rozmowy telefoniczne, oparte na standardzie VoIP (Voice over IP).

Strumień codzienności

Najpopularniejszym serwisem, który codziennie odwiedzany jest przez setki milionów użytkowników, jest YouTube. Serwis ten jest jednym z przykładów na to, że Internet pozwala budować ogromne fortuny i portale zrzeszające ludzi na całym świecie. Założenie YT było proste. Miała to być platforma umożliwiająca publikację filmów w Sieci. Content tworzony jest nie tyle przez serwis i jego pracowników, ale przez userów. W ten sposób na YouTube znajdziemy nie tylko szalone i śmieszne filmiki, ale także wartościowy materiał, w postaci poradników i innego rodzaju tutoriali. O YouTube możecie przeczytać w jednej z poprzednich naszych lekcji, ponieważ jest to narzędzie, które idealnie nadaje się na promocji e-biznesu.

Media strumieniowe w e-biznesie

Jednym z głównych zastosowań streamingu są serwisy VOD. Wideo na życzenie okazuje się świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą obejrzeć film, ale nie potrzebują jego wersji pudełkowej. Często linki do „zakodowanej wersji” premierowego tytułu przesyłane są do recenzentów właśnie w ten sposób. Dzięki temu rozwiązaniu można oszczędzić ogromną sumę pieniędzy na wysyłkach produktów recenzenckich. Z takiego rozwiązania korzystają polscy wydawcy filmowi, międzynarodowi wydawcy muzyczni i wiele innych firm.

Stworzenie własnego narzędzia streamngującego nie należny do tanich. Jeśli zdecydujesz się na zbudowanie np. własnej e-wypożyczalni, przygotuj się na wielocyfrowe kwoty. Potrzebna też będzie odpowiednia firma, mająca doświadczenie we wdrażaniu tego typu rozwiązań. Jest bowiem zbyt wiele aspektów, które wymagają przygotowania.

Podsumowanie

Media strumieniowe są pomocnym narzędziem w promocji praktycznie każdego biznesu. Filmy, reklamy, poradniki filmowe, to materiały, które cieszą się zainteresowaniem użytkowników Sieci. Czasem lepiej skorzystać z filmiku, aby przedstawić sprzedawany produkt, niż użyć słabej jakości zdjęć. Poza tym pokazanie użytkowania produktu w jego „naturalnym” środowisku, jest najlepszą formą reklamy.

Podobał Ci się tekst? Zapisz się na newsletter Wzorowego Sklepu

Wzorowy Sklep to cotygodniowa porcja wiedzy na temat eCommerce. Piszemy
o marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta, prawie… wszystko w jednym miejscu.


Akceptuję politykę prywatności

#109 – Przegląd aktualności e-commerce

Jak Polacy kupują w Sieci? – badanie GfK Polonia

Internet w dzisiejszych czasach to najpopularniejsze źródło wiedzy o markach i produktach. Wszystko za sprawą stron internetowych, blogów i for dyskusyjnych, do których my, Internauci, sięgamy poszukując informacji. Na zlecenie firmy i-Systems – GfK Polonia przeprowadziła badanie dotyczące zachowań konsumentów w dobie OmniChannel.

Szczegółowe informacje oraz wyniki analizy, przedstawione są tu.

Już niedługo w Google znajdziesz także… tweety

Twitter i Google wznowili współpracę. Kiedy w 2011 roku ich drogi się rozeszły, nikt nie podejrzewał, że po kilku latach ponownie się zejdą. Wspólne partnerstwo obu serwisów jest jednak bardzo innowacyjne.

Google oferować ma tweety związane z danymi zapytaniami i to w czasie rzeczywistym. Twitter zaś, ma w ten sposób zbierać pozytywne zaangażowanie. Dla „ćwierkającego” portalu to szansa na odbudowanie bazy użytkowników. Twitter nigdy nie był taką „masówką”, jak np. Facebook, a konta na nim ma wielu profesjonalistów, dziennikarzy i fanów dobrych treści. Trudno więc się dziwić, że traktowany jest często jako bardziej wartościowe medium społecznościowe.

Początkowo partnerstwo Google i Twittera zacznie się od platformy mikroblogowej z aplikacji Google oraz mobilnych wyników wyszukiwania, ale ma być również przeniesiona do desktopów. Pierwszym rynkiem, na którym będzie można korzystać z tej opcji, będzie rynek amerykański, ale Google zapowiada, że zostanie rozszerzony również na inne kraje.

Źródło: antyweb.pl

InPost bierze się za usługi kurierskie

InPost rozszerza swoją działalność – będzie świadczyć usługi kurierskie, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, dołączając tym sposobem do Paczkomatów, których jest w kraju już ponad 1300, a także do usług pocztowych i ofert z segmentu finansowo-ubezpieczeniowego. Rozbudowa działalności ma pomóc we współpracy z Allegro oraz dużymi sklepami internetowymi, i to nie tylko w Polsce.

Trudno dziwić się takiej inwestycji – sprzedaż online w naszym kraju wyceniana jest na 27 mld złotych w skali roku, co daje ponad 150 mld przesyłek wartych ponad 4,4 mld złotych.

Usługi kurierskie InPost gwarantują dostarczanie paczek w dowolne miejsce na terenie całej Polski. Zamówienia realizowane są do drzwi odbiorcy lub do jednego z Paczkomatów InPost. Postawiono na wysoką jakość obsługi i gwarancję dostarczania następnego dnia, także do godz. 12:00 i 17:00. Plusem jest również atrakcyjna cena i ogromna sieć punktów. Celem firmy jest zdominowanie całego łańcucha logistycznego i sprawienie, że to klienci sami wybiorą InPost, zamiast stojącej w miejscu konkurencji.

Źródło: antyweb.pl

Wielka Brytania: usługa click and collect napędza sprzedaż w centrach handlowych

British Land, brytyjski deweloper, zarządca i właściciel centrów handlowych, odnotował znaczny wzrost obrotów w obiektach, w których uruchomiona została usługa click and collect.

Analiza dowodzi, że w godzinach szczytu z możliwości odbioru internetowych zakupów korzysta o 50% więcej klientów, niż w konkurencyjnych centrach. Poza tymi godzinami – nawet do 66% więcej osób. Ta zmiana przyniosła bardzo pozytywne rezultaty. 64% klientów przy okazji odbierania zakupów w systemie click and collect, dokonuje dodatkowych zakupów, a 23% – korzysta z barów i restauracji. Dodatkowo, 2 centra zarządzane przez British Land, zainstalowały beacony, niewielkie nadajniki, które wykorzystując technologię Blutooth i dedykowaną aplikację, informują o promocjach i ofertach specjalnych.

Źródło: evigo.pl

Google wprowadza funkcję “kup” dla mobilnych użytkowników

O wprowadzeniu funkcji „Kup” przez Google informowano już pod koniec 2014 roku. Dziś – temat ten wraca. Dziennik The Wall Street Journal informuje, że nic nie stoi na przeszkodzie, by ją wdrożyć.

Nowa funkcja ma być dostępna na początku wyłącznie dla użytkowników mobilnych. Rozszerzenie to polegać ma na tym, by klient nie był przekierowany do odpowiedniego e-sklepu, tylko by mógł dokonywać zakupów natychmiastowych, na stronach Google. Po znalezieniu odpowiedniego produktu, oczywiście poprzez wyszukiwarkę Google, wystarczy kliknąć „kup” i postępować z kolejnymi zakładkami, na których zamówienie zostanie sfinalizowane. To ukłon w stronę upraszczania procesu kupowania online, ale też w kierunku m-commerce, które rozwija się wręcz brawurowo.

Funkcja „Kup teraz” staje się coraz popularniejsza. Wprowadzają ją również giganci socialmediowi, tacy jak Facebook czy Twitter, który jako pierwszy użył tej opcji. Kliknięcie w button powoduje przeniesienie do sklepu internetowego.

Źródło: evigo.pl

Przegląd aktualności e-commerce 21-05

Podobał Ci się tekst? Zapisz się na newsletter Wzorowego Sklepu

Wzorowy Sklep to cotygodniowa porcja wiedzy na temat eCommerce. Piszemy
o marketingu, sprzedaży, obsłudze klienta, prawie… wszystko w jednym miejscu.


Akceptuję politykę prywatności

Omnichannel to obowiązek producentów – raport i‑systems i GfK Polonia

W dzisiejszych czasach podstawowym źródłem wiedzy o markach i produktach stał się Internet. Strony internetowe, blogi, fora dyskusyjne to naturalne miejsca poszukiwania informacji na temat produktów. Postanowiliśmy przyjrzeć się jak rozwiązania omnichannel wpływają na sprzedaż producentów, dystrybutorów i sieci handlowych.

Czytaj dalej

#108 – Inbound Marketing

Większość z nas należy do pokolenia, które wychowywało się i żyło w towarzystwie klasycznych form reklamowych, które „krzycząc” w naszą stronę zachęcało do podejmowania decyzji zakupowych. To my jesteśmy tymi, na których „chwyty marketingowe” działają, którzy dają się uwieść tym wszystkim psychologicznym zagrywkom w każdym sklepie: zaczynając od osiedlowego spożywczaka, na sporych galeriach handlowych skończywszy. Ale stajemy się też coraz bardziej świadomi tego, że „promocja” wcale nie musi być tym, na co liczymy, a jedynie bodźcem, który ma spowodować reakcję – kupienie danego towaru. W przypadku e-zakupów jest nieco łatwiej. Tam nie czuć zapachu chleba, który sprawia, że z miejsca stajemy się głodni. Tu nie ma „odchudzających” luster i specjalnego oświetlenia, które sprawia, że skóra wygląda na promienną. Wydawać by się mogło, że zakupy online i offline to dwie zupełnie różne drogi handlowe. Łączy je klient – to, w jaki sposób należy go obsługiwać. Ale prawda jest taka, że rządzą się one zupełnie innymi prawami. Czytaj dalej

#107 – Celebrity marketing

Znane osoby potrafią wspierać sprzedaż marki. Przedstawianie znajomej twarzy w towarzystwie produktu jest najszybszym i najprostszym sposobem tworzenia skojarzeń marki w umysłach konsumentów. Dla wielu osób produkt, który jest popierany przez powszechnie rozpoznawalnego aktora lub gwiazdę sportową, może zyskać natychmiastową wiarygodność.
Czytaj dalej

Wyzwania e-commerce w dobie omnichannel

Sprzedaż wielokanałowa, omni channel, synergia online i offline, omni channel retailing, integracja kanałów sprzedaży… synonimów na nowe zjawisko w sprzedaży internetowej słyszałem już bardzo wiele. Co więcej – wciąż pewnie będą powstawać kolejne, bardziej lub mniej dokładnie opisujące założenia omnichannel.

Czytaj dalej