Archiwum miesiąca: styczeń 2018

Aplikacja mobilna R-GOL.com z nominacją w Mobile Trends Awards

Stworzona przez i-systems dedykowana aplikacja mobilna R-GOL.com znalazła się wśród nominowanych do konkursu Mobile Trends Awards w kategorii “m-commerce”. Tym samym figuruje wśród najlepszych realizacji mobilnych w Polsce w 2017 roku.

Mobile Trends Awards to nagrody przyznawane co roku firmom, które z sukcesem posługują się technologiami mobilnymi. Po raz siódmy konkurować będą ze sobą marki z różnych branż, oceniane przez Kapitułę Konkursową za perfekcję, innowacyjność oraz dostosowanie do potrzeb użytkowników.

Firma R-GOL.com została doceniona za aplikację mobilną dla sklepu online, która skutecznie realizuje strategię omnichannel. Wyróżniono także możliwości nowoczesnego środowiska sprzedaży, takie jak: integracja z systemem e-commerce marki, zastosowanie tych samych filtrów co w sklepie online, możliwość tworzenia spersonalizowanych push notyfikacji, funkcja skanera kodów kreskowych produktów i sprawdzenia dostępności produktu w jednym z 4 sklepów stacjonarnych R-GOL.com. Więcej na temat możliwości aplikacji mobilnej, zrealizowanej przez i-systems dla największego sklepu piłkarskiego w Polsce, można przeczytać na naszym blogu.

Głosowanie internautów

W dniach 24 stycznia do 2 lutego 2018 odbędzie się głosowanie internautów na nominowane projekty we wszystkich kategoriach. Na stronie https://2018.mobiletrends.pl/gala i zalogowaniu się za pomocą konta Facebook, każdy internauta będzie mógł oddać jeden głos na jeden projekt z każdej kategorii.

Statuetki Mobile Trends Awards zostaną przyznane podczas uroczystej gali w drugim dniu Mobile Trends Conference 2018. Jest to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego spotkają się eksperci i praktycy technologii mobilnych, aby wymienić się doświadczeniami oraz poznać nadchodzące trendy.

Głosuj na aplikację mobilną R-GOL.com

#213 Zmiany w algorytmie Facebooka – styczeń 2018

Facebook, jeden z najpopularniejszych portali społecznościowych, stał się niezbędnym elementem dnia codziennego milionów użytkowników na całym świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie ani jednej doby bez zalogowania się na stronie. Serwis to nie tylko wirtualne miejsce spotkań z członkami rodziny i przyjaciółmi, ale także cenne źródło informacji oraz przestrzeń skupiająca przedstawicieli rozmaitych branż, którzy za jej pośrednictwem promują swoje działalności. Przynajmniej tak było do tej pory, formuła portalu zostaje bowiem właśnie poddana znaczącej metamorfozie.

Partnerem lekcji jest: DDDStudio Czytaj dalej

Podsumowanie Q4 2017 w i-systems

W i-systems dużo energii po świątecznym odpoczynku. Co jednak działo się w firmie w ostatnich trzech miesiącach 2017 roku? Zapraszamy do przeczytania podsumowania ostatniego kwartału tego roku. W nowym roku kontynuowane będą podsumowania kwartalne.

Nowe projekty

W ostatnich miesiącach roku wdrożony został system biletowy dla branży usługowej, łączący modele B2B oraz B2C. Powstały również kolejne dwa systemy, jeden dla firmy Gastropuls (więcej na ten temat) z rynku gastronomicznego, a drugi dla Secret Delivery (więcej na temat Secret Delivery) z branży erotycznej.

Obecnie, trwają również prace wdrożeniowe, które są następstwem podpisanych umów w trzech ostatnich miesiącach roku, dla firm z branży HoReCa oraz automotive.

Podpisana została także umowa na analizę biznesową zaprojektowania systemu B2B, umożliwiającego tworzenie ofert dla klientów oraz dokonywanie zakupu, poprzez integrację z wieloma dostawcami, z uwzględnieniem systemu prowizyjnego.

Trendy w rozwoju systemów

Szybko zmieniające się oczekiwania klientów niewątpliwie zaczynają wpływać na podejście do projektowania i wdrażania systemów e-commerce. Coraz bardziej powszechna staje się metoda zwinnego programowania. Jej idee opisane zostały w Manifeście Programowania Zwinnego i są to między innymi: regularne dostarczanie kolejnych części prac, możliwość wprowadzania zmian na każdym etapie projektu, ścisła współpraca zespołu projektowego z uwzględnieniem klienta, a także nastawienie na efekt najwyższej jakości.

Takie podejście nie musi mieć jedynie zastosowania w tworzeniu oprogramowania. Może być ono odniesione np. do procesu analizy biznesowej. Analiza zwinna może być wykonywana równolegle do prac implementacyjnych oraz tworzona w oparciu o współpracę z klientem oraz całym zespołem wdrożeniowym. Dostarcza ona informacji odnośnie wymagań na potrzeby projektu w ramach poszczególnych sprintów. Innymi słowy, omawiane są jedynie wymagania, dotyczące kolejnych etapów prac. Przy rozpoczęciu analizy zwinnej (zwanej też analizą kroczącą), istotne jest określenie granicy systemu w jego pierwszej fazie oraz jego funkcjonalności według oczekiwań klienta i jego potrzeb.

Strategiczny rozwój organizacji

Stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów. W związku z tym, zostały podjęte kolejne działania, mające zachęcić potencjalnych pracowników do zgłaszania swoich kandydatur. Tak oto w ciągu ostatnich trzech miesięcy w i-systems gościliśmy studentów z Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Przeprowadzona została także akcja wizerunkowa “Do you see”. Te i inne działania zaowocowały zatrudnieniem 12 nowych pracowników w ostatnich trzech miesiącach. Tym samym, zespół i-systems liczy już ponad 100 osób.

W ostatnim kwartale 2017 roku przedstawiciele firmy byli również obecni na wydarzeniach branżowych. Miało to na celu poszerzenie świadomości marki oraz stworzenia okazji do poznania nowych, potencjalnych partnerów biznesowych. Te eventy to między innymi: Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Targi eHandlu, Fashion Business Congress, a także Szyte na miarę – Rozwiązania dla branży fashion.

Prezentacja case study wdrożenia dla Vistula Group S.A. podczas Targów eHandlu

Prezentacja case study wdrożenia dla Vistula Group S.A. podczas Targów eHandlu

Wewnętrzne projekty podnoszące jakość

W dalszym ciągu rozwijana jest autorska aplikacja mobilna (jak wykorzystać aplikację w idei omnichannel). Ostatnią istotną zmianą jest możliwość przeglądania produktów oraz ich kategorii bez potrzeby logowania. Wcześniej aplikacja wymagała logowania zaraz po jej włączeniu.

Końcówka roku to okres intensywnych wyprzedaży sezonowych i świątecznych. Wtedy też mają miejsce popularne dni wyprzedażowe – Black Friday oraz Cyber Monday. Z tego względu, działania i-systems skupione były na udoskonalaniu testów wydajnościowych (proces przygotowania systemu do dużego ruchu) systemów e-commerce. Pozwalają one określić jaka jest wytrzymałość sklepu, przy określonym ruchu. Owe statystyki tworzone są na podstawie liczby zapytań klienckich na minutę. Gdy zachodzi potrzeba zbadania czy obecna ilość zasobów serwerowych jest wystarczająca w stosunku do planowanego ruchu na stronie, przeprowadzane są automatyczne testy obciążeniowe, które następnie sprawdza i analizuje tester i-systems. Jako odpowiedź zwrotną, klient otrzymuje raport z proponowaną ilością zasobów serwerowych, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania sklepu.

Relic - liczba zapytań na minutę

Relic – liczba zapytań na minutę

Kolejnym ciekawym zagadnieniem jest organizacja Product Information Management. Jest to system oparty na centralnym repozytorium danych, służący do przechowywania informacji między innymi o atrybutach produktów, plików medialnych, opisów marketingowych czy tłumaczeń. Proces tworzenia takiej bazy danych składa się z pięciu etapów, o których można przeczytać w artykule na blogu. Korzyściami dla firm jest krótszy Time to Market, spójność danych we wszystkich kanałach sprzedaży czy obniżenie kosztów związanych z procesem tworzenia bazy danych.

Wciąż prowadzone są wewnętrzne prace nad rozwiązaniami Continuous Integration & Continuous Delivery. To nowe podejście do procesu tworzenia i rozwoju systemów e-commerce. W pierwszym kwartale 2018 roku planowane są pierwsze uruchomienia systemów sprzedażowych opartych na CI. O tych realizacjach będziemy pisać na kanałach komunikacyjnych i-systems. Więcej o samych rozwiązaniu można przeczytać w dziale Research & Development – Continuous Integration i Continuous Delivery.

Wybrane nagrody

Konkurs Ekomersy odbywa się co roku, a jego celem jest wyróżnienie najlepszych produktów i usług wspierających handel w sieci. Firma i-systems zwyciężyła w kategorii Najlepsza Agencja Wdrożeniowa. Wyróżnienie zostało przyznane za wdrożenie systemów e-commerce dla Grupy Kapitałowej Vistula Group S.A. Więcej na temat konkursu i wyników można przeczytać na naszym blogu.

Zapraszamy do zapisania się do newslettera, aby nie ominąć kolejnego podsumowania kluczowych działań w rozwoju i-systems.

Zapisz się do newslettera

Start e-commercowych bolidów już w marcu

Według różnych źródeł, wartość polskiego e-commerce w 2017 roku szacowana była na 36-40 mld złotych. Od kilku lat udział sprzedaży online w rynku handlu stopniowo rośnie, jednak nowe możliwości spowodują jeszcze szybszy wzrost. Jak zmieni się e-commerce w najbliższym czasie?

Dodatkowa moc dla e-commerce

Pod koniec ubiegłego roku, a dokładnie w Black Friday – dniu wielkich sklepowych wyprzedaży – Sejm przegłosował ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Nie dotyczy ona jednak sprzedaży online. Tylko w tym roku e-commerce otrzyma zatem dodatkowe 23 dni, wynikające z zamkniętych dla handlu stacjonarnego niedziel. Jeśli doliczymy do tego święta, które dla sprzedaży stacjonarnej także są niedostępne, to okazuje się, że e-commerce w 2018 roku uzyska 31 “ponadprogramowych” dni handlowych. W kolejnych latach, takiego czasu będzie jeszcze więcej. W 2019 roku objętych przepisem będzie 36 niedziel. Łącznie ze świętami będzie aż 48 dni, w których dla polskich konsumentów dostępna będzie głównie sprzedaż w sieci. Od 2020 roku natomiast, będą ogółem dodatkowe 54 doby dla e-commerce. Tak znaczna liczba dni, w których sklepy online mogą być otwarte dla swoich klientów, to ogromny potencjał w rozwoju polskiego rynku e-commerce.

Nowi kierowcy na pokładzie bolidów

Według raportu “E-commerce w Polsce 2017” aż 82% kupujących w sieci, jako największą zaletę zamawiania online, podało całodobową dostępność. Dodatkowe dni dla e- commerce sprawią, że od marca pojawi się nowa grupa użytkowników sklepów internetowych. Będą to osoby, które do tej pory kupowały jedynie w punktach stacjonarnych. Zmiana sposobów dokonywania zakupów będzie miała znaczny wpływ na rozwój e-commerce oraz wielokanałowego podejścia do sprzedaży. Nowoczesny i dopasowany do oczekiwań klientów system e-commerce oraz strategia omnichannel nabiorą ogromnego znaczenia.

Zadbać o napęd na cztery koła

Obowiązujące przepisy staną się motywacją dla marek, które do tej pory nastawione były wyłącznie na sprzedaż stacjonarną. Firmy te stworzą własne e-commercowe bolidy, dzięki którym będą mogły skutecznie docierać do swoich klientów przez siedem dni w tygodniu. Ponadto, większa konkurencja spowoduje, że brandy, które posiadały własne sklepy internetowe, a nie myślały o nich jako istotnych źródłach dochodu, zainwestują w rozwój tego kanału sprzedaży. Dzięki temu, w e-commercowym rajdzie będą posiadać napęd na cztery koła.

Po Grand Prix tylko z omnichannel

Współcześni klienci pragną rozwiązań, które pozwolą im w sposób prosty i szybki dokonywać zakupów. Oczekują spójnej komunikacji z marką i możliwości bezproblemowego przełączania się między wieloma kanałami sprzedaży. Badanie “E-commerce w Polsce 2017” wykazało, że kupujący online do składania zamówień wykorzystują najczęściej komputer przenośny, jednak aż 47% ankietowanych zadeklarowało, że kupuje także poprzez smartfon. Warto zatem zadbać o możliwość sprawnego zamawiania z poziomu urządzeń mobilnych, np. tworząc aplikację mobilną dla sklepu online.

Ponadto, coraz więcej polskich konsumentów przed dokonaniem zakupów sprawdza informacje o produkcie lub firmie w internecie. Zgodnie z ww. raportem do takiego procesu przyznaje się 48% kupujących sprzęt RTV/AGD oraz produkty farmaceutyczne. Podobny wynik osiągnęły także materiały budowalne (45%), części samochodowe, smartfony, komputery, obuwie (44%) oraz odzież (42%). Liczba na w tym roku jeszcze wzrośnie. Chcąc więc sprostać potrzebom swoich klientów, marki nie powinny zostać obojętne wobec wielokanałowej strategii sprzedaży.

Zmiany, z którymi muszą zmierzyć się obecnie firmy handlowe, mogą wydawać się tak trudne jak przygotowania do rajdu Dakar. Warto jednak pamiętać, że niosą one za sobą nowe możliwości. Marki, które dobrze dopasowują rozwiązania do nowego toru jazdy, będą mogły zdobyć Grand Prix w sprzedaży.

Poznaj możliwości nowoczesnych systemów e-commerce

System sprzedaży dla Termy Bania dzięki CI gotowy w miesiąc

Zlokalizowany w Białce Tatrzańskiej kompleks Terma Bania jest doskonałym miejscem na wypoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Firma od niedawna umożliwia swoim klientom zakupienie biletów online, poprzez system sprzedaży, który stworzony został przy współpracy z i-systems.

Połączenie sprzedaży B2C i B2B

Terma Bania składa się z wewnętrznych i zewnętrznych basenów napełnionych wodą termalną, wachlarzu urządzeń do masażu wodnego oraz strefy saun i strefy zabawy. Dzięki nowoczesnemu systemowi sprzedaży online, kompleks odpowiada na oczekiwania klientów względem komfortowego dokonywania zakupów. Użytkownikami rozwiązania nie są jednak wyłącznie odbiorcy indywidualni. Terma Bania współpracuje bowiem z szeregiem pensjonatów, hoteli i domów wypoczynkowych, którzy swoim klientom proponują promocyjne bilety do białczańskiej termy.

System sprzedaży posiada obszar dedykowany partnerom biznesowym. Po zalogowaniu i otrzymaniu statusu partnera, kontrahent widzi ciekawe oferty rabatowe i promocyjne. System  sprzedaży na dwa sposoby zabezpiecza widoczność biletów przeznaczonych dla partnerów. Po pierwsze, z poziomu panelu administracyjnego w prosty sposób można oznaczyć, które grupy klientów powinny zostać wykluczone z możliwości kupienia konkretnego biletu. Po drugie, status klienta (partner lub indywidualny) warunkuje widoczność danej kategorii biletów.

Dla klientów biznesowych interesującą formą finalizacji jest często płatność odroczona. System sprzedaży Terma Bania domyślnie umożliwia płatność elektroniczną poprzez Dotpay, jednak partner może poprosić o fakturę zbiorczą. Nie opłaca każdorazowo zakupu, a raz w miesiącu otrzymuje fakturę, zawierającą wszystkie dokonane w tym okresie zamówienia.

Różne rodzaje biletów

Klienci mogą zakupić trzy rodzaje biletów takie jak: wejściówki, czyli standardowe bilety posiadające określony dzień realizacji, vouchery ważne przez konkretny czas np. trzy miesiące od daty zakupu oraz eventowe, oznaczające możliwość wejścia na konkretne wydarzenie. Tego typem biletu może być sylwestrowa karta wstępu do strefy saun. Na wszystkich zakupionych biletach znajdują się kody QR, które przy bramkach uprawniających do wejścia, skanowane są również z wykorzystaniem rozwiązania stworzonego przez i-systems. Jeśli skasowany bilet będzie już wcześniej zrealizowany lub będzie uprawniał do wejścia w innym terminie – system sprzedaży natychmiast pokaże stosowną informację.

Ceny uzależnione od terminu

W systemie sprzedaży Terma Bania, zakupienie biletu, klient rozpoczyna od wybrania daty. To ona warunkuje koszt wejściówki. Administrator ma pełną kontrolę nad cenami oferowanych usług. Może ustawić cenę na konkretny dzień lub – wykorzystując rozwiązanie kalendarza – na dany czas. W prosty sposób może zatem wyznaczyć cennik na czas ferii, czy świąt.

data+dla+bani

System biletowy dla Termy Bania

Wybrane dane z wdrożenia

Na uwagę zasługuje czas wdrożenia, ponieważ system powstał w zaledwie miesiąc. Na szybki czas realizacji wpływ miały: przyjęta metodyka prac oraz świadomość kontrahenta. System tworzony był w CI. Ciągła Integracja to proces, który polega na częstym scalaniu prac zespołu programistycznego, poprzez włączanie ich do głównego repozytorium. To także wiele testów automatycznych, uruchamianych przez system każdorazowo po wprowadzeniu zmiany. Dla firmy wdrażającej system sprzedaży, Ciągła Integracja (Continuous Integration) oznacza nie tylko szybszy Time to Market, ale przede wszystkim dostęp do zawsze aktualnej wersji systemu.

Ponadto, analiza biznesowa pokazująca najważniejsze procesy i rozwiązania je realizujące, została silnie osadzona w metodyce agile. Przeprowadzona była bowiem w sposób kroczący. Oznacza to, że tworzona została równolegle z trwającymi pracami deweloperskimi. Dzięki temu, analityk nie przeprowadzał badania wyłącznie na podstawie własnych spostrzeżeń. Wynik jego obserwacji, był efektem współpracy z klientem, programistami, grafikami oraz specjalistami od UX.

Dopasowane do sprzedaży indywidualnej i biznesowej rozwiązanie dla Termy Bania pozwala klientom sprawnie dokonać zakupu różnego rodzaju biletów. Stworzony przy współpracy z i-systems, system sprzedaży dostępny jest pod adresem: https://bilety.termabania.pl

Poznaj możliwości procesu Continuous Integration

Moduł Kompletacji Zamówień, czyli szybka i bezbłędna realizacja zamówienia

Sprawna realizacja zamówień jest jednym z wielu czynników warunkujących sukces sprzedaży online. Pośpiech w przygotowaniu do wysyłki wszystkich zakupionych przez klienta produktów może jednak powodować niepoprawne skompletowanie całego zamówienia. Do tego dochodzi jeszcze zastanawianie się, czy na pewno wzięto odpowiedni produkt w odpowiedniej ilości, oraz powtórna weryfikacja, aby się upewnić. Poprawna zawartość przesyłki jest przecież jednym z głównych wyznaczników zadowolenia klienta. Firma i-systems stworzyła moduł kompletacji zamówień, który umożliwia szybkie i bezbłędne zebranie wszystkich zakupionych przez klienta produktów. Jest to końcowy, ale zarazem bardzo istotny etap, w całym procesie sprzedaży w sieci, który można zautomatyzować dzięki integracji z systemem e-commerce.

Proces

W panelu administratora sklepu dostępna jest zakładka z zamówieniami klientów. Listing zawiera numer zamówienia, nazwę klienta, kwotę, datę złożenia, nazwę pracownika pakującego oraz status skanowania. Jeśli chodzi o ten ostatni komponent – istnieją trzy statusy – Kompletacja zamówienia nie została rozpoczęta, Koniec – z datą zakończenia komplementacji oraz kompletacja Nieskończona. Po kliknięciu guzika Kompletuj zamówienie, administrator systemu zostaje przeniesiony na stronę z listą produktów. W tym właśnie miejscu odbywa się kompletacja zamówień. Listę można pobrać i wydrukować, co ułatwia wyszukiwanie produktów na magazynie. W praktyce wygląda to tak, że pracownik odpowiedzialny za pakowanie przesyłek posiada skaner kodów kreskowych, połączony z komputerem (np. poprzez USB). Po zeskanowaniu kodu produktu, bądź wpisaniu kodu EAN do systemu, produkty automatycznie zmieniają kolor podświetlenia, odpowiadający ich liczbie. Jeśli liczba produktów jest prawidłowa, podświetlają się one na zielono, za mała – na żółto, a za duża – na niebiesko. W razie pomyłki można ponowić skanowanie. Istnieje również opcja wpisania liczby sztuk danego produktu i zeskanowania go tylko raz.

iqsi-screenshot

Zamówienie nie musi być od razu skompletowane w całości. W przypadku braku produktów na magazynie lub niemożności ich odnalezienia, wystarczy kliknąć w guzik Brakuje produktu dla tego zamówienia w magazynie, co spowoduje zmianę statusu kompletacji na nieskończona. Jeśli natomiast wszystkie pozycje w zamówieniu się zgadzają, pojawia się przycisk Przekaż paczkę do wysłania. Wówczas status na liście zamówień zmienia się na Przekazano do wysyłki oraz wyświetla się informacja o dacie zakończenia jego przygotowania. Wtedy też można wydrukować etykietę logistyczną i paczka jest gotowa do wysłania. Natomiast, aby ułatwić wyszukiwanie, na liście zamówień dostępne są filtry, pozwalające wyselekcjonować zamówienia między innymi po statusie ich kompletacji.

Korzyści

System B2B lub B2C, który posiada moduł kompletacji zamówień przynosi realne korzyści, zarówno właścicielom firm, ich pracownikom oraz klientom docelowym. Narzędzie pozwala na znaczną optymalizację czasu pakowania przesyłek poprzez automatyzację procesu kompletowania zamówień. Dzięki skanowaniu produktów, pracownik zawsze będzie mieć pewność, że przygotowywana przez niego paczka jest zgodna z zamówieniem. Zmniejsza się zatem ryzyko ewentualnej pomyłki. To wszystko składa się na redukcję strat ponoszonych przez firmę przy błędnej realizacji zamówienia.

Zobacz rozwiązania B2B

Dekalog Mistrza

Mamy przyjemność podzielić się z Wami publikacją, która ukazała się w Magazynie Strefa Biznesu. Na jego łamach opublikowany został „Dekalog Mistrza”, czyli 10 przykazań i zasad, którymi w życiu zawodowym i prywatnym kieruje się Krzysztof Jaciw – wiceprezes zarządu i CFO i-systems, odpowiedzialny również za działy HR oraz EB.

1. Żyje się tylko raz!

Do życia podchodzę z optymizmem i jestem pozytywnie nastawiony do świata, otoczenia i ludzi wokół mnie. W takim podejściu tkwi sekret na osiągnięcie szczęścia. Wierzę, że człowiek szczęśliwy to nie ten, który ma wszystko, lecz ten, który cieszy się wszystkim co ma. Jednak aby osiągnąć ten stan, należy nieustannie poszukiwać nowych rozwiązań. Codziennie powinno stawać się lepszą wersją siebie. Wyznaję zasadę, że żyje się tylko raz i należy w pełni wykorzystać swój czas. Chcąc osiągnąć w życiu sukces, nie można stać w miejscu.

2. Zdobywać doświadczenie

Kieruję się zasadą, że wiedza bierze się z doświadczenia. Jest to jedna z 7 życiowych lekcji Alberta Einsteina, które staram się przekazać moim dzieciom, ale także z powodzeniem wykorzystuję je w swoim życiu. Prawdziwą i przydatną wiedzę czerpiemy z własnych przeżyć, eksperymentów i praktyk. Doświadczenie zdobywane na co dzień, przekuwa się w sukces zawodowy i prywatny. Zdecydowanie przedkładam własne doświadczenie nad wiedzę teoretyczną, gdyż wolę być dobrym praktykiem, niż świetnym teoretykiem.

3. Pracować mądrze, czyli obserwować, pytać i czuć

W pracy zawodowej staram się być uważnym obserwatorem. Nie boję się zadawać pytań i poszukiwać rozwiązań. Nie bronię się również przed intuicją, bo z nią się nie dyskutuje. Nad pisemne wytyczne i sztywne reguły, niejednokrotnie przedkładam rozwiązania partnerskie i procesy polegające na współuczestnictwie oraz wzajemnej komunikacji.

4. Odkrywać potencjał współpracowników

Dobieram współpracowników intuicyjnie, w szczególności patrząc na ich postawę i predyspozycje oraz znajdując ich talenty. Podczas rozmów odkrywam osobowość współpracowników i wydobywam ich potencjał. Uważam, że jako pracodawca mogę dostarczyć kandydatowi wiedzę i narzędzia do jej zdobycia. Nie wpoję jednak indywidualnych cech, które przesądzają o zaangażowaniu i chęci do pracy. W relacjach ze współpracownikami wspieram, uczę i doceniam. Staram się być partnerem, jak i szefem, który potrafi pochwalić za dobrze wykonaną pracę.

5. Dążyć do synergii

Przepis na powodzenie przedsięwzięć biznesowych to zgrany i dopasowany zespół. Każdy z członków zespołu kieruje się innymi zasadami, ma również inne predyspozycje oraz umiejętności, ale w odpowiednio dobranym zespole, uzupełniamy się wzajemnie i dążymy do synergii. Synergia dla mnie to współdziałanie dające lepsze rezultaty, które rozumiem jako nieoczywiste działanie matematyczne – 1+1=3. Wyznaję zasadę, że jednostkowo każdy ma swoją wartość, ale pracując wspólnie, tworzymy nową wartość dodaną, wyższą niż suma naszych indywidualnych predyspozycji. Dlatego zbudowanie solidnego przedsiębiorstwa o mocnych fundamentach biznesowych, uzależnione jest od pracy wszystkich członków zgranego zespołu.

6. Czerpać siłę z porażek

W proces zdobywania doświadczenia wpisane jest niepowodzenie. Porażki wzmacniają mnie podwójnie, uczą pokory i motywują do dalszego działania. Pamiętam doskonale każde z moich niepowodzeń. Teraz wiem, że jestem bardziej odporny, a porażki nie tylko mnie wzmacniały i uczyły nowych doznań, ale także dodawały wiedzy i mądrości. Dzięki podejmowaniu w życiu złych decyzji biznesowych, potrafię zdefiniować te, które są dobre i przyniosą mi powodzenie w dalszej pracy. Dlatego wierzę, że z każdej porażki należy wydobyć siłę, odnaleźć w niej sens i przełożyć go na doświadczenie.

7. Być czujnym i uważnym

Otaczam się ludźmi, których szanuję i cenię. Mówię wówczas, że wprowadzają pozytywną energię do mojego życia. Dlatego bardzo istotny jest dla mnie ciągły kontakt ze współpracownikami, partnerami biznesowymi i bliskimi. Eliminuję jednak ze swojego środowiska ludzi toksycznych, którzy zagrażają zachowaniu mojej równowagi i wnoszą negatywną energię. Jeśli spotkasz zatem na swojej drodze „wampira energetycznego”, bądź ostrożny i zachowaj odpowiedni dystans.

8. Podejmować inicjatywę

Niezwykle bliskie mi jest przysłowie „Kto nie chce – szuka powodu, kto chce – szuka sposobu” i na nim staram się opierać swoje działanie. Uważam, że należy wystrzegać się stagnacji. W życiu zawodowym powinno się ciągle podejmować nowe wyzwania, dążyć do realizacji wyznaczonych celów i podejmować próbę ich osiągnięcia. Chcąc osiągnąć sukces, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Co jest Twoim celem? A następnie działać i zrobić wszystko, co w Twojej mocy, by go osiągnąć. Należy być wytrwałym w tym co się robi i do czego się dąży.

9. Wierzyć w ludzi

Mocno wierzę w ludzi. Stale pracuję nad relacjami interpersonalnymi, dbam o wzajemny kontakt z partnerami biznesowymi i współpracownikami oraz wierzę w moc rozmowy z drugim człowiekiem. Staram się również bezinteresownie pomagać innym i chętnie ofiaruję swoją pomoc. W życiu nie jest istotne to co masz, ale to kim jesteś i w jaki sposób się zachowujesz. Wiem, że jeśli ja pomogę komuś, to ten ktoś pomoże innej osobie. Taką postawę realizuję zarówno na polu zawodowym, jak i na płaszczyźnie prywatnej.

10. Zachować harmonię

Dążę do zachowania równowagi i balansu pomiędzy pracą zawodową, a życiem osobistym. Moim współpracownikom staram się przekazywać moją filozofię, prawdę i doświadczenie życiowe, wierząc w stwierdzenie, że osiągając szczęście w życiu prywatnym, osiągniemy je również na płaszczyźnie zawodowej.

Artykuł „Dekalog Mistrza” ukazał się w Magazynie Strefa Biznesu, nr 07(23), listopad 2017.

Ferie z programowaniem

W połowie lutego, rozpocznie się zimowy kurs ,,Ferie z programowaniem”, organizowany przez i-systems. Przez cały tydzień uczestnicy będą zdobywali i szlifowali wiedzę z wybranych przez siebie tematów. Kurs skierowany jest do osób z podstawową wiedzą z zakresu programowania. Stawiamy na osoby ambitne, pracowite i takie, dla których kodzenie to pasja.

Termin i miejsce

Kurs odbędzie się w dniach: 12.02 – 16.02.2018 w Gliwicach, przy ulicy Bojkowskiej 47. Zajęcia będą trwały od godziny 8:00 do 16:00. Zapowiada się 5 intensywnych dni. 😉

Tematy do wyboru

  • Optymalizacja, wyszukiwanie wąskich gardeł w kodzie PHP
  • MySQL
  • Wzorce projektowe
  • Testy jednostkowe
  • Zarządzanie wersjami / composer
  • Debugging
  • Webservice’s
  • SPL
  • Domain Driven Design
  • Programowanie zorientowane obiektowo
  • SOLID
  • Hello world
  • IDE
  • SOLR
  • Testy Behat
  • CQRS
  • ES – Event Sourcing

Sylwetki prowadzących kurs:

Adam – programista PHP, od 3 lat pracujący komercyjnie, specjalizuje się w optymalizacji aplikacji

Łukasz – programista z 8-letnim stażem, specjalista w dziedzinie wzorców projektowych oraz testowania oprogramowania

Korneliusz – programista PHP z 10-letnim stażem, specjalizuje się w algorytmach, optymalizacji oraz integracji sklepów

Konrad – szef działu IT w i-systems, od 3 lat zarządza zespołem i projektami w IT

Tomek – programista PHP oraz Team Leader, w zawodzie od 6 lat, specjalizuje się w analizie i penetracji kodu oraz integracji z systemami zewnętrznymi.

Patrycja – testerka, pracuje z językiem PHP, od pół roku związana z testami automatycznymi, frameworkiem Behat oraz procesami TDD i BDD.

Korzyści z udziału w kursie:

  • Możliwość pracy w i-systems dla najlepszych uczestników
  • Zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie podstaw programowania
  • Uzyskanie certyfikatu ukończenia kursu
  • Poznanie specyfiki pracy w IT
  • Wymiana wiedzy z innymi uczestnikami kursu
  • Nauka w kameralnym gronie

Rekrutacja

Poniżej znajduje się kilka kroków, które należy wykonać, aby wziąć udział w rekrutacji. Oto one:

  1. Przeczytaj ogłoszenie z ofertą kursu: http://bit.ly/2CRFUU2
  2. Wyślij poprzez formularz swoje CV* oraz list motywacyjny, w którym opiszesz/zakodujesz/narysujesz, dlaczego to właśnie Ty powinieneś wziąć udział w kursie.
  3. Termin nadsyłania aplikacji mija 21.01.2018 r. Wszystkie zgłoszenia po terminie, nie zostaną rozpatrzone. Grunt to trzymać się dedlajnu. 😉
  4. Czekaj na nasz telefon w sprawie umówienia się na spotkanie (6 lutego zostanie wybrana ostateczna lista uczestników, których poinformujemy o szczegółach).
  5. Wybierz 10 interesujących Cię tematów z listy zaproponowanych.
  6. Przyjdź na kurs 12 lutego, o godzinie 8:00 do siedziby i-systems.

*Osoby, które brały udział w kursie “Wakacje z programowaniem” nie mogą wziąć udziału w procesie rekrutacji do tego kursu.

Ferie z programowaniem to idealna okazja i szansa dla młodych osób, które swoją przyszłość wiążą z branżą IT. Uczestnictwo w kursie niesie za sobą wiele korzyści, dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w procesie rekrutacji.

#212 Trendy e-commerce 2018

Na początku każdego roku specjaliści i osoby związane z e-commerce robią mały rachunek sumienia, podsumowują ostatnie 12 miesięcy i stawiają cele na kolejny rok. Na początku 2017 roku pisaliśmy o postanowieniach noworocznych dla właścicieli e-sklepów. Pojawiły się tam między innymi cele, o których zawsze mówimy, a jakie ciężko jest nam z jakiegoś powodu zrealizować. Tym razem przeanalizowaliśmy polskie i zagraniczne strony branżowe pod kątem nadchodzących trendów. Najciekawsze i najważniejsze z nich opisujemy poniżej.

Partnerem lekcji jest DDDStudio.pl

Czytaj dalej

Jak utrzymać wysokie pozycje w wyszukiwarce Allegro inwestując w nowy system e-commerce?

W przypadku gdy marka posiada wiele dobrze prosperujących aukcji na Allegro, naturalne jest to, że po prostu nie chce ich zamykać. Powodem jest wysoka pozycja na liście wyszukiwanych aukcji, osiągnięta dzięki dużej liczbie zakupionych produktów. W pewnym momencie aukcje na Allegro mogą stać się jednak niewystarczające i kolejnym krokiem w rozwoju marki staje się inwestycja w swój własny system e-commerce. Nie oznacza to jednak, że pozycja, którą marka wypracowała na Allegro, ma zostać pominięta w tym procesie. Aby nie tracić ciągłości aukcji, i-systems oferuje rozwiązanie, które umożliwia ich import bezpośrednio do systemu e-commerce, skąd można łatwo nimi zarządzać.

Import aukcji

System e-commerce umożliwia dwukierunkową synchronizację danych aukcyjnych. Oznacza to, że klient i-systems może jednorazowo pobrać wszystkie aukcje z Allegro i od tego czasu kontynuować wystawianie ich z poziomu systemu e-commerce. Drugą opcją jest wystawianie aukcji z poziomu Allegro i ciągłe importowanie ich do systemu e-commerce. W obu przypadkach następuje bieżąca, dwustronna synchronizacja stanów magazynowych. Zakup z poziomu systemu e-commerce powoduje zmniejszenie dostępności produktów na Allegro i odwrotnie. Do tego synchronizowane są również zamówienia, formularze, płatności itd.

Zrzut ekranu 2017-12-11 o 12.33.23

Wprowadzona została również możliwość tworzenia strategii synchronizacji. Przykładowe strategie to: zmniejszenie liczby dostępnych sztuk na Allegro, w zależności od liczby produktów w sklepie, utrzymywanie stanu magazynowego stale na określonym poziomie oraz rozdysponowanie go między kontami nadrzędnymi i podrzędnymi.

W systemie e-commerce można mieć dowolną liczbę kont na Allegro. Jeśli klient ma np. trzy konta, może jedno z nich określić nadrzędnym, a pozostałe dwa podrzędnymi. Do tych kont przypisana jest wartość progowa stanu magazynowego danej aukcji. Jeśli stan na magazynie spadnie poniżej ustalonej wartości progowej, aukcje podrzędne są zamykane na rzecz wyrównania liczby dostępnych sztuk w aukcji nadrzędnej. Istnieje możliwość tworzenia nieskończonej ilości strategii, w zależności od potrzeb klienta. Dzięki temu dana aukcja pozostaje ciągle otwarta, co pozytywnie wpływa na pozycjonowanie wewnątrz Allegro. Po drugie, zwiększa się liczbę osób, które zakupiły produkt na aukcji oraz ich opinii, co wzbudza zaufanie.

Integracja z nowym REST API Allegro

Allegro REST API to nowo wprowadzona forma integracji, umożliwiająca zarządzanie aukcjami. Do tej pory Allegro korzystało z WebAPI, natomiast REST API wprowadza nowe opcje, które stają się niezbędnym elementem współpracy z tymże portalem. W ostatnim czasie na użytkowników Allegro nałożony został wymóg o umieszczaniu warunków zwrotów, reklamacji i gwarancji na aukcji. Wyświetlane są one w formie zakładek. ID tych informacji można pobrać do systemu e-commerce oraz przypisać do posiadanych kont. W planach i-systems jest także przygotowanie funkcjonalności, która pozwala na zaawansowane zarządzanie warunkami zwrotów i reklamacji, dostosowane do rodzaju sprzedawanego produktu.

Tworzenie opisów aukcji według nowych wytycznych

Allegro zamierza także ujednolicić opisy produktów wystawionych na wszystkich aukcjach. Obecnie opisy na każdej aukcji dostępnej w portalu są inne, różnią się zawartością oraz layoutem. Nowe opisy będą tworzone w formie ustandaryzowanej struktury danych zamiast szablonu. Rozwiązaniem i-systems jest umożliwienie wystawiania aukcji według nowych warunków Allegro z poziomu oprogramowania i-systems.

Posiadanie wielu kanałów styku marki z klientem jest naturalnym czynnikiem podnoszącym wyniki sprzedażowe. Jeśli firma planuje zainwestować w system e-commerce, nie musi martwić się o pozycję, którą do tej pory wypracowała sobie na Allegro. Możliwość importu aukcji do systemu e-commerce pozwala bowiem na utrzymanie ich ciągłości, a co za tym idzie wysokiej pozycji w wyszukiwarce. To natomiast pozytywnie wpływa na budowanie wartości firmy w długotrwałej perspektywie.



Rozwiązania dla sklepów online

Aplikacja mobilna w idei omnichannel

W ciągu ostatnich kilku lat proces robienia zakupów oraz motywacje do podjęcia decyzji o zakupie uległy istotnym zmianom. Klienci często wykorzystują urządzenia mobilne do dokonania zakupu lub zapoznania się z ofertą asortymentową sklepu. Oczekują również możliwości stałego kontaktu z marką oraz spójnych doświadczeń zakupowych, mimo różnych kanałów sprzedaży. Ważnym kanałem staje się więc aplikacja mobilna, połączona z systemem e-commerce. W artykule przedstawiamy wybrane możliwości aplikacji mobilnej na przykładzie aplikacji firmy R-GOL.com – największego w Polsce sklepu dla miłośników piłki nożnej.

Chętnie czytane powiadomienia push

Powiadomienia push to wiadomości wysyłane za pośrednictwem aplikacji mobilnej na urządzenia klientów. Otwieralność push notyfikacji wynosi nawet 80%. Rozwiązanie jest bowiem odpowiedzią na aktualne potrzeby konsumentów, którzy lubią być w stałym kontakcie z marką. Jeśli klient pobrał z App Store lub Google Play aplikację mobilną, to oznacza, że chciałby w każdym momencie móc poznać aktualną ofertę marki. Jest również zainteresowany działaniami firmy.

Administrator, poprzez system e-commerce, sam decyduje jaką treść i do jakiej grupy chciałby wysłać. Dzięki rozwiązaniu, można poinformować klienta o zmianie statusu zamówienia lub przesłać określonej grupie użytkowników wiadomość o dodatkowym rabacie czy ciekawej promocji.

Push notyfikacje mogą również pomóc w zmniejszeniu liczby porzuconych koszyków. Administrator, z poziomu systemu e-commerce, może otrzymać bazę osób, które zrezygnowały z zakupu, a za pomocą powiadomień push przesłać klientom zaproszenie do ponownego zapoznania się z ofertą marki.

Sprawdź online i kup offline

Nierzadko zdarza się, że klienci przed podjęciem decyzji zakupowej wolą znaleźć produkt w sieci. Mogą wtedy zapoznać się z parametrami asortymentu czy sprawdzić opinie innych użytkowników. Następnie finalizują zakup w salonie stacjonarnym. Proces ten nazywany jest efektem ROPO.

Łącząc gospodarkę magazynową dla online i offline, można umożliwić klientom sprawdzenie dostępności produktowej konkretnych sklepów tradycyjnych poprzez aplikację mobilną. Dla klientów to niezwykle komfortowe rozwiązanie, ponieważ mają pewność, że interesujący ich towar znajduje się na stanie magazynowym konkretnego sklepu tradycyjnego.

Zobacz offline i kup online

Aplikacja mobilna wyposażona w skaner kodów kreskowych to rozwiązanie, które skutecznie łączy sprzedaż tradycyjną z online. Funkcjonalność przydaje się w sytuacji, gdy klient w sklepie stacjonarnym nie może zakupić odpowiedniego rozmiaru lub, przed dokonaniem zakupu, chce poznać dodatkowe parametry towaru. Po zeskanowaniu kodu kreskowego znajdującego się na asortymencie, aplikacja mobilna wyświetli użytkownikowi kartę produktu w sklepie internetowym marki. Klient może zapoznać się ze szczegółowym opisem towaru lub dokonać zakupu w sklepie internetowym marki. Aplikacja mobilna dla systemu e-commerce, posiadająca skaner kodów kreskowych, to rozwiązanie efektywnie wspierające sprzedaż.

Usługa click&collect poprzez aplikację mobilną

Usługa click&collect umożliwia dokonanie zakupu w sklepie online i osobisty odbiór zamówienia w wybranym przez siebie miejscu. Zazwyczaj miejscami, w których klienci mogą odebrać produkty są sklepy stacjonarne marki.

Wdrożenie usługi click&collect wymaga od marki odpowiedniego oprogramowania i wdrożenia spójnej dla online i offline gospodarki magazynowej. Dla klientów jest to jednak wygodna forma wysyłki zamówienia. Może on bowiem odebrać produkt w dogodnym dla siebie czasie. Usługa click&collect może być także skutecznym sposobem na zwiększenie sprzedaży, ponieważ klient odbierając zamówienie często dokonuje dodatkowych zakupów.

Spójność danych w wielu kanałach sprzedaży

Decydując się na wdrożenie aplikacji mobilnej należy pamiętać o jej integracji z systemem e-commerce marki. Dzięki temu, wszystkie dane o dostępności produktowej, cenach, możliwościach płatności czy sposobach odbioru zamówienia będą dokładnie takie same, jak w sklepie internetowym. Ponadto, jeśli cokolwiek zmieni się w systemie e-commerce, automatycznie zostanie zaktualizowane w aplikacji mobilnej, bez konieczności wysyłania zmian do App Store i Google Play. Aplikacja mobilna dla sklepu internetowego, której rozwiązania umożliwiają rozwój omnichannel ecommerce, to odpowiedź na oczekiwania konsumentów i sposób na skuteczne budowanie silnej więzi z klientem.

Chcę poznać inne możliwości aplikacji mobilnej R-GOL.com